[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.0

Problemy z zasypianiem przy dużym zmęczeniu: o co chodzi?

Im bardziej jestem zmęczony, tym trudniej mi zasnąć. Dlaczego? Co zrobić, aby to zmienić?

bezsenność fot. Shutterstock
Powszechnie uważa się, że osoby zmęczone szybko zasypiają i śpią głęboko. Powyższa zasada na pewno dotyczy zdrowych osób pracujących fizycznie. Z pracownikami umysłowymi może być inaczej. "Są obciążeni stresem, pracują w pośpiechu i spędzają wiele godzin przed ekranem komputera. Doświadczają więc zmęczenia, w którym dominuje przeciążenie stresem, bodźcami i napięciem" – wyjaśnia lek.

Paweł Brudkiewicz, specjalista psychiatra, psychoterapeuta z Centrum Dobrej Terapii. Dodaje, że wieczorem, gdy robi się ciemno i cicho, napięcia zbierane przez cały dzień wracają do nas i po głowie krążą różne myśli dotyczące mijającego dnia, ale też tego, co nas czeka jutro. W takim stanie trudno się wyciszyć i pozwolić na fizjologiczne spowalnianie aktywności mózgu i dobry sen.

(Sprawdź: 7 przyczyn męskiej bezsenności)

"Praca do późna też sprawia, że podnosi się poziom aktywności mózgu, a to utrudnia zasypianie. Innym częstym błędem jest używanie elektroniki przed snem i np. oglądanie filmów na komputerze. Wyczerpujący trening przed snem również jest niewskazany, bo nadmiernie pobudza organizm" – wylicza doktor Brudkiewicz.

Podkreśla też, że "wymuszanie" snu oddala senność. W trakcie zasypiania powinniśmy się wyciszyć, przestać myśleć. Niestety, gdy po głowie krąży coraz bardziej natrętna myśl "muszę zasnąć, żeby jutro być wypoczętym", aktywność mózgu rośnie i zaśnięcie może być jeszcze trudniejsze. Dlatego pozwól sobie na godzinę relaksu przed snem. Jeżeli to nie pomoże, udaj się do specjalisty i poproś go o pomoc.

Zasypianie bez przeszkód

Z patentami MH Twój koszmar i męka z zasypianiem skończą się. Miłych snów!

1. Obniż temperaturę w sypialni

Skręć kaloryfer, włącz klimatyzację albo otwórz okno. Optymalna temperatura do snu to 15-20 °C.

2. Weź tabletkę

Regularne zażywanie magnezu obniża poziom kortyzolu, relaksuje napięte mięśnie i działa kojąco na układ nerwowy.

3. Zjedz węglowodany

Na kolację zjedz posiłek bogaty w węglowodany – pomogą Ci się zrelaksować i zasnąć.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij