Jointy pod lupą
Odkąd w USA znacznie zliberalizowano prawo, uczeni mogą dokładniej obserwować wpływ marihuany na zdrowie ludzi, bo ci w ankietach nie muszą już ukrywać faktu, że popalają. Na początku roku ukazał się obszerny raport amerykańskiej National Academies of Sciences, Engineering and Technology, w którym uczeni na podstawie analizy 10 tysięcy dostępnych badań przedstawili obecny stan wiedzy na temat wad i zalet marihuany. Przyjrzymy się jeszcze dokładniej tym wynikom (raport ma 400 stron) i napiszemy o tym szerzej, a teraz na gorąco przedstawiamy najważniejsze ustalenia. Żebyś był na bieżąco.
Marihuana zapewnia relaks i euforię milionom ludzi, ale inne miliony oskarżają ją o wszelkie zło tego świata. Oddzielmy fakty od mitów.
1. Rak płuc
Chociaż były takie sugestie, nie znaleziono dowodów potwierdzających tezę, że palenie jointów powoduje raka płuc.
2. Przewlekły ból
Badania potwierdziły, że osoby cierpiące na przewlekłe bóle odczuwają poprawę po „dymku” z marihuaną.
3. Choroby psychiczne
Niestety, dowody wskazują na to, że palacze marihuany częściej chorują na schizofrenię i psychozy.
4. Zapalenie oskrzeli
Regularne palenie zwiększa nieznacznie ryzyko nawracających chorób dróg oddechowych.
5. Ciąża
Kobieta, która pali w czasie ciąży, musi się liczyć z tym, że jej dziecko może urodzić się z niską wagą. Ale ryzyko nie jest duże.
Życie na ostro
Aż o 13 % możesz zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiegokolwiek powodu, jeśli będziesz często jadł papryczki chili - donosi pismo „PLOS One”.
Wkuwaj słówka na pamięć
Dziś o tym nie myślisz, ale im jesteś starszy, tym Twoja pamięć staje się słabsza. Dlatego warto dziś zbudować odpowiednio duży bufor, żeby na emeryturze wciąż mieć jeszcze jakieś zasoby. Jednym z najlepszych sposobów jest nauka obcego języka. Jak donosi „Journal of Neurolinguistics”, staruszkowie, którzy znali dwa języki, radzą sobie w testach pamięci znacznie lepiej.
Refleks perkusisty
Lubisz grać? Nieważne, w co. Czy to w gry komputerowe, czy w tenisa, czy siatkówkę - jeśli w Twojej grze refleks jest ważny, zacznij też grać na jakimś instrumencie. Jak donosi pismo „Brain and Cognition”, muzycy mają krótszy czas reakcji na bodźce niż ludzie, którzy nie potrafi ą wydobyć żadnego dźwięku z żadnego instrumentu.
Autorzy badania mają nadzieję, że dzięki zrozumieniu wpływu muzyki na czas reakcji w przyszłości będzie ją można wykorzystywać do spowalniania procesów starzenia mózgu.