Przykry zapach stóp - 3 sposoby na śmierdzący problem

Co możesz zrobić, żeby w końcu bez zażenowania móc zdjąć buty nie tylko w towarzystwie kumpli z siłowni.

zapach stóp Shutterstock.com
Shutterstock.com

Teoretycznie wystarczy codziennie myć stopy i codziennie zmieniać skarpetki, żeby zdejmować buty bez obaw, że swąd skarpet uśpi towarzystwo. Ale tylko teoretycznie: w praktyce niektórzy ludzie mają ze śmierdzącymi stopami większy problem niż inni. Na przykład te 3% facetów, którzy wg uczonych z Johannes Gutenberg-Universität w Mainz cierpią na nadpotliwość.

W ich przypadku zwykła higiena może nie wystarczyć. Na szczęście nawet oni nie są skazani na wieczne zażenowanie. Wystarczy zrozumieć, że za brzydki zapach odpowiadają najczęściej bakterie; rzadziej grzyby, które świetnie czują się w wilgotnym, zacienionym i ciepłym środowisku. Gdy już znasz przyczynę, wystarczy ją zlikwidować. Nie nakarmisz wprawdzie stóp antybiotykiem, ale możesz na tyle uprzykrzyć życie drobnoustrojom, żeby poszły sobie cuchnąć gdzieś indziej.

1. Suche stopy

No dobra, zacznijmy od tego, jak dokładnie myjesz stopy. Bo spłukanie pod prysznicem się nie liczy. Codziennie dokładnie umyj stopy mydłem, szczególnie dużo uwagi poświęcając miejscom między palcami. Raz w tygodniu użyj pumeksu. Jeśli to nie pomoże, wieczorem przez 20 minut porządnie wymocz nogi. Lekarze z Cleveland Clinic radza, by moczyć stopy w roztworze albo octu, albo soli kąpielowych. Do sporej miski z ciepłą wodą wsyp pół szklanki soli albo szklankę octu. Sól wysusza skórę, a ocet zabija bakterie.

2. Suche buty

Jeśli masz problem ze śmierdzącymi stopami, sprawdź, czy przyczyną nie są złej jakości buty z materiału syntetycznego. Wkładaj na stopy tylko obuwie ze skóry, płótna albo innego oddychającego materiału. No i nie noś jednej pary dwa dni pod rząd. Dobrze jest też mieć w pracy buty na zmianę. Regularnie spryskuj wnętrze butów sprayem bakteriobójczym. Raz na kilka miesięcy zmieniaj wkładki w butach. Wybierz te antybakteryjne.

(Sprawdź też: Szkoła Stylu MH: najlepsze buty dla faceta)

3. Suche skarpety

Unikaj tanich skarpet ze sztucznych włókien. W lecie najlepiej sprawdzają się bawełniane, a w zimie z wełny merynosa. Możesz też kupić w sklepie sportowym skarpety odprowadzające pot na zewnątrz. Jeśli Twoje stopy bardzo mocno się pocą, wrzuć do plecaka/torby zapasową parę skarpet i w środku dnia zmień je dyskretnie, przecierając stopy wilgotną chusteczką.

Zdrowotne newsy MH:

1. Pompuj dla pompy

Gdybyś jeszcze miał jakiekolwiek wątpliwości, po co robić pompki, do długiej listy dopisujemy od dziś zdrowe serce. Jak odkryli uczeni z Harvard T.H. Chan School of Public Health, to, ile pompek jesteś w stanie zrobić, jest dobrym sprawdzianem kondycji Twojego układu krwionośnego. Uczeni przeanalizowali dane ponad 1000 strażaków zbierane przez 10 lat i zauważyli, że ci, którzy w okolicach czterdziestki byli w stanie zrobić w jednej serii 40 pompek i więcej, mieli aż o 96% mniejsze ryzyko poważnych incydentów kardiologicznych niż ich koledzy, którzy w tym samym wieku nie byli w stanie wycisnąć więcej niż 10.

(Zobacz: 10 nowych wariantów klasycznej pompki)

2. Szoruj pryszcza

20% facetów po 30. r.ż. wciąż boryka się z trądzikiem. Najprostszy sposób: w trakcie kąpieli przetrzyj skórę szorstką myjką. To taka wersja peelingu dla drwala.

Zobacz również:
REKLAMA