Tchawica
Rura doprowadzająca powietrze z ust do płuc. Z każdym wdechem, oprócz tlenu, wciągasz też pył, kurz, wirusy i inne toksyny. Żeby jak najmniej tego świństwa dostało się do płuc, musisz pić dużo wody. Zdaniem prof. Suman Golla, laryngologa z University of Pittsburgh, odpowiednie nawodnienie utrzymuje właściwy poziom wilgotności flegmy w drogach oddechowych i ułatwia odkaszlnięcie zanieczyszczeń.
Pęcherzyki płucne
To w nich tlen miesza się z krwią. Przez mikroskopijnie cienkie ścianki pęcherzyków tlen z powietrza przedostaje się do krwi, gdzie wiąże się z hemoglobiną. Wzmocnij pęcherzyki, łykając aspirynę. Badania uczonych z Harvardu wykazały, że codzienne łykanie aspiryny w dawce 325 mg zmniejsza aż o 22% ryzyko wystąpienia alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych.
Przeczytaj też: Proste patenty na oczyszczanie organizmu
Oskrzela
Rozgałęźnik dostarczający powietrze do głębi płuc. Tchawica rozdziela się na mniejsze rurki, czyli oskrzela, które czymś w rodzaju gałęzi dostarczają powietrze w głąb płuc. Żeby chronić oskrzela, pierz często pościel. Kurz i roztocza z pościeli mogą podrażnić oskrzela i wywołać alergię. Badania na University of Arkansas wykazały, że wypranie pościeli zmniejsza ilość tych małych drani o 66%.
Komórki nabłonka
Wyściełają wnętrze płuc. To właśnie wyspecjalizowane komórki nabłonka wykrywają wszelkie obce substancje, np. alergeny, i – gdy je wykryją – wysyłają sygnał do centrali, który zmusza Cię do kichnięcia czy kaszlnięcia. Żeby je chronić, jedz dużo brokułów. Jak wykazały badania Roswell Park Cancer Institute, jedzenie brokułów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc od 20 do 55%. Zarówno u obecnych, jak i byłych palaczy.
Klatka piersiowa
Zewnętrzna ochrona płuc pozwala im się rozszerzać. Mięśnie między Twoimi żebrami potrafią się skurczyć i – współpracując z przeponą – rozszerzają objętość klatki piersiowej, zasysając powietrze do płuc. Żeby wzmocnić te mięśnie i zapewnić ich sprawność, ćwicz rozpiętki z hantelkami.
Przepona
Mięsień działający jak miech – zasysa i wypycha powietrze. Kiedy mięśnie przepony napinają się, ulega ona spłaszczeniu, rozciągając płuca. Ruchy przepony są częściowo niezależne od woli, co oznacza, że możesz np.wstrzymać oddech na kilkadziesiąt sekund, ale gdy organizm zacznie domagać się tlenu i tak zaciągniesz się powietrzem. By przepona wypełniała płuca powietrzem do pełna, ćwicz mięśnie brzucha.
1. Napędzani tlenem
Im skuteczniej dostarczasz tlen do mięśni, tym większe masz szanse na zwycięstwo.
Na bieżni
Gdy biegniesz, 80% pracy podczas oddychania wykonuje Twoja przepona. Wzmocnienie przepony optymalizuje oddychanie, a zatem poprawia Twoją wydolność. Jak wytrenować przeponę? Naucz się synchronizacji oddechu z krokiem. Zacznij od tempa: dwa na dwa, czyli wdech w ciągu dwóch kroków, następne dwa kroki – wydech. Z czasem wydłużaj wdech i wydech, wykonując po 3, a w końcu po 4 kroki podczas każdego wdechu i wydechu.
Na basenie
Najważniejsze to nie połykać wody. Następny krok to zmniejszenie ilości oddechów. Im rzadziej oddychasz, tym szybciej płyniesz. Żeby zwiększyć pojemność płuc, oddychaj jak najrzadziej. Jak rzadko? Idealnie będzie, gdy uda Ci się oddychać w tempie osiem uderzeń serca na jeden oddech.
Na rowerze
Lance Armstrong wygrywał Tour de France siedem razy nie tylko dzięki dopingowi. Jego płuca mają pojemność 8 litrów, czyli mniej więcej o 2,5 litra więcej niż płuca przeciętnego faceta. Dużo zależy od genów, ale możesz tez treningiem zwiększyć pojemności płuc. Wykorzystaj technikę stosowaną w podnoszeniu ciężarów – podczas ćwiczeń oporowych wydychaj powietrze powoli i długo. Pedałowanie to jakby jedno bardzo długie wyciskanie – wciągaj powietrze szybko i głęboko, a wydychaj powoli.
Futbol
Maksymalny pułap tlenowy określany jako VO2max wskazuje, jak szybko Twoje płuca są w stanie wymienić dwutlenek węgla na tlen i jak szybko Twój organizm jest w stanie rozprowadzić ten tlen po organizmie. Gdy przekroczysz tzw. próg anaerobowy, w Twoich mięśniach gwałtownie wzrasta poziom mleczanów, aż w końcu czujesz, że nie jesteś już w stanie zrobić ani jednego kroku. Żeby zwiększyć maksymalny pułap tlenowy, a więc wydolność organizmu – wykonuj intensywne, ale różnorodne ćwiczenia przez co najmniej 15 minut, bez odpoczynku.
ZOBACZ TEŻ: Jakie narządy można wymienić w człowieku