Poradnik plażowicza: jak chronić skórę przez słońcem?

„Słońce powoduje raka!” – krzyczą nagłówki w prasie. Ale spokojnie: nie wszędzie i nie zawsze. W Polsce jesteś relatywnie bezpieczny. Wystarczy sprawdzić wskaźnik UV. Oto krótki poradnik, z którym będziesz bezpieczny na każdym urlopie.

Poradnik plażowicza: jak chronić skórę przez słońcem? Sergio Stakhnyk 2015/shutterstock.com
fot. Sergio Stakhnyk 2015/shutterstock.com

Wskaźnik UV, zwany także indeksem UV, to sposób na oznaczenie, ile promieniowania ultrafioletowego dociera do danego miejsca na Ziemi w określonym czasie. Im wyższy indeks, tym bardziej zagrożona jest Twoja skóra.

REKLAMA

Wystarczy sprawdzić w internecie, jaki jest indeks UV dziś w miejscowości, w której akurat przebywasz, odpowiednio się dostosować i przestać martwić się o czyhającego na plaży raka.

 

Poniżej znajdziesz informacje, jaka ochrona jest niezbędna, oraz jak długo musiałbyś przebywać bez osłony na słońcu, żeby zdążyło ono uszkodzić Twoją skórę – w zależności od aktualnego indeksu UV i typu Twojej karnacji. 

1. Indeks UV 0-2

Zagrożenie: Jesteś zupełnie bezpieczny. Jak się chronić: Nie musisz się chronić w żaden sposób. Ewentualnie, jeśli jesteś na lodowcu, możesz założyć przeciwsłoneczne okulary, żeby uniknąć podrażnień oczu. Ludzie o bardzo wrażliwej skórze mogą zacząć się opalać po 50 minutach.

2. Indeks UV 3-5

Zagrożenie: W Polsce przez większą część roku indeks UV jest właśnie taki. Zagrożenie jest średnie.

Jak się chronić: Załóż okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, a w południe, gdy promieniowanie jest najsilniejsze, poszukaj cienia. Ludzie o jasnej karnacji zaczynają się opalać już po 20 minutach.

3. Indeks UV 6-7

Zagrożenie: Duże zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W Polsce zdarza się rzadko, ale się zdarza, zwłaszcza na południu kraju.

Jak się chronić: Noś okulary przeciwsłoneczne, posmaruj odkryte części ciała kremem z filtrem przeciw UV, nie zapominając o uszach. Nie siedź na słońcu dłużej niż 2-3 godziny, a od godziny 11 do 16 chowaj się w cieniu. Jeśli masz jasną karnację, możesz się spiec w 15 minut.

4. Indeks UV 8-10

Zagrożenie: Bardzo wysokie zagrożenie podczas przebywania na słońcu bez ochrony. W Polsce rzadkie.

Jak się chronić: Tak jak powyżej, tylko bardziej restrykcyjnie, czyli kremem smaruj się dokładniej (nie zapomnij o balsamie z filtrem na usta), noś raczej jasne ubrania, załóż coś na głowę (najlepiej kapelusz z szerokim rondem). Nawet ludzie o ciemnej karnacji mogą ulec poparzeniu już po 35minutach.

5. Indeks UV 11+

Zagrożenie: Ekstremalne zagrożenie podczas przebywania na słońcu. W Polsce praktycznie nie występuje, ale jeśli spędzasz wakacje na południu Europy albo w Afryce, zachowaj szczególną ostrożność.

Jak się chronić: Bierz przykład z mieszkańców Południa i po prostu unikaj słońca jak ognia. Noś okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem i inne. Chroń skórę przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem. Noś koszule z długim rękawem i spodnie do kostek. Pamiętaj, że słońce odbite od wody, piasku czy murów też opala – nawet gdy jesteś w cieniu. 

Skoro urlop i plaża, to również piękne plażowiczki. Mnóstwo pięknych, ociekających seksem plażowiczek. Zatem nie trać czasu na czcze obserwacje i ruszaj do boju, wszak urlop nie trwa wiecznie! Oto 5 sprawdzonych patentów na gorący, wakacyjny podryw.

MH 08/2013

REKLAMA