[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Problemy z oddawaniem moczu: załatw to po męsku

Przekonaj się, kiedy z problemem z oddawaniem moczu poradzisz sobie sam, a kiedy powinieneś czym prędzej udać się do specjalisty.

Problemy z oddawaniem moczu fot. shutterstock.com
Problem I: W trakcie dnia kilka razy musisz oderwać się od pracy, żeby pobiec do toalety. Albo w nocy wstajesz, aby opróżnić pęcherz.

Rozwiązanie: „Gdy korzystasz z toalety przynajmniej 8 razy w ciągu dnia albo 3 razy w ciągu nocy, możemy mówić o częstomoczu” – wyjaśnia dr Artur Pietrusa, specjalista urolog z Kliniki Angelius Provita w Katowicach. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Jeśli ostatnio przyjmowałeś dużo płynów albo odbyłeś długą podróż i zmieniłeś klimat, nie ma się czym przejmować. W ciągu kilku dni wszystko powinno się uspokoić. Jeżeli oddajesz bardzo małe porcje moczu i czujesz przy tym ból, możesz mieć problem z pęcherzem, cewką moczową lub gruczołem krokowym. Warto się wówczas skontaktować z lekarzem, który ustali dokładną przyczynę problemu.

Problem II: Twój mocz ma dziwny, niespotykany wcześniej kolor.

Rozwiązanie: Teoretycznie mocz powinien być barwy słomowej. Jednak może zmieniać kolor pod wpływem pokarmów czy płynów, które sobie serwujesz. „Reaguj, jeśli dostrzeżesz barwę popłuczyn mięsnych – mówi dr Pietrusa. – Świadczy to o zaburzeniach układu krzepnięcia albo chorobie nowotworowej układu moczowego”. Podobnie jeżeli mocz ma kolor mleczny i do tego cuchnie. Może być to objaw poważnej infekcji.

Problem III: Jechałeś długo samochodem, nie mogłeś oddać moczu i poczułeś straszny ból w okolicach lędźwi.

Rozwiązanie: „To prawdopodobnie objaw cofnięcia się moczu do nerek – mówi dr Pietrusa. – Pojedynczy epizod jest nieprzyjemny, ale nie stanowi problemu. Jeśli regularnie opóźniasz wizyty w toalecie, może to przyczyniać się do powstawania pseudouchyłków pęcherza, co w konsekwencji prowadzi do nawracających infekcji oraz zalegania moczu”. 

REKLAMA
 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij