Przykre konsekwencje seksu bez zabezpieczenia

Prezerwatywa chroni przed niechcianą ciążą, HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi jak kiła czy rzeżączka. Każdy to wie. Ale co to znaczy konkretnie? Sprawdź, czym w praktyce może zakończyć się seks bez zabezpieczenia.

seks, prezerwatywa mast3r, shutterstock.com
fot. mast3r, 2014, shutterstock.com

12. 4000 złotych miesięcznie

Tyle kosztuje miesięcznie terapia człowieka zakażonego HIV. Na razie terapia jest refundowana, ale kto wie, jak będzie za 20 lat?

13. 95% skuteczności

Według różnych badań, skuteczność prezerwatyw w ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową wynosi od 80% do 95%. Różnice wynikają z tego, że niektóre badania uwzględniają tylko prawidłowe użycie, inne biorą pod uwagę również błędy użytkownika. Dlatego warto chociaż raz przeczytać tę ulotkę, którą zazwyczaj zostawiasz w pudełku.

14. Skazany na celibat

W zależności od choroby możesz być skazany na celibat do końca życia, bo będziesz unikał kontaktów, żeby nie zarazić partnerki, lub Twój penis będzie zbyt odrażający (w przypadku kłykcin lub kiły), żeby udało Ci się znaleźć jakąkolwiek.

15. 1000 zł miesięcznie

Mniej więcej tyle kosztuje wychowanie dziecka. Pomnóż to przez 25 lat i przez 12 miesięcy, a zobaczysz, że odchowanie potomka to wydatek rzędu 300 000 złotych. Czyli równowartość 5 nowych aut średniej klasy. A może warto? Z drugiej strony, dziecko to nie tylko wydatki. To także całe morze miłości i nadzieja na wsparcie, gdy Twoja emerytura wystarczy tylko na karnet do siłowni i pieluchy dla dorosłych.

16. Tabletka 72 po - 72 h stresu

Tyle czasu masz na znalezienie lekarza, który wypisze Twojej dziewczynie receptę na lak w ramach tzw. antykoncepcji „po”. Receptę może wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Najczęściej po receptę zgłaszają się ci, którzy „się zapomnieli”, ale jest to również niezłe wyjście, gdy prezerwatywa pęknie.

17. Laserem w penis

Kłykciny kończyste (skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego) z czubka penisa lekarz usuwa albo wymrażając je, albo wypalając laserem. Będzie boleć, bo żołądź to najgęściej unerwiona część Twojego ciała.

Rodzaje prezerwatyw

1. Prążkowane

Pytane przez nas kobiety nie zauważały znaczącej intensyfikacji doznań. Ale zdarzały się i takie.

2. Smakowe

Złapać coś możesz też podczas seksu oralnego. Nawet wtedy lepiej jest założyć gumkę.

3. Przedłużające

Stosunek, nie penisa, oczywiście. Zakładając, pamiętaj, by środek znieczulający był wewnątrz.

4. Kolorowe

Nie bój się czarnych. Czy rewolwer powyżej wygląda na wyszczuplony?

5. Zapachowe

Nawet sztuczny zapach truskawki jest lepszy niż swąd gumy cechujący tanie kondomy.

6. Nie z lateksu

Jeśli jesteś uczulony na lateks (zdarza się coraz częściej), sięgnij po gumki silikonowe.

Nie daj się trafić, czyli ona ma historię

Zobacz, z iloma osobami masz pośrednio kontakt, gdy lądujesz w łóżku z kobietą, która nie jest już dziewicą. Polacy mają przeciętnie 4-5 partnerów seksualnych, mężczyźni nieco więcej niż kobiety. To oznacza, że jeśli ona miała przed Tobą zaledwie czterech partnerów (dziwnie mało, skoro idzie z Tobą do łóżka już na pierwszej randce, prawda?), z których każdy miał wcześniej tylko trzy dziewczyny, to można w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że pośrednio śpisz ze 100 osobami, z czego spora część to faceci. Hmm. W tej sytuacji my wybieramy jednak gumową ochronę. A Ty?

Uwaga. Co trzeci Polak przyznaje się do seksu bez zabezpieczenia. To daje w przybliżeniu 30 potencjalnych źródeł zakażeń.

wykres do artukułu o prezerwatywach

A jednak się zapomniałem

Co zrobić, gdy kiosk był zamknięty, na stację benzynową za daleko, a dziewczyna warta grzechu.

Czy jesteś chory? Powiedzmy, że mimo świadomości zagrożeń zdarzyło Ci się uprawiać przygodny seks bez zabezpieczenia i teraz trochę się martwisz o zdrowie. Zacznij od testu na obecność HIV. Adresy miejsc, w których można bezpłatnie się zbadać, znajdziesz na stronie www.aids.gov.pl. Możesz też wykonać go odpłatnie w większości laboratoriów. Nie ma sensu robić go wcześniej niż po ok. 7 tygodniach – dopiero wtedy wyniki są w miarę pewne. Nawet jeśli wynik będzie dodatni, nie wpadaj w panikę. Dopiero potwierdzenie dokładniejszym badaniem daje wynik pewny.

Inne testy. Jeśli już będziesz się badał, możesz sobie przy okazji zrobić inne testy, np. WR (kiła) oraz niektóre rodzaje WZW.

Obserwuj się. Oprócz HIV i chlamydii, inne choroby przenoszone drogą płciową często dają objawy. Co zatem powinno Cię zaniepokoić? Wszelkie zmiany w okolicy narządów płciowych: pęcherzyki zmieniające się w strupki (opryszczka genitalna), kalafiorowate brodawki koło odbytu lub na narządach płciowych (kłykciny kończyste), wycieki ropne z cewki moczowej, pieczenie podczas sikania (rzeżączka), wrzody na penisie (kiła), swędzenie skóry w miejscach intymnych ( wszawica) lub w innych miejscach, nasilające się w nocy i w cieple (świerzb). Objawy zakażenia WZW są nieswoiste i przypominają nieco grypę. Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych symptomów, zgłoś się do lekarza.    

MH 06/2013

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
REKLAMA