Praca na nocki – główne zagrożenia

Nie, zamiana nocy z dniem nie zabije Cię z dnia na dzień, więc nie musisz rzucać roboty od razu. Ale warto pomyśleć o zmianie, bo negatywny wpływ pracy zmianowej jest solidnie udowodniony przez badania naukowe.  

praca zmianowa shutterstock.com

1. Zaburzenia snu

Wydawać by się mogło, że nie ma znaczenia, kiedy śpisz; wystarczy, że będziesz spał 8 godzin na dobę. Niestety, nie. Przeciętnie pracownicy zmianowi śpią 2 godziny krócej na dobę niż inni, na dodatek jakość ich snu jest znacznie gorsza – fazy REM są zauważalnie krótsze. A to właśnie w fazie REM mózg robi coś w rodzaju remanentu dnia: porządkuje informacje, zapamiętuje te istotne i pozbywa się nieważnych. Gdy masz za mało REM, pojawiają się kłopoty z pamięcią i koncentracją.

ZOBACZ: Praca na nocki - pewny sposób na szybszą śmierć

2. Choroby serca

Uczeni od lat obserwują zwiększoną zachorowalność na serce u pracowników zmianowych. BMJ donosi, że praca na nocki zwiększa ryzyko choroby wieńcowej aż o 41%, a zawału serca o 23%. Im dłużej pracujesz na zmiany, tym bardziej zwiększa się ryzyko – na przykład udaru mózgu – o 5% co pięć lat takiej pracy. Na szczęście, pierwszy wyraźny wzrost ryzyka udaru odnotowuje się dopiero po 15 latach, masz więc trochę czasu na zmianę pracy.

3. Gorsza pamięć

Badanie opublikowane w piśmie „Occupational & Environmental Medicine” wykazało, że pracownicy zmianowi mają gorsze wyniki w testach funkcji poznawczych niż ich koledzy pracujący za dnia. W przeliczeniu na lata ich sprawność zapamiętywania, analizowania i wnioskowania była taka, jakby byli starsi o 6,5 roku od swoich „dziennych” równolatków. W zawodach, w których decyzje trzeba podejmować szybko (np. w policji albo za kółkiem), to poważny minus.

PRZECZYTAJ: Zmiana pracy - czym się kierować?

4. Nowotwory

W 2019 roku International Agency for Research on Cancer wpisała pracę na nocną zmianę na listę czynników potencjalnie rakotwórczych dla ludzi. Zwiększone ryzyko nowotworów u pracowników zmianowych jest najwyraźniej widoczne u kobiet – panie pracujące nocami o 25% częściej chorują np. na raka płuc. Jednym z nowotworów „przyspieszanych” przez nocną zmianę jest rak jelita.

REKLAMA