[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Rak prostaty - morderca facetów

Chciałbyś mieć większe mięśnie, większą pensję, większą wydolność. Jednego tylko nie chcesz mieć większego. Prostaty. 

rak prostaty fot. Shutterstock
Gdzie jest prostata? Siedmiu na dziesięciu facetów nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Ja wiem, bo pisałem już o niej nieraz, ale dla pewności przypomnę: prostata, czyli gruczoł krokowy, znajduje się tam, gdzie wskazuje jego nazwa, czyli w kroku. To idealna lokalizacja, zważywszy na jej podstawowe zadanie, czyli produkcję płynu będącego głównym składnikiem ejakulatu. W młodości prostata jest więc głównie źródłem przyjemności.

Rak prostaty nie atakuje z zewnątrz. Ten drań jak zdrajca ukrywa się długo, by w końcu niepostrzeżenie wbić Ci nóż w plecy. Czy gdzieś tam.

Nawiasem mówiąc, im częściej to źródełko bije, tym lepiej. Uczeni z The Cancer Council Victoria w Australii zbadali ponad 2000 mężczyzn w podeszłym wieku, z których mniej więcej połowa miała już powiększony gruczoł krokowy, i wypytywali ich o różne szczegóły z życia. Okazało się, że ci, którzy między 20. a 50. rokiem życia mieli najwięcej wytrysków (czy z kimś, czy samotnie – uczeni już nie dopytywali starszych panów), chorowali na raka prostaty najrzadziej.

Oczywiście, może być też tak, że to jedynie zbieg okoliczności, że po prostu ci najczęściej współżyjący byli po prostu genetycznie silniejsi, jednak nie będziemy przecież na siłę podważać tak atrakcyjnej metody zapobiegania nowotworom. Jednak nawet jeśli nie wychodziłbyś z łóżka przez następne 30 lat, ryzyko, że w końcu doczekasz się komórek rakowych w gruczole krokowym, jest bardzo duże. Podczas sekcji zwłok u 8 z 10 facetów po osiemdziesiątce wykrywa się raka prostaty w różnym stadium.

Właściwie więc można przyjąć, że jest on tak naturalny, jak siwienie czy łysienie. W gruncie rzeczy właściwie wystarczy żyć odpowiednio długo, żeby się go doczekać. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku tych nieszczęśników, których badano po śmierci, nowotwór prostaty był jej przyczyną w niewielkim odsetku – według danych Narodowego Rejestru Nowotworów są one przyczyną zaledwie 8% zgonów. Znacznie częściej panowie umierają z powodu chorób układu krążenia. I tu dochodzimy do kolejnej dobrej wiadomości. No, powiedzmy, relatywnie dobrej.

REKLAMA
 

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij