Proste sposoby na brzydkie zapachy [domowe triki]

Nie jesteśmy z plastiku. Pocimy się pod wpływem stresu, pachniemy jedzeniem, dymem z papierosów, tankowaną na stacji benzyną... Zobacz, jak w prosty sposób pozbyć się tych nieprzyjemnych zapachów, które mogą odstraszać od Ciebie innych.

Zapach przepoconych butów shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nieświeży oddech

Rozwiązanie: paczka soli

Rozpuść sól w szklance ciepłej wody i płucz usta przez około 30 sekund. "Bakterie powodujące przykry zapach lubią kwaśne środowisko - wyjaśnia Eric Shapira z Academy of General Dentistry. - Roztwór soli pomaga zneutralizować kwasy ponieważ podnosi pH".

Nie masz pod ręką soli? Wypłucz usta zwykłą wodą. A żeby zachować świeży oddech na długo, po umyciu zębów wyszoruj język i przepłucz usta płynem antybakteryjnym. Pobulgotaj trochę, tak jakbyś płukał bolące gardło.

"Tył języka jest jedynym miejscem, gdzie bakterie powodujące brzydki oddech występują w dużych ilościach" - tłumaczy dr Jon L. Richter z Richter Center for Diagnosis and Treatment of Breath Disorders.

ZOBACZ TEŻ: Co zatruwa twój oddech?

Alkoholowy oddech

Rozwiązanie: dwie szklanki soku z czerwonych grejpfrutów

"Czerwone grejpfruty aktywizują enzymy wątroby, które przyspieszają rozkład alkoholu - wyjaśnia doktor Alan Hirsch, dyrektor Taste & Smell Treatment and Research Foundation w Chicago. - Szybsze spalanie alkoholu przez wątrobę powoduje, że szybciej pozbywasz się też brzydkiego zapachu". Nieświeży, kwaśny alkoholowy oddech to zresztą niejedyna konsekwencja imprezy. To, że popiłeś nie tylko czuć, ale i widać

Zapach benzyny na rękach

Rozwiązanie: płyn do spryskiwaczy

"Alkohol i eter glikolu zwiększają rozpuszczalność związków benzyny" - twierdzi Steve Semoff z International Flavours and Fragrances. Nalej w dłonie odrobinę niebieskiej cieczy i energicznie pocieraj dłońmi o siebie, tak jakbyś je mył mydłem w płynie. Ciecz szybko wyparuje, nie będziesz musiał wycierać rąk w spodnie.

Dym papierosowy

Rozwiązanie: gorące powietrze

Jeśli Twoje ubranie, skóra i włosy przesiąkły dymem w miejscu publicznym, jak restauracja, pub albo kawiarnia, idź do toalety przy tym lokalu i stań pod suszarką do rąk.

"Suszarka podniesie temperaturę wokół Ciebie, co spowoduje parowanie cząsteczek dymu, podmuch powietrza usunie pozostałe śmierdzące molekuły" - wyjaśnia profesor Mozell. Poczochraj trochę włosy w strumieniu powietrza i pomachaj marynarką, aż przestanie cuchnąć dymem.

Rybi zapach

Rozwiązanie: słona woda i cytryna

Stary sposób babci zalecał umycie rąk w mocno posolonej wodzie i wtarcie w nie paru kropel cytryny. Następnym razem zaś zaszalej i kup parę gumowych rękawic, w których przyrządzisz rybę i nie będziesz się musiał martwić o zapach dłoni.

ZOBACZ TEŻ: Przewodnik po rybach

Śmierdzące buty

Rozwiązanie: woda kolońska lub płyn po goleniu

Gdy już wrócisz z nią z randki do swojego mieszkania, przeproś na chwilę, idź do łazienki i wetrzyj w środek butów wodę kolońską lub płyn po goleniu. "Zazwyczaj źródłem problemu wcale nie są Twoje stopy, ale buty, które w miarę upływu czasu zaczynają coraz bardziej śmierdzieć" - mówi dr Arnold Ravick z American Podiatric Medical Association.

Spocony ze stresu

Rozwiązanie: męska toaleta

Weź dwa papierowe ręczniki, wyciśnij trochę mydła z pojemnika na dwa ręczniki, ale zmocz tylko jeden. Teraz schowaj się w kabinie, umyj się pod pachami mokrym ręcznikiem i wytrzyj tym drugim. Według Johna Romario, profesora dermatologii w Cornell Medical Center, te czynności zabiją odpowiedzialne za brzydki zapach bakterie, a woń mydła pod pachami pomoże Ci przetrwać spotkanie. Więcej patentów na problemy z poceniem się znajdziesz w artykule "Powstrzymaj siódme poty".

Zobacz również:
REKLAMA