[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Pokonać nowotwór: rak to nie wyrok

Jak to możliwe, że nowotwór może powstać nawet w ciele młodego, niepalącego, wysportowanego faceta, który dobrze się odżywia? 

lekarz fot. Shutterstock
Dlaczego ja?

Jakim cudem nowotwór powstaje w ciele zdrowego, aktywnego faceta? Pytani przeze mnie onkolodzy różnych specjalności twierdzili, że w moim przypadku bardzo trudno wskazać jedną przyczynę. Po prostu kilka komórek nagle zaczyna mutować i namnażać się, a następnie przekształcać w nowotwór, który zaczyna żyć własnym życiem, lekceważąc systemy obronne organizmu.

Czynnikiem rozpoczynającym ten proces może być coś banalnego: sytuacja stresowa, wniknięcie toksyn, uraz, niedoleczone przeziębienie. Promy kosmiczne i elektrownie atomowe ulegają awarii, szwajcarskie koleje czasem się spóźniają, więc nieporównywalnie bardziej skomplikowany bioukład tym bardziej może się zepsuć. Grunt to w porę zauważyć, że coś dzieje się nie tak. 

Nie bagatelizuj symptomów

Niestety, większość nowotworów w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Zwykle ciało wysyła nam różne, czasem dziwne sygnały i Twoja głowa w tym, żeby odróżnić zakwasy po treningu z przewlekłym, dziwnym bólem lub innymi symptomami, których nie wolno bagatelizować. Kto ma lepiej znać swój organizm niż Ty? Nawet lekarze czasem mówią o roli intuicji, wewnętrznego przeświadczenia, że w organizmie dzieje się coś złego. Te objawy powinny Cię zaniepokoić:

  • krew w moczu lub stolcu
  • ból jądra
  • kaszlesz krwią
  • masz stale podwyższoną temperaturę ciała
  • jesteś wciąż zmęczony
  • masz guzek lub zgrubienia, zmiany na skórze, wardze, języku
  • chudniesz bez przyczyny

Zrób skan organizmu

NFZ nie finansuje kompleksowych przeglądów zdrowia facetom w sile wieku. Tak zwane badania przesiewowe dotyczą zwykle kobiet (rak piersi, szyjki macicy), rzadziej podejmowane są akcje skierowane do facetów, np. badanie prostaty. Jeśli niepokoją Cię pewne symptomy, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Domagaj się skierowania na badania. Możesz zrobić je także prywatnie w niemal każdym komercyjnym laboratorium, choć wymagają one późniejszej konsultacji lekarskiej. Kompleksowe pakiety oferują prywatne przychodnie. Na przykład w LUX MED "podstawowy przeglądu stanu zdrowia" kosztuje 400 zł, a pogłębiony 1400 zł i zawiera badanie RTG klatki, np. USG jąder i brzucha. Taki skan daje w miarę pełny obraz tego, co dzieje się w Twoim ciele. 

MH 07/2016

REKLAMA
 

Komentarze

 (9)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij