Postęp technologiczny przyczyną lenistwa?

Człowiek coraz bardziej ułatwia sobie życie. Rozwój techniki sprawia, że wciąż rzadziej masz okazję porządnie się poruszać. Czy i Ty jesteś uzależniony od technologii? Odklej się od monitora, idź na trening i użyj mięśni nie tylko do otwierania lodówki i wciskania guzików na pilocie.

Lenistwo, uzależnienie od technologii Joe Belanger 2014/shutterstock.com
fot. Joe Belanger 2014/shutterstock.com

15 000 kroków dziennie

Tyle kroków robią amisze - członkowie pewnej konserwatywnej wspólnoty protestanckiej, którzy z powodów religijnych obywają się bez nowoczesnych technologii. Przeciętny człowiek z Zachodu robi dziś zaledwie 6-7 tysięcy kroków. Według zaleceń lekarzy, aby utrzymać sprawny układ sercowo- naczyniowy, człowiek powinien robić minimum około 10 000 kroków. Zainstaluj sobie w telefonie krokomierz (użyj jednej z aplikacji, które opisywaliśmy w tym artykule) i sprawdź, ile robisz Ty. 

17% otyłych nastolatków

Kiedyś chłopcy na podwórku bawili się w strzelanego, biegali, wspinali się na drzewa, grali w piłkę i w noża. Dziś ćwiczą głównie palec wskazujący i przedramię. Skutek? Według raportu UNICEF z 2010 roku odsetek nastolatków z nadwagą i otyłością zwiększył się w Polsce od początku wieku z około 8 do 17%. 

3-5 godzin dziennie w sieci

Z badania TNS Polska wynika, że większość polskich internautów spędza w necie tyle godzin. Łatwość komunikacji sprawia, że nie musisz nigdzie chodzić. Kiedyś trzeba było pójść, żeby pożyczyć zeszyt, dziś wysyła się skany. Zamiast robić zakupy w sklepie, robisz je online, nawet w kolejce do kasy PKP nie musisz już stać, tylko kupujesz e-bilet. I to wszystko na siedząco.

Jak się ratować? Lekarze z Mayo Clinic radzą, by gdzie tylko się da, wstawać i chodzić. Zamiast pisać e-maila do kolegi z pokoju obok, idź do niego. Zamiast przed biurkiem, omów strategię sprzedaży, spacerując w kółko po skwerze. Rób wszystko, co tylko oderwie Cię od krzesła. 

Smartfon, czyli wszystko w jednym

Według badań rozmowa telefoniczna zajmuje dopiero 5. miejsce, jeśli chodzi o wykorzystanie smartfonów (w przeliczeniu na minuty). Smartfon zastępuje mnóstwo urządzeń, m.in. mapę, komputer, książkę, latarkę, kompas, pocztę, magnetofon, telewizor, aparat fotograficzny etc. Zamiast pamiętać o zabraniu tych wszystkich sprzętów, musisz pamiętać tylko o jednym urządzeniu. I tylko jedno dźwigać. 

160 kcal spaliłbyś przy myciu naczyń

Urządzenia AGD odciążyły nas z konieczności: prania ręcznego, mycia naczyń, ubijania piany, szatkowania kapusty etc. Nawet chleba już nie musimy kroić ręcznie. Każda z tych maszyn wyręcza Cię i zwalnia z obowiązku spalenia od 50 do 250 kcal. Ty zaś płacisz za maszyny, za prąd i za karnet na siłownię. 

1 000 000 000 pytań do Google'a dziennie

Z badań opublikowanych w "Science" wynika, że łatwość dostępu do informacji zmienia sposób, w jaki używamy pamięci. Bardziej niż same fakty zapamiętujemy ścieżkę dostępu do nich, czyli informację, gdzie je można znaleźć. Niestety, gdy jesteś offline, ta wiedza staje się bezużyteczna, a innej możesz już nie mieć. 

2 godziny dzienie przed telewizorem

Aż 86% facetów przyznaje się, że spędza przed telewizorem ponad dwie godziny dziennie, a co dziesiąty facet ponad 6 godzin. Wniosek? Większość z nas po pracy (polegającej najczęściej na siedzeniu) przez kolejne kilka godzin dziennie siedzi. Badania zaś wykazały, że Ci, którzy spędzają przed TV 4 godziny dziennie, są aż o 50% bardziej narażeni na przedwczesną śmierć, a ryzyko chorób serca rośnie u nich aż o 125% w porównaniu do tych, którzy oglądają TV 2 godziny. 

25 000 nazw ulic w Londynie

Badania londyńskich taksówkarzy przeprowadzone w 2006 roku wykazały, że w porównaniu z kierowcami autobusów mają oni fizycznie powiększone obszary mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie. Innymi słowy, konieczność zapamiętania dużych porcji informacji topograficznych (około 25 tysięcy nazw ulic) poprawiała objętość pamięci. Od upowszechnienia GPS-ów mózgi londyńskich cabbies już się nie powiększają.  

MH 09/2013

Zobacz również:
REKLAMA