Gdybyś zauważył u siebie któreś z poniższych dolegliwości albo nie daj Boże kilka naraz, potraktuj je jak znaki ostrzegwacze i idź do lekarza. Specjalistą od „tych spraw” jest urolog, ale żeby do niego iść na NFZ, musisz mieć skierowanie, więc zacznij od rodzinnego.
Czujesz ból w kroczu, gdy siadasz
Stan zapalny prostaty sprawia, że jest ona wrażliwa. Tak jak stan zapalny gdziekolwiek indziej, może sprawiać, że dotyk sprawia ból.
Co chwila musisz latać do toalety
Jeśli tuż po wyjściu z toalety masz uczucie, że znowu musisz tam wrócić, a sikasz malutkimi porcjami, może to być objaw zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia prostaty lub jej przerostu.
Masz problemy z erekcją
Kłopoty z erekcją mogą świadczyć o wielu chorobach, m.in. o problemach z układem krwionośnym, ale często są objawem przerostu prostaty
Gdy kończysz sikać, piecze Cię penis
Taki objaw wskazuje, że możesz mieć zakażenie dróg moczowych, które często jest przyczyną lub skutkiem zapalenia prostaty.
{% mhinset nr=1 %}
Zatrzymanie moczu
Czujesz, że masz pełny pęcherz, ale nie możesz nic z siebie wydusić a dodatkowo masz twarde podbrzusze i czujesz silny ból? Nie czekaj, aż samo przejdzie, tylko goń do lekarza.
Ból w lędźwiach
Ból w tej okolicy może mieć mnóstwo przyczyn – od dyskopatii aż po choroby nerek. Ale może też być niespecyficznym objawem kłopotów z prostatą. W każdym wypadku warto się zgłosić do lekarza.
W nocy budzisz się, żeby iść do toalety
Nykturia, czyli przymus budzenia się, by oddać mocz, też może być objawem wielu chorób, nawet serca, ale jedną z częstszych przyczyn są kłopoty z prostatą.
Po kropelce
Może to być spowodowane zwężeniem moczowodu, czyli rurki, która prowadzi od pęcherza przez prostatę do czubka Twojego członka.
Jak skutecznie chronić się przed problemami z prostatą?
Żeby uniknąć problemów z prostatą za dwadzieścia lat, już dziś możesz się zabezpieczyć. Na przykład odpowiednio dobierając produkty w spożywczym.
1. Jagody, borówki, porzeczki i jeżyny.
Dlaczego? Wszystkie te owoce zawierają dużo witaminy C.
2. Pestki dyni.
Dlaczego? Pestki dyni od dawna stosuje się w leczeniu przerostu prostaty. Niektóre ich składniki regulują wpływ testosteronu na prostatę.
3. Soja.
Dlaczego? Myszy karmione soją rzadziej miały raka prostaty niż te, które jej nie dostawały. Jeszcze lepiej działa soja podana z pomidorami.
4. Pomidory.
Dlaczego? Ze względu na dużą zawartość likopenu.
5. Oliwa z Oliwek.
Dlaczego? Bo zawiera dużo witaminy E i innych przeciwutleniaczy.
5. Tłuste ryby morskie.
Dlaczego? Zawierają dużo kwasów omega-3. Unikaj ryb smażonych.
MH 10/2013