Prawdy i mity o łysieniu

Wokół łysienia narosło wiele mitów, często szkodliwych, a faceci, choć przejmują się utratą włosów, to zwykle niewiele z tym robią. Tymczasem w walce o zachowanie bujnej czupryny liczy się każdy włos. Sprawdź, które informacje o łysieniu to prawda, a które są fałszywe.

Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

1. Częste mycie niszczy włosy

REKLAMA

To jest fałsz!

"Absolutnie nie - zdecydowanie zaprzecza dr Ewa Kaniowska z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma Puls we Wrocławiu. - Włos ma delikatną budowę. Zewnętrzna, ochronna warstwa jest bardzo wrażliwa i składa się z łuskowato nachodzących na siebie komórek. Jeśli te są szczelne, chronią przed brudem, kurzem, mrozem, promieniowaniem UV. Jeśli zaś łuski nie przylegają do siebie na skutek zniszczenia, wówczas włosy stają się suche, szorstkie i łamliwe".

Jak sprawić, żeby włosy były mocne? Używając szamponów dobranych do rodzaju włosów. Odżywki do włosów, które "zamkną" te łuski, o których wspominała dr Kaniowska, również nie są przeznaczone wyłącznie dla kobiet. O dobór odpowiedniego szamponu i odżywki dla Twoich włosów najlepiej poproś zaufanego fryzjera - on powinien znać się na rzeczy.

2. Długie włosy wypadają szybciej

To jest fałsz!

Jeśli babcia mówiła Ci, że od noszenia długich włosów wyłysiejesz, to tym razem nie miała racji. "Jeśli łysienie spowodowane jest zaburzeniami układu nerwowego, zmianami hormonalnymi czy chorobami zakaźnymi, to ich długość nie ma nic do rzeczy" - wyjaśnia dr Kaniowska.

Również w przypadku łysienia typu męskiego, spowodowanego wrażliwością cebulek na pochodną testosteronu - DHT, długość włosów jest nieistotna. Długie wypadną mniej więcej tak samo szybko, jak krótkie.

Wrażenie, że mężczyźni z długimi włosami łysieją szybciej, może wynikać z tego, że na długich włosach szybciej widać przerzedzenie. Dr Kaniowska przestrzega jednak, żeby nie spinać długich włosów ciasno w kitkę - wtedy pogarsza się ukrwienie skóry i osłabieniu ulegają cebulki włosów, co prowadzi do ich przedwczesnego wypadania.

3. Strzyżenie na jeża chroni włosy

To jest fałsz!

Niestety, to tylko kolejny przesąd. "Włosy krótsze wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych i mniej szczotkowania, przez co w mniejszym stopniu są narażone na osłabienie. Krótsze włosy mogą też nieco zatuszować fakt, że stały się rzadsze" - informuje nasz ekspert.

Ale fryzura na jeża czy na rekruta nie ma żadnego wpływu na wypadanie włosów poza tym, że gdy pod prysznicem wypadnie Ci 200 króciutkich, to tego nie zauważysz, a jeśli będą miały więcej niż 10 cm długości - to z pewnością tego nie przegapisz. Ścięcie włosów może też sprawiać wrażenie, że włosy się wzmocniły, ponieważ tuż przy skórze mają one największą średnicę, więc wyglądają grubo i zdrowo.

4. Jajka wzmacniają włosy

To jest prawda!

Gdy zauważysz, że Twoje włosy słabną, zacznij raz w tygodniu nakładać maseczki odżywcze - regenerujące. "Można je kupić albo zrobić samemu w domu - radzi dr Kaniowska. - Wystarczy rozetrzeć żółtko z kilkoma kroplami cytryny i olejku rycynowego. Mieszankę należy nanieść na włosy, owinąć ręcznikiem i trzymać tak ok. 15 minut. Następnie trzeba wszystko dokładnie spłukać". Jajka zawierają siarkę i cały zestaw witamin, które odżywią Twoje włosy.

5. Łysieje się po trzydziestce

To jest fałsz!

Niestety, nie. Gdyby tak było, zaledwie 26-letni Rooney nie musiałby robić sobie przeszczepu. To, kiedy zaczynasz łysieć, jest kwestią genetyki i tak naprawdę nie da się przewidzieć. Łysienie może zacząć się już w wieku kilkunastu lat i wcale nie są to takie rzadkie przypadki. Łysienie typu androgenowego to efekt działania dihydrotestosteronem (DHT).

REKLAMA

REKLAMA

Łupież: miej problem z głowy! Antonio Gravante 2015/shutterstock
fot. Antonio Gravante 2015/shutterstock

"Hormon ten jest produktem ubocznym produkcji testosteronu i występuje w dużych ilościach w organizmach mężczyzn" - wyjaśnia dr Kaniowska. Jego działanie polega na tym, że stopniowo łamie on genetycznie wrażliwe mieszki włosowe, powodując łysienie.

REKLAMA

Oto jak przebiega klasyczne łysienie męskie:

 

Etap 1 i 2: Po bokach czoła pojawiają się lekkie zatoki. To znak, że proces się zaczyna. Rozwiązanie: dobry fryzjer.

Etap 3: Włosy zaczynają wypadać, a nowe, które wyrastają na ich miejsce, są coraz cieńsze. Żeby zwolnić proces, sięgnij po minoxidil.

Etap 4 i 5: Do zatok dołącza łysinka na czubku głowy. Możesz zacząć myśleć o przeszczepie, albo pogodzić się z faktem łysienia.

Etap 6 i 7: Nie ma się co oszukiwać: jesteś łysy i nie da się tego ukryć. Na pocieszenie: 7 na 10 kobiet uważa, że łysi mężczyźni są atrakcyjni. Zamiast rozpaczliwie próbować zakryć głowę resztkami włosów, zacznij krótko strzyc lub nawet golić niedobitki, które się jeszcze uchowały.

6. Można wyłysieć od stresu

To jest fałsz!

Według lekarzy ze słynnej Mayo Clinic stres może spowodować wypadanie włosów, ale nie jest to to samo, co łysienie typu męskiego. O ile bowiem łysienie typu androgenowego jest nieodwracalne bez interwencji lekarza lub kosmetologa, o tyle włosy, które wypadły Ci ze względu na stres, mogą wrócić na miejsce, jeśli życie wróci do normalnego rytmu.

7. Łysienie dziedziczymy po ojcu

To jest fałsz!

Nie tylko. Złudzenie to wynika stąd, że mężczyźni łysieją zdecydowanie częściej niż kobiety, w związku z czym więcej jest łysych ojców niż łysych matek. Łatwiej więc zauważyć łysiejącego syna z łysym ojcem niż z łysą matką. Stąd rodzi się przekonanie, że gołą czaszkę dziedziczy się po ojcu.

Tak naprawdę jednak "gen łysienia" odziedziczyć możesz zarówno po mamie, jak i po tacie. Co więcej, jak mówi słynny pionier transplantacji włosów prof. Robert M. Bernstein z Bernstein Medical Center for Hair Restoration, oddziaływanie ze strony matki jest nawet nieco silniejsze.

Trudno ryzyko podać w procentach, ale jeżeli Twój ojciec i obaj dziadkowie łysieli, prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz miał co najmniej przerzedzoną czuprynę, jest bardzo duże. Zawsze jednak trzeba mieć nadzieję, bowiem nawet jeśli Twój ojciec jest łysy jak kolano i obaj dziadkowie też, Ty możesz zareagować inaczej i np. proces łysienia będzie postępował znacznie wolniej niż u Twoich przodków.

8. Szczotkowanie szkodzi włosom

To jest prawda!

Zależy oczywiście od tego, jak szczotkujesz. Ale jeżeli wykorzystujesz do tego całą swoją siłę, włosy Cię za to nie polubią! "Zbyt mocne szczotkowanie, szarpanie osłabia strukturę włosa - wyjaśnia dr Kaniowska. - W ten sposób osoba i tak narażona na łysienie (np. z przyczyn dziedzicznych) może dodatkowo pogorszyć stan włosów, w efekcie czego będą jeszcze bardziej podatne na wypadanie".

9. Włosy można odzyskać

To jest prawda!

Oczywiście cudów nie ma. Ktoś, kto jest już kompletnie łysy, nie odzyska czupryny, jaką miał w podstawówce, ale z pewnością można odwrócić proces łysienia, gdy dopiero się zaczyna.

"Do najpopularniejszych środków należą: minoxidil (działa na zasadzie udrażniania kanałów potasowych w mieszkach włosowych) i finasteryd (przeznaczony tylko i wyłącznie dla mężczyzn) - podpowiada dr Kaniowska i natychmiast dodaje, że: - To lekarz musi zbadać przyczynę wypadania włosów i pod tym względem dobrać najbardziej odpowiednią, indywidualną kurację. Nie ma złotego środka, jednego lekarstwa na wszystkie rodzaje łysienia".

10. Przeszczep jest tylko dla bogaczy

To jest fałsz!

Ludziom, którym farmaceutyki nie pomagają, pozostaje przeszczep włosów. Wbrew pozorom, nie jest to zabieg zarezerwowany dla milionerów, jak np. Elton John czy wspomniany już Wayne Rooney. Jeśli zdecydujesz się uzupełnić braki na wczesnym etapie, możesz to zrobić nawet za 1500 złotych. Za 5 tysięcy możesz usunąć już nawet sporą łysinkę.

MH 11/2011

REKLAMA