Power nap – czy to działa?

Czasem „kawka” w pracy trwa dłużej niż „power nap”.Tymczasem kolejne badania potwierdzają, że krótka drzemka może poprawić Twoją wydajność w pracy.

power nap, drzemka shutterstock.com

W ostatnich latach udowodniono, że „power nap” rzeczywiście dodaje powera sportowcom, bo przyspiesza potreningową regenerację mięśni i wyostrza zdolność koncentracji przed kolejnym treningiem. Najnowsze badania, opublikowane na łamach periodyku „General Psychiatry”, sugerują, że dzięki wczesnopopołudniowym drzemkom możesz wymiatać nie tylko na treningach, ale i w pracy. Naukowcy wzięli pod lupę 2214 zdrowych, starszych osób. Okazało się, że ci, którzy zgłaszali, że ucinają sobie poobiednią sjestę, równocześnie wykazywali się wyższą sprawnością umysłową, zwłaszcza w kwestii płynności werbalnej i pamięci roboczej – tak przydatnych podczas popołudniowego zebrania na Zoomie.

ZOBACZ: Co się dzieje, gdy śnisz?

Badanie to potwierdza wyniki poprzednich, w których wykazano, że nawet młode osoby, które robią sobie sjestę okazjonalnie, odczuwają później zastrzyk energii i lepszą sprawność poznawczą. A ponieważ praca zdalna to dla wielu z nas już stały element życia, wykorzystaj tę sytuację i wygospodaruj w kalendarzu czas na krótki odpoczynek regeneracyjny: nastaw budzik na 15-20-minutową drzemkę lub pełny cykl snu (90 minut). To nie wyraz lenistwa, a dbania o lepszą formę mózgu, co przełoży się na bardziej efektywną pracę. Twój szef może nie być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami ze świata nauki, więc lepiej nie wspominaj mu o swoich planach...

Suplementy na zdrowy sen

Te składniki zwiększą moc nocnego odpoczynku.

1. Melisa lekarska

Uspokaja i poprawia jakość snu dzięki składnikom olejku eterycznego, m.in. kariofilenowi i cytralowi.

2. Magnez

Dzięki niemu unikniesz skurczy mięśni i złagodzisz objawy zespołu niespokojnych nóg.

3. Ashwagandha

Pomaga zasnąć, a następnego dnia obudzić się wypoczętym i pełnym energii. Bonus: redukuje stres i niepokój.

Zobacz również:
REKLAMA