Pokonać nowotwór: rak to nie wyrok

Jak to możliwe, że nowotwór może powstać nawet w ciele młodego, niepalącego, wysportowanego faceta, który dobrze się odżywia? 

lekarz fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Dlaczego ja?

Jakim cudem nowotwór powstaje w ciele zdrowego, aktywnego faceta? Pytani przeze mnie onkolodzy różnych specjalności twierdzili, że w moim przypadku bardzo trudno wskazać jedną przyczynę. Po prostu kilka komórek nagle zaczyna mutować i namnażać się, a następnie przekształcać w nowotwór, który zaczyna żyć własnym życiem, lekceważąc systemy obronne organizmu.

Czynnikiem rozpoczynającym ten proces może być coś banalnego: sytuacja stresowa, wniknięcie toksyn, uraz, niedoleczone przeziębienie. Promy kosmiczne i elektrownie atomowe ulegają awarii, szwajcarskie koleje czasem się spóźniają, więc nieporównywalnie bardziej skomplikowany bioukład tym bardziej może się zepsuć. Grunt to w porę zauważyć, że coś dzieje się nie tak. 

Nie bagatelizuj symptomów

Niestety, większość nowotworów w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Zwykle ciało wysyła nam różne, czasem dziwne sygnały i Twoja głowa w tym, żeby odróżnić zakwasy po treningu z przewlekłym, dziwnym bólem lub innymi symptomami, których nie wolno bagatelizować. Kto ma lepiej znać swój organizm niż Ty? Nawet lekarze czasem mówią o roli intuicji, wewnętrznego przeświadczenia, że w organizmie dzieje się coś złego. Te objawy powinny Cię zaniepokoić:

  • krew w moczu lub stolcu
  • ból jądra
  • kaszlesz krwią
  • masz stale podwyższoną temperaturę ciała
  • jesteś wciąż zmęczony
  • masz guzek lub zgrubienia, zmiany na skórze, wardze, języku
  • chudniesz bez przyczyny

Zrób skan organizmu

NFZ nie finansuje kompleksowych przeglądów zdrowia facetom w sile wieku. Tak zwane badania przesiewowe dotyczą zwykle kobiet (rak piersi, szyjki macicy), rzadziej podejmowane są akcje skierowane do facetów, np. badanie prostaty. Jeśli niepokoją Cię pewne symptomy, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Domagaj się skierowania na badania. Możesz zrobić je także prywatnie w niemal każdym komercyjnym laboratorium, choć wymagają one późniejszej konsultacji lekarskiej. Kompleksowe pakiety oferują prywatne przychodnie. Na przykład w LUX MED "podstawowy przeglądu stanu zdrowia" kosztuje 400 zł, a pogłębiony 1400 zł i zawiera badanie RTG klatki, np. USG jąder i brzucha. Taki skan daje w miarę pełny obraz tego, co dzieje się w Twoim ciele. 

MH 07/2016

 

REKLAMA