Problemy z oddawaniem moczu? Załatw to po męsku

Przekonaj się, kiedy z problemem z oddawaniem moczu poradzisz sobie sam, a kiedy powinieneś czym prędzej udać się do specjalisty.

facet oddający mocz fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Problem

W trakcie dnia kilka razy musisz oderwać się od pracy, żeby pobiec do toalety. Albo w nocy wstajesz, aby opróżnić pęcherz.

Rozwiązanie

"Gdy korzystasz z toalety przynajmniej 8 razy w ciągu dnia albo 3 razy w ciągu nocy, możemy mówić o częstomoczu" – wyjaśnia dr Artur Pietrusa, specjalista urolog z Kliniki Angelius Provita w Katowicach.

Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Jeśli ostatnio przyjmowałeś dużo płynów albo odbyłeś długą podróż i zmieniłeś klimat, nie ma się czym przejmować. W ciągu kilku dni wszystko powinno się uspokoić.

Jeżeli oddajesz bardzo małe porcje moczu i czujesz przy tym ból, możesz mieć problem z pęcherzem, cewką moczową lub gruczołem krokowym. Warto się wówczas skontaktować z lekarzem, który ustali dokładną przyczynę problemu.

Problem

Twój mocz ma dziwny, niespotykany wcześniej kolor.

Rozwiązanie

Teoretycznie mocz powinien być barwy słomowej. Jednak może zmieniać kolor pod wpływem pokarmów czy płynów, które sobie serwujesz. "Reaguj, jeśli dostrzeżesz barwę popłuczyn mięsnych – mówi dr Pietrusa. – Świadczy to o zaburzeniach układu krzepnięcia albo chorobie nowotworowej układu moczowego".

Podobnie jeżeli mocz ma kolor mleczny i do tego cuchnie. Może być to objaw poważnej infekcji.

STRONA 1 z 2
REKLAMA