[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Rak prostaty - minimalizuj ryzyko

Rak gruczołu krokowego to nic śmiesznego. Ale nie jest też aż tak straszny, jak sugerują niektóre nagłówki. Możesz zmniejszyć ryzyko, tylko nieznacznie zmieniając nawyki. Prościzna.  

rak prostaty, prostata Najlepszy sposób na pokonanie raka prostaty to regularne badanie po 40 roku życia.

Zagrożenie

Rak prostaty to nowotwór atakujący wyłącznie mężczyzn. W Polsce diagnozę „ma pan raka prostaty” słyszy co roku 9 tysięcy facetów. Niestety, tendencja jest wzrostowa. W ciągu ostatnich 30 lat liczba nowych przypadków wzrosła pięciokrotnie. Prawdopodobnie w jakiejś części jest to skutek lepszej diagnostyki, ale jeśli ta tendencja się utrzyma, ryzyko, że i Ty, i ja kiedyś usłyszymy te mrożące krew w żyłach słowa, jest bardzo wysokie.

Prawda

Rak prostaty dotyka głównie ludzi w podeszłym wieku – wg Krajowegp Rejestru Nowotworów aż 87% nowych przypadków przypada na siódmą i ósmą dekadę życia. Masz więc jeszcze sporo czasu na to, żeby uniknąć drania. Dobra wiadomość jest taka, że pięć lat po rozpoznaniu żyje dziś 76% ludzi. To bardzo wysoki wskaźnik, dodatkowo zachęcający do tego, żeby się badać. Prof. Piotr Chłosta, wybitny urolog, radzi, by zacząć badać prostatę około 45. roku życia.

REKLAMA

Dwa podstawowe badania to dostępny w aptekach test PSA i badanie per rectum, czyli sprawdzanie palcem, czy gruczoł nie jest powiększony. Brzmi strasznie, ale zrobiliśmy to parę lat temu w redakcji i możemy zapewnić – strach ma wielkie oczy. W rzeczywistości badanie per rectum jest szybkie i bezbolesne. Nasza męskość też nie ucierpiała.

Przeczytaj też: Prostata – wybitnie męski gruczoł

Plan działania

W rozwoju raka prostaty najważniejszą rolę odgrywają geny – jeśli w rodzinie ktoś chorował, zacznij się badać koniecznie. Jeśli chcesz się zabezpieczyć dodatkowo: rzuć palenie (jeśli palisz), nie bierz sterydów anabolicznych, jedz więcej marchewki i soi. Badania wykazały, że obecność tych produktów w diecie zmniejsza ryzyko zachorowania odpowiednio o 18 i 48%. Warto.   

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij