Problem czy błahostka? Zbadaj się sam

Zwichnięcie czy pęknięcie? Nadwrażliwość czy próchnica? Opryszczka czy grzybica? Zanim pójdziesz do lekarza, sam sprawdź, czy przypadkiem nie będziesz mu zawracał głowy błahostkami. Podpowiadamy, po czym poznać, czy sprawa jest naprawdę poważna.

Africa Studio 2013/shutterstock.com
fot. Africa Studio 2013/shutterstock.com

1. Naciągnięty mięsień czy przepuklina?

Zbadaj się: Natęż się, jakbyś miał z siebie coś wycisnąć w toalecie, i pomacaj bolące miejsce. "Może się zdarzyć, że poczujesz wybrzuszenie w miejscu, w którym jelita przecisnęły się przez mięśnie. Prawdopodobnie masz przepuklinę" - wyjaśnia dr Travis Stork, doświadczony lekarz medycyny ratunkowej. Idź do lekarza.

Rada na przyszłość: Jeśli to tylko naciągnięcie mięśnia, po prostu na tydzień lub dwa odpuść sobie treningi, ale jeśli nagle ból zaczyna się nasilać, zwłaszcza podczas kaszlu albo gdy coś dźwigasz - pędź do lekarza, bo może to być nawet przepuklina uwięźnięta.

2. Nadwrażliwość czy próchnica?

Zbadaj się: Zacznij od lustra. Jeśli zauważysz, że bolący ząb jest jaśniejszy niż sąsiednie lub dziąsło jest cofnięte głębiej, prawdopodobnie za mocno szczotkujesz zęby i starłeś sobie szkliwo lub odsunąłeś dziąsło. Jeśli ząb wygląda normalnie, ale boli, może to być objaw próchnicy, która atakuje go gdzieś z niewidocznego miejsca.

Rada na przyszłość: Każde podejrzenie próchnicy warto pokazać dentyście. Jeśli to ewidentnie nadwrażliwość - nie przejmuj się za bardzo: szczotkuj zęby delikatniej i sięgnij po pastę do zębów wrażliwych. Powinno samo przejść po jakimś czasie.

3. Pęknięcie czy zwichnięcie?

Zbadaj się: Uciśnij palcem bolące miejsce, a potem obszar dookoła. "Jeżeli naciskasz na kość i boli Cię to mniej niż ucisk na okoliczne tkanki, prawdopodobnie to tylko zwichnięcie" - wyjaśnia dr Jonathan P. Garino, ortopeda z Filadelfii. Jeśli jednak nacisk na kość boli najbardziej - zapewne jest to pęknięcie.

Rada na przyszłość: Obserwuj ból. Ze względu na proces zapalny zwichnięcie będzie najbardziej bolesne na drugi dzień po kontuzji. Jeśli jednak podejrzewasz pęknięcie lub ból nie zmniejsza się po 48 godzinach - idź do lekarza.

4. Grzybica czy opryszczka "tych" miejsc?

Zbadaj się: Podrap swędzące miejsce. "Jeśli skóra się złuszcza albo jeśli dziwnie wyglądająca skóra zaczerwienia się i rozgrzewa, zapewne jest to grzybica" - mówi dermatolog dr Adnan Nasir. Cechą grzybicy jest też to, że z dnia na dzień robi się coraz bardziej dokuczliwa. Opryszczka z kolei pojawia się jako pęcherzyki na zaczerwienionej skórze, które pękają po kilku dniach i mniej więcej po tygodniu sytuacja wraca do normy. 

(Okolice intymne to delikatne miejsce, więc podpowiadamy, jak zadbać o klejnoty rodzinne.)

Rada na przyszłość: Grzybica najczęściej pojawia się w zagłębieniach skóry i wystarczy te miejsca posmarować kremem, np. Lamisilatem. Niestety, z opryszczką nie jest tak łatwo. Może rozszerzyć się na całą okolicę, ale całkowicie wyleczyć się jej nie da: co najwyżej uda się zmniejszyć częstość ataków.

5. Paznokieć biegacza czy grzybica?

Zbadaj się: Obetnij paznokieć. "W przypadku grzybicy paznokieć będzie łamliwy i kruchy" - mówi dr Nasir. Innym objawem grzybicy jest to, że paznokieć łatwiej jest unieść, tak jakby "odkleić" od podłoża: paznokieć biegacza jest solidnie przytwierdzony. No i ostatni test - powąchaj. Grzybica śmierdzi, czarny paznokieć - nie.

Rada na przyszłość: Z grzybicą poradzisz sobie łatwo kremem. Żeby nie nabawić się paznokcia biegacza, kup sobie węższe buty. Jeśli Twoja stopa nie będzie się miała jak przesuwać do przodu, nie uszkodzisz sobie paznokcia.

Artykuł został pierwotnie opublikowany w MH 01/2012

Zobacz również:
REKLAMA