Rak płuc - największy zabójca facetów

Rak płuc, choć spośród wszystkich raków jest najłatwiejszy do uniknięcia, wciąż stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów facetów. Głupie, prawda? 

Płuca, rak płuc FOT. HEARST STUDIOS, PROP DESIGNER: LOU BLACKSHAW, PROP STYLIST: MARIA LO
Płuca palacza wyglądają nawet gorzej. Tak samo jak zęby, skóra i wiele innych...

Co tak naprawdę powoduje raka? Gdyby wierzyć straszącym doniesieniom tabloidów, właściwie wszystko. Świeczki zapachowe, czerwone mięso, konserwanty, telefony komórkowe, nawet koszulka z nazwą ulubionego zespołu może zawierać substancje rakotwórcze...

Jednak te wszystkie substancje i urządzenia tak naprawdę są dopiero na etapie podejrzanych. Uczeni odkrywają korelacje, tj. zależność statystyczną, ale rzadko konkretny związek przyczynowo-skutkowy. Z jednym wszakże wyjątkiem – to papierosy. Związek między paleniem papierosów a nowotworami płuc jest chyba najsilniejszym związkiem, jaki udało się dotychczas ustalić.

Coraz to nowe badania potwierdzają, że jeśli palisz, ryzyko zachorowania na raka płuc rośnie. W zależności od tego, ile papierosów dziennie, czasami nawet 60-krotnie. Uczeni badali to na różnych populacjach i wyniki zawsze były takie same. Jeśli dużo ludzi pali dziś w danej społeczności, to za 20 lat mamy dużo przypadków raka płuc. Pali mało osób – po dwóch dekadach mamy też mało raków.

To działa niemal jak prawo grawitacji. Minęło już ponad pół wieku od momentu, gdy naczelny lekarz USA (US Surgeon General) ogłosił słynny raport, w którym to właśnie palenie tytoniu zostało ogłoszone główną przyczyną nowotworów płuc. Mniej więcej w tym czasie rozpoczęła się kampania antynikotynowa.

Najpierw zakazano reklamy papierosów, później zaczęto wprowadzać zakazy palenia: w szpitalach, w szkołach, w komunikacji miejskiej (tak, tak, kiedyś można było palić w autobusach), w samolotach, pociągach, w końcu również w tradycyjnie zadymionych kawiarniach i restauracjach. Konsekwentnie też próbuje się obrzydzić palenie.

Najpierw na paczkach papierosów pojawiły się ostrzeżenia, od niedawna zaś przerażające zdjęcia przedstawiające skutki palenia. A mimo to pod każdym biurowcem, pod każdym liceum, pod każdą knajpą, a nawet szpitalem (nie wyłączając oddziałów onkologicznych) zawsze można natknąć się na zaciągających się z rozkoszą dymkiem.

Nie odstraszają ich te koszmarne zdjęcia na paczkach, nie odstrasza komunikat tłustym drukiem, więc nie odstrasza też wiatr ani deszcz. Czy oni wszyscy nie wiedzą, że zaciągając się dymem, wielokrotnie zwiększają swoje „szanse” na uduszenie? Ależ wiedzą, jednak starają się wyprzeć tę wiedzę. Nie przyjmują jej do wiadomości, bo mamy tu do czynienia z klasycznym dysonansem poznawczym. Każdy dorosły człowiek wie, bo nie sposób tego nie wiedzieć, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia

Zobacz również 9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o raku.

Płuca, rak płuc FOT. HEARST STUDIOS, PROP DESIGNER: LOU BLACKSHAW, PROP STYLIST: MARIA LO
Jeśli rzucisz dziś, za 10 lat ryzyko raka będzie o połowę mniejsze niż gdybyś ciągle palił.

Rak płuc to tylko jedno z zagrożeń. Równie poważnym, chociaż bardzo mało znanym, jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Na liście najbardziej śmiercionośnych chorób zajmuje obecnie czwarte miejsce, a jeśli trendy się utrzymają, wkrótce może wskoczyć na trzecie.

Zdaniem dr. Piotra Dąbrowieckiego, przewodniczącego Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, co trzeci palacz zachoruje na tę chorobę. I bardzo prawdopodobne, że na nią właśnie umrze. Co roku w Polsce na POChP umiera bowiem prawie tyle samo ludzi, co na raka płuc – 15 tysięcy.

Czytasz to wszystko i jesteś całkowicie spokojny, bo nigdy nie paliłeś albo miałeś tylko krótki, nic nieznaczący epizod z fajkami? Niestety, mamy złe wiadomości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła oficjalnie, że przyczyną raka płuc może też być zanieczyszczenie powietrza, a doskonale wiesz, jak fatalną jakość ma powietrze w Polsce.

Szczególnie niebezpieczne są spaliny z silników Diesla. Jak wynika z badania Diesel Exhaust in Miners Study, w którym wzięło udział 12 315 górników, długotrwała ekspozycja na działanie spalin dieslowskich silników ponaddwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Wielu mieszkańców dużych miast jest narażonych na wdychanie porównywalnych dawek spalin co górnicy, którzy brali udział w badaniu.

Warto więc wspierać wszelkie akcje antysmogowe, ale na efekty będziemy musieli poczekać jeszcze parę lat. Tymczasem, jeśli palisz, rzuć. To trudne, ale możliwe. Im wcześniej rozstaniesz się z fajkami, tym większe masz szanse, że nie zachorujesz. Z badań opublikowanych w „British Medical Journal” wynika, że nawet rzucenie palenia w ostatniej chwili, kiedy rak zostanie już wykryty, zwiększa o połowę szanse przeżycia kolejnych 5 lat.

Jeśli rzucisz dziś, za 10 lat ryzyko raka będzie o połowę mniejsze niż gdybyś ciągle palił. A przy okazji będziesz ładniej pachniał, miał ładniejsze zęby, lepszy węch, lepszy smak, lepsze wyniki sportowe. I zaoszczędzisz kupę kasy. To co? Rzucasz? 

Rak jest seryjnym zabójcą facetów. Głównie przez nas samych. 

Zobacz również:
REKLAMA