[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.1

Potreningowy shake: jak reaguje organizm

Mięśnie są jak silnik: na wysokich obrotach spala więcej. Dlatego po treningu musisz uzupełnić paliwo. Wysokooktanowe.  

Shake potreningowy Żeby zrobić dobrej jakości masę mięśniową, musisz dostarczać organizmowi odpowiednią ilość makroskładników. I ciężko trenować.

1. Pękasz

Cały jesteś obolały po treningu? Nic dziwnego. Gdy tachasz żelastwo naprawdę intensywnie, we włóknach mięśniowych powstają mikropęknięcia. „Układ odpornościowy próbuje je załatać, dostarczając tam komórki macierzyste, hormon wzrostu i aminokwasy jako budulec” – wyjaśnia dr Colin Wilborn z University of Mary Hardin-Baylor.

2. Kwestia wagi

Nie musisz być matematykiem, by policzyć, ile białka musisz przyswoić. Typowy urzędas potrzebuje go ok. 0,8 g na kilogram masy ciała. Jeśli trenujesz 5 razy w tygodniu, powinieneś zwiększyć dawkę do ok. 1 g, nawet jeśli się odchudzasz, bo trening pożre Ci również mięśnie. Chcesz nabrać masy? Minimum białka to 1,7 g na kilogram masy ciała.

REKLAMA

3. Wąskie okno

Po treningu mięśnie są szczególnie złaknione białka, ale jak długo trwa okienko lepszego przyswajania – dokładnie nie wiadomo. Jedni mówią, że 20 minut, drudzy, że nawet 48 godzin. Zanim uczeni się w końcu dogadają, przyjmij, że najlepiej jest wypić koktajl zaraz po treningu. Optymalna dawka to 20 gramów białka.

4. Zasilanie

Całą chwałę zawsze zbiera białko, ale dawka szybkiej energii także się przyda. W przeciwnym przypadku Twój organizm zacznie „zjadać” mięśnie. Potreningowy szejk powinien zawierać węglowodany i białko w proporcjach 3:1. Jeśli akurat robisz masę, dołóż węgli, żeby proporcje były 4:1.  

5. Do pełna

Ale nie przesadzaj. Badanie na University of Texas wykazało, że jednorazowa dawka białka w posiłku nie powinna przekraczać 30 gramów. Dr Douglas Paddon-Jones, autor badania, twierdzi, że u badanych, którzy zamiast 30 g białka w posiłku przyjmowali 90 g, nie nastąpił większy wzrost mięśni. Reszta się marnowała. Chcesz wykorzystać białko w pełni? Nie zapominaj o nim podczas śniadania. 

Przepisy MH

Oto 5 przepisów na mocno zadaniowe szejki, z którymi łatwiej osiągniesz swoje treningowe cele.

MH 06/17

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij