Ratunku! Mam pluskwy w domu!

Pluskwy kojarzą się z brudem, biedą, wojną, obozami, ewentualnie tanimi hotelami, jednym słowem z jakąś ludzką nędzą, której są nieodłącznym towarzyszem. Ale to nie jest cała prawda o tych niesympatycznych stworzeniach. Pluskwy wcale nie tęsknią za niewygodą i brudem, w rzeczywistości mogą żyć w dowolnym środowisku, o ile mają dostęp do jednej rzeczy, której potrzebują do przetrwania, a jest nią krew.

pluskwy, dezynsekcja shutterstock.com

Przewiń dalej:

1. Co to za draństwo?
2. Gdzie przebywają?
3. Skąd się biorą?
4. Oznaki inwazji
5. Jak pozbyć się pluskiew?

REKLAMA

Co to za draństwo?

Pluskwy (uczenie zwane: cimex lectularius) to niewielkie (4-6 mm długości, 3 mm szerokości) owady o brązowym spłaszczonym tułowiu, które odżywiają się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Głodne pluskwy są płaskie i brązowe, a najedzone stają się większe, bardziej obłe i zmieniają barwę na rdzawoczerwoną. Nie potrzebują wiele do szczęścia, mogą przez kilka miesięcy obyć się bez pożywienia, czekając na kolejną ofiarę, co czyni je jeszcze trudniejszym przeciwnikiem. Jednocześnie są bardzo płodne - przeciętna samica pluskwy może złożyć w ciągu życia 500 jaj.

Gdzie przebywają?

W przeciwieństwie do komarów i kleszczy, które również są owadami żywiącymi się krwią, pluskwy nie mogą ani latać ani przyczepić się do swojego żywiciela gdzieś w plenerze. Ich strategią jest przyczajanie się w pomieszczeniach i czekanie, aż posiłek sam się położy i zaśnie. Na ogół żerują w nocy, bezbłędnie kierując się w stronę, w której wyczuwają ciepło i zapach. Jeśli chodzi o ich kryjówki, to wykazują się sporą elastycznością i pomysłowością. Mogą mieszkać w materacu (najchętniej), ale też w poduszkach na kanapie, w tapicerowanych meblach, w dywanie, w szparach boazerii, wszystko jedno, byle w pobliżu człowieka.

Skąd się biorą?

Po pierwsze - możesz się sam wprowadzić na ich terytorium, bo już przebywają w wynajmowanym przez Ciebie mieszkaniu, albo w pokoju hotelowym. Oczywiście klasa i czystość hotelu, czy mieszkania dają pewną gwarancję, że nie natkniemy się na nie, ale nie na 100%. Pluskwy mogą zdarzyć się w każdym miejscu, gdzie są tapicerowane meble, które kochają. Z pluskwami walczą również najbardziej ekskluzywne hotele i to nie ze względu na zaniedbania, tylko dlatego, że te dranie niesłychanie łatwo się rozprzestrzeniają.

Możesz też sam je zaprosić do siebie, kupując używane meble, materace, dywany, poduszki, a nawet używane ubrania, czy akcesoria, typu torebki. Znane są wypadki przywiezienia pluskiew z podróży, ponieważ pasażerowie na gapę swobodnie mogą ukryć się w odzieży, czy walizkach. Bez problemu wytrzymają nawet dłuższą podróż, bo jak wiemy, dobrze znoszą długie okresy postu. Dlatego po podróży w zainfekowane miejsca najlepiej wyprać całą garderobę i wyczyścić bagaże. Najlepiej parownicą, bo owady i jaja giną w temperaturze powyżej 50 stopni C.

ZOBACZ: Czy robaki to mięso przyszłości?

Oznaki inwazji

Pluskwy, jako takie, są maleńkie, dlatego trudno je zauważyć, szczególnie jeśli nigdy wcześniej ich nie widziałeś i nie wiesz na co zwracać uwagę. Pierwszą oznaką są, naturalnie, ślady ugryzień, na ogół w postaci swędzących czerwonych plamek. Zazwyczaj kilku, rozmieszczonych w pobliżu. Z początku, jeśli pluskiew jest niewiele, to mogą się pojawiać co kilka dni. U niektórych osób może też wystąpić odczyn uczuleniowy, chociaż występuje to rzadko, na ogół ugryzienia tylko dokuczliwie swędzą (pomoże Fenistil, do kupienia w aptece, bez recepty). Z tym są też związane plamki krwi na pościeli.

Drugim wyraźnym śladem ich obecności są czarne odchody np. w zagłębieniach materaca oraz małe suche łuski - ponieważ pluskwy w trakcie rozwoju przechodzą wylinkę. Wprawne oko dojrzy też ich jaja wyglądające, jak malutkie ziarna ryżu. Trzecim sygnałem rozpoznawczym jest zapach. W pomieszczeniu skolonizowanym przez pluskwy unosi się charakterystyczny stęchły zapach, niektórzy twierdzą, że przypomina gnijące maliny. Jest on wydzielany przez same owady w momencie, kiedy są przestraszone.

Jak pozbyć się pluskiew?

Krok 1: Rozpoznanie kryjówek wroga

Ponieważ pluskwy niestety szybko się rozmnażają, ważne jest, aby je namierzyć jak najwcześniej. Koniecznie sprawdź następujące obszary: zagłębienia wzdłuż szwów materaca, szpary między ramą łóżka a zagłówkiem, miejsca między poduszkami kanapy i wzdłuż szwów poduszek, dywany, szczególnie miejsca, gdzie dywan styka się ze ścianą, meble tapicerowane - zwłaszcza miejsca łączeń tkaniny z drewnem. Warto również sprawdzić szafkę nocną, szuflady komody i szafę. Użyj latarki, ewentualnie też szkła powiększającego i dokładnie sprawdź każdy obszar. Szukaj maleńkich ciemnych lub rdzawych odchodów, żywych pluskiew lub małych bladożółtych jaj. Jeśli znajdziesz ślady pluskiew w którymkolwiek z tych miejsc,

Krok 2: Użyj broni pierwszego rażenia

Jednym z pierwszych szybkich sposobów na powstrzymanie inwazji pluskiew jest usunięcie ich za pomocą odkurzacza. Dokładnie odkurz materac, wnętrze komody, szwy i łączenia mebli, dywany i inne miejsca, w których zauważyłeś ślady. Po zakończeniu akcji wyjmij worek z odkurzacza i zamknij go w szczelnej torbie. Jeśli masz możliwość, to najlepiej go spal bez litości. Następnie wypierz (i najlepiej wysusz w suszarce) pościel, pokrowce i inne tkaniny, które mogły paść ofiarą pluskiew. Jeśli któreś z tych rzeczy nie nadają się do prania, to potraktuj je parą wodną z parownicy.

Należy pamiętać, że po takiej akcji mogą pozostać jaja, wykluć się i spowodować wtórną infekcję. Jeśli masz opory przed silnymi truciznami, spróbuj użyć substancji, które zabijają owady, niszcząc ich powłokę ochronną. Popularnym środkiem jest ziemia okrzemkowa. Pluskwy nie są odporne na tzw. środki osuszające i substancje te mają wysoki wskaźnik skuteczności. Ziemię okrzemkową rozsypuje się w strategicznych miejscach, zostawia na siedem dni, a następnie zbiera za pomocą odkurzacza.

PRZECZYTAJ: Dlaczego mężczyźni nie lubią sprzątać? [Okiem nauki]

Krok 3: Zaproś profesjonalną firmę

Zainfekowane mieszkania mogą wymagać silniejszej broni. Dlatego dobrze jest poszukać sobie innego lokum (zanim tam zamieszkacie wypierzcie dokładnie swoje ubrania) na czas akcji we własnym mieszkaniu. Zwykle wykonuje się dwa zabiegi dezynsekcyjne (chemiczne lub termiczne) w odstępie 2-3 tygodni.

 

REKLAMA