Podręcznik kawosza: kawa a zdrowie

Z kawą jest jak z seksem - krąży wokół niej sporo mitów i półprawd. Postanowiliśmy rozprawić się z kilkoma.

Ziarna kawy shutterstock.com
Odpowiednio zaparzona kawa to nie tylko energia - to zdrowie.

Kawę można przedawkować: fakt

Ale nie jest to łatwe. Kofeina zawarta w kawie zacznie szkodzić Ci dopiero, gdy przyjmiesz więcej niż 1000 mg dziennie. Zażywając taką dawkę, narażasz się na wszystkie nieprzyjemne konsekwencje, takie jak nerwowość, bezsenność i problemy z krążeniem.

Filiżanka czarnej kawy z ekspresu ma od 80 do 100 mg kofeiny. Aby przedawkowanie stało się śmiertelne, musiałbyś wypić około 80 filiżanek. Kawa zachowuje swoje zdrowotne właściwości, gdy nie przekraczasz dawki 500 mg kofeiny, co oznacza, że możesz wypić około 4 filiżanek dziennie.

Zobacz też: Kawa a serce i inne narządy

Kawa nie ma kalorii: fakt

Rzeczywiście – czysta, czarna kawa nie zawiera kalorii. Ale gdy zaczniesz do niej dodawać mleko i cukier, może stać się energetyczną bombą. Kawy z bitą śmietaną i syropami serwowane w kawiarniach na pewno nie są napojami dietetycznymi. Ale jeśli już słodzisz, dodaj cukier przed nalaniem mleka – kryształki łatwiej rozpuszczają się w gorącym napoju.

Kawa osłabia kości: mit

Owszem, kofeina wypłukuje z organizmu wapń. W dodatku działa moczopędne, co jeszcze potęguje ten efekt. Jednak ilości tego składnika, utracone w wyniku picia kawy, są tak niewielkie, że nieodczuwalne dla organizmu. Jeśli wolisz dmuchać na zimne, dodaj do kawy mleka – pokryjesz wszystkie braki.

Kawa przyspiesza trzeźwienie: mit

Kawa nie tylko nie sprawi, że szybciej wytrzeźwiejesz, ale może wręcz pogorszyć skutki picia, gdyż odwadnia organizm. Jej intensywny aromat może być też drażniący na kacu. 

SPRAWDŹ TEŻ: Jeśli nie kawa, to co? Inne napoje pobudzające.

Zobacz również:
REKLAMA