Rak prostaty - minimalizuj ryzyko

Rak gruczołu krokowego to nic śmiesznego. Ale nie jest też aż tak straszny, jak sugerują niektóre nagłówki. Możesz zmniejszyć ryzyko, tylko nieznacznie zmieniając nawyki. Prościzna.  

rak prostaty, prostata
Najlepszy sposób na pokonanie raka prostaty to regularne badanie po 40 roku życia.

Zagrożenie

Rak prostaty to nowotwór atakujący wyłącznie mężczyzn. W Polsce diagnozę „ma pan raka prostaty” słyszy co roku 9 tysięcy facetów. Niestety, tendencja jest wzrostowa. W ciągu ostatnich 30 lat liczba nowych przypadków wzrosła pięciokrotnie. Prawdopodobnie w jakiejś części jest to skutek lepszej diagnostyki, ale jeśli ta tendencja się utrzyma, ryzyko, że i Ty, i ja kiedyś usłyszymy te mrożące krew w żyłach słowa, jest bardzo wysokie.

Prawda

Rak prostaty dotyka głównie ludzi w podeszłym wieku – wg Krajowegp Rejestru Nowotworów aż 87% nowych przypadków przypada na siódmą i ósmą dekadę życia. Masz więc jeszcze sporo czasu na to, żeby uniknąć drania. Dobra wiadomość jest taka, że pięć lat po rozpoznaniu żyje dziś 76% ludzi. To bardzo wysoki wskaźnik, dodatkowo zachęcający do tego, żeby się badać. Prof. Piotr Chłosta, wybitny urolog, radzi, by zacząć badać prostatę około 45. roku życia.

Dwa podstawowe badania to dostępny w aptekach test PSA i badanie per rectum, czyli sprawdzanie palcem, czy gruczoł nie jest powiększony. Brzmi strasznie, ale zrobiliśmy to parę lat temu w redakcji i możemy zapewnić – strach ma wielkie oczy. W rzeczywistości badanie per rectum jest szybkie i bezbolesne. Nasza męskość też nie ucierpiała.

Przeczytaj też: Prostata – wybitnie męski gruczoł

Plan działania

W rozwoju raka prostaty najważniejszą rolę odgrywają geny – jeśli w rodzinie ktoś chorował, zacznij się badać koniecznie. Jeśli chcesz się zabezpieczyć dodatkowo: rzuć palenie (jeśli palisz), nie bierz sterydów anabolicznych, jedz więcej marchewki i soi. Badania wykazały, że obecność tych produktów w diecie zmniejsza ryzyko zachorowania odpowiednio o 18 i 48%. Warto.   

Zobacz również:
REKLAMA