Początek końca starości

Z każdym dniem naukowcy zbliżają się do odkrycia sekretu wiecznej młodości. Wykorzystując ich wiedzę, masz szansę żyć na tyle długo, by doczekać momentu, w którym będzie można zatrzymać biologiczny zegar. Oto rady, jak stawić czoła czasowi.
MH
Naukowcy wiedzą już, co powinieneś robić, by Twoje kolana nie stały się z wiekiem sztywne jak kolanka hydrauliczne. (fot. MH)

Mężczyzna ma żółtą twarz i jest przykuty do szpitalnego łóżka. Zniszczony człowiek, z resztką opadających na twarz włosów, z trudnością łapiący oddech. Cierpi na przewlekłe zapalenie wątroby typu C, obciążone uzależnieniem od alkoholu, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc spowodowaną paleniem, nadciśnieniem i cukrzycą. Do tego jeszcze nerki źle funkcjonują.

Według jednej z teorii starzenie to seria losowych zdarzeń. Przypadkowe uszkodzenia akumulują się do momentu, aż przerosną zdolność organizmu do samonaprawy

Na podstawie informacji w karcie, sposobu oddychania, wyglądu skóry twarzy nietrudno zgadnąć, że jego dni są policzone. On po prostu umiera ze starości. Tak wygląda człowiek wykończony przez przewlekłe choroby. Gdy dokładnie przyglądam się karcie, jego data urodzenia tak mnie zaskakuje, że sprawdzam ją dwa razy. Pacjent za dwa tygodnie kończy 50 lat.

Czas płynie z różną prędkością dla różnych ludzi. Gdy masz 30 lat, w ogóle tego nie odczuwasz. Gdy stuknie Ci czterdziestka, zaczynasz zauważać, że część Twoich rówieśników wygląda staro. Coraz bardziej wystają im brzuchy i mają coraz mniej włosów na głowach. Tik-tak. Wiedziałeś, że wczesne objawy choroby Alzheimera ujawniają się już między 30. a 40. rokiem życia? Tik-tak. Już nastolatki mają w swoich żyłach tłuszcz, który któregoś dnia może spowodować zawał. Tik-tak. Czy kiedyś dzień po treningu też ledwo się ruszałeś? Tik-tak.

Najnowsze badania dają nadzieję, że pewnego dnia będziemy umieli zatrzymać tykanie tego zegara lub nawet odwrócić jego działanie.

Pracuję jako geriatra na University of North Carolina w Chapel Hill i codziennie przyglądam się procesom starzenia. Jestem równocześnie profesorem uczelni medycznej i stale uaktualniam swoją wiedzę w tym temacie, czytając wyniki badań prowadzonych na całym świecie. Mam nadzieję, że pewnego dnia ich wyniki spowodują, że moja praca okaże się niepotrzebna. Dopóki to nie nastąpi, muszę jednak obserwować upływ czasu.

Teorie na temat starzenia dzielą się na dwa główne nurty. Pierwsza szkoła zakłada, że jest to seria losowych zdarzeń. Według tej wersji przypadkowe uszkodzenia akumulują się do momentu, aż przerosną możliwości organizmu do samonaprawy. Na starzenie się wpływa wiele elementów, ale większość badań wskazuje, że jest jeden główny "winowajca". Zła wiadomość jest taka, że nie da się go wyeliminować, bo jest nim tlen.

Z biochemicznego punktu widzenia życie to skomplikowany łańcuch reakcji chemicznych, podczas których organizm czerpie elektrony z cząsteczek jedzenia. Elektrony te zasilają inne cząsteczki, które z kolei stanowią paliwo napędzające wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Skurcze mięśni, widzenie, myślenie, swędzenie - wszystko to, co odróżnia żywego od martwego, może trwać, ponieważ ciastko, które przed chwilą zjadłeś, dostarczyło Ci porcję elektronów.

Żeby utrzymać ciągłość reakcji chemicznych w miejscu tak wrażliwym, jak komórka ludzka, potrzeba dodatkowego wsparcia. W tym momencie pojawia się tlen - na samym końcu długiej serii reakcji chemicznych tlen zasysa elektrony dostarczone przez ciastko. Dlatego właśnie oddychasz - bez tlenu reakcje przestają zachodzić, system pada, a Ty umierasz. Tlen jest dobry - przynajmniej tak mnie uczono na pierwszym roku medycyny.

Okazuje się, że jest też zły. Te same reakcje, które utrzymują Cię przy życiu, powodują produkcję wolnych rodników - cząsteczek lub atomów z elektronem bez pary. Z pewnością słyszałeś już o nich, ale nie wiesz dokładnie, o co z nimi chodzi - poza tym, że trzeba je zwalczać, jedząc produkty bogate w przeciwutleniacze.

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4
Zobacz również:
REKLAMA