Choć współczesna medycyna opisuje to zjawisko inaczej, przyczyna pozostaje niezmienna: jest to wzrost ciśnienia krwi w żyłach znajdujących się pod błoną śluzową w końcowym odcinku jelita grubego. Niewątpliwie ma to związek z faktem, że zeszliśmy z drzewa, przybierając pionową postawę. Otóż nasi czworonożni przodkowie problemów takich nie mieli: ich układy pokarmowe pracowały w komfortowej pozycji poziomej. Co ciekawe, nasi całkiem współcześni czworonożni przyjaciele tej choroby nie znają! My zaś stoimy lub – co gorsza – siedzimy, a to sprawia, że nasze jelita są nienaturalnie obciążone. No cóż... Coś za coś. Hemoroidy są ceną, którą płacimy za tę godną homo sapiens wyprostowaną postawę.
Zobacz, od czego można dostać hemoroidów, a od czego nie.
Jeśli usiądziesz w mokrych kąpielówkach na betonie, złapiesz wilka: przeziębisz się i nabawisz hemoroidów.
Fałsz.
Przyczyny hemoroidów to: złe nawyki żywieniowe, dieta uboga w błonnik, niedostateczna ilość płynów, brak aktywności fizycznej, praca siedząca i stojąca. Natomiast mokre majty i przesiadywanie na zimnym betonie są zabójcze dla prostaty. Pamiętaj: masz tylko jeden gruczoł przyjemności i musi ci starczyć na całe życie!
Hemoroidów można się pozbyć, robiąc sobie nasiadówki z gorącego naparu ziół o działaniu odkażającym.
Fałsz.
Nasiadówki w naparze z kory dębu mogą przynieść chwilową ulgę, ale nie rozwiążą problemu. W porę podjęte leczenie zachowawcze okazuje się skuteczne aż w 95% przypadków. Wskazania medyczne obejmują także zmianę diety na bogatą w błonnik oraz trybu życia na bardziej aktywny.
ZOBACZ TEŻ: Głupia sprawa, ale czy wiesz, jak się zdrowo wypróżniać?
Długo nieleczone hemoroidy przechodzą w stan nowotworowy. Tak powstaje rak odbytu.
Fałsz.
Ale zawsze trzeba reagować na krwawienie z odbytu, bo krew w kale może – ale nie musi – świadczyć o tym, że jego przyczyną jest nowotwór odbytu lub odbytnicy. Hemoroidy mogą doskonale maskować obecność nowotworu jelita grubego, którego jednym z głównych objawów jest również krwawienie. Każda plama krwi w bokserkach albo w muszli to sygnał: natychmiast do lekarza!
Hemoroidy prędzej czy później dopadną w końcu każdego.
Fałsz.
Jeśli co drugi mężczyzna po 50. roku życia na to cierpi, to znaczy, że co drugiemu jednak udaje się zachować zdrowie. Wprawdzie wraz z wiekiem zanika elastyczna tkanka łączna w warstwie podśluzowej odbytnicy, ale są na świecie szczęśliwcy, którzy dzięki diecie i stylowi życia potrafią przechytrzyć naturalne procesy starzenia.
ZOBACZ TEŻ: Doktor łazienka, czyli zdiagnozuj się sam.
Po kolorze krwi można rozpoznać, czy to jest krew z hemoroidów.
Prawda.
Przynajmniej częściowo. Krew koloru żywoczerwonego wypływa z naczyń krwionośnych odbytnicy i może być objawem choroby hemoroidalnej. Ciemnoczerwowa barwa świadczyć może o pochodzeniu krwi z wyższych odcinków jelita i sygnalizować zmiany chorobowe w jelicie, np. nowotworowe. Stanowczo jednak odradzamy takie amatorskie diagnozy. Rozstrzygające jest tylko badanie lekarskie.