Problemy z koncentracją? Oto możliwe przyczyny

Jeśli ostatnio zauważyłeś u siebie słabszą zdolność do tak zwanego "ogarniania" to istnieje duża szansa, że to sygnał od ciała, aby zmienić zmienić coś w stylu życia.

mózg

Specjaliści zgodnie twierdzą, że problemy z koncentracją coraz częściej dotyczą osób młodych. Tak. Jest to niepokojące, bo młodzi ludzie z zasady powinni mieć najwyższą produktywność i wydolność poznawczą. Ale spokojnie.

"Zanim zaczniesz doszukiwać się poważnych problemów medycznych, które mogą wpływać na brak koncentracji, przyjrzyj się trybowi życia. Stres, utrzymujące się stale napięcie psychiczne, pośpiech, rosnące wymagania i oczekiwania zawodowe, praca ponad własną wydolność, nadmiar zadań czy niedobór snu to czynniki, które zarówno pojedynczo, jak i kompleksowo pogarszają zdolność do koncentracji i uwagi na co dzień" – zapewnia dr Anna Starowicz-Filip, neuropsycholog z Centrum Dobrej Terapii, która twierdzi, że w łatwy sposób możesz poprawić swoją koncentrację.

Zobacz też: Lepsza pamięć i koncentracja: 14 patentów

"Zacznij od odpowiedniej liczby godzin snu na dobę, właściwej diety, regularnych posiłków i popraw kondycję fizyczną. Naucz się też odpoczywać" – podpowiada dr Starowicz-Filip. Dodaje, że równie skutecznym sposobem może być trening uwagi. Na rynku dostępne są obecnie publikacje zawierające ćwiczenia usprawniające procesy uwagi czy pamięci.

Są również strony internetowe z grami zaprojektowanymi pod kątem treningu funkcji poznawczych. Jeżeli te sposoby nie poprawią Twojej koncentracji, udaj się do neuropsychologa. Niestety, ale na brak koncentracji mogą wpływać też m.in. problemy endokrynologiczne, depresja czy zaburzenia nerwicowe. Aha, i odłóż w końcu ten smartfon!

4 proste sposoby na lepszą koncentrację. Wypróbuj!

  • Słuchaj playlisty

Badacze z Tajwanu udowodnili, że słuchanie ulubionej muzyki pozwala się lepiej skupić. Dlatego warto stworzyć własną playlistę, by nie być skazanym na didżeja.

  • Rysuj gryzmoły

Naukowcy z uniwersytetu w Plymouth dowiedli, że ci, którzy podczas słuchania wykładów rysowali gryzmoły, przyswoili o 29% więcej informacji niż bierni słuchacze.

  • Luknij na fejsa

Po 1,5 godz. pracy na 5 minut zajrzyj na profile społecznościowe. Psycholodzy z Human Performance twierdzą, że taka odskocznia poprawi Twoją uwagę.

  • Jakim jesteś typem?

Sowa czy skowronek? Jeżeli od zawsze bardziej aktywny byłeś wieczorem, to może warto znaleźć pracę, w której możesz pracować wtedy, gdy łatwiej Ci się skupić.

REKLAMA