Pocenie się: utrzymaj właściwy poziom

Mężczyźni pocą się bardziej niż kobiety. W ten sposób organizm się schładza, ale też traci bezcenne elektrolity. Z wodą w organizmie jest jak ze wszystkim. Co za mało i co za dużo, to niezdrowo. Zobacz, po czym poznać, że trzeba wyrównać poziom. 

pocenie się, pot fot. Rido 2015/shutterstock
fot. Rido 2015/shutterstock

Czoło

REKLAMA

Czoło to najbardziej pocące się miejsce na Twoim ciele. Mózg bardzo nie lubi za wysokiej temperatury, więc – gdy tylko robi się gorąco – natychmiast schładza potem głowę, głównie najlepiej wystawione na parowanie czoło.

Dłonie

Na dłoniach, podobnie jak pod pachami, mamy najwięcej gruczołów apokrynowych – to dlatego dłonie pocą Ci się nie wtedy, gdy jesteś zmęczony, a wtedy, gdy jesteś zestresowany.

Pachy

To, że najczęściej tam się pocimy obficie, wynika z naszej wyprostowanej pozycji, w której pachy są „zamknięte”. Gdybyśmy, tak jak nasi kuzyni – małpy, poruszali się na czterech kończynach, pachy wietrzyłyby się i nie musielibyśmy używać dezodorantów. Tutaj zlokalizowane są też gruczoły apokrynowe, niebiorące udziału w termoregulacji. Wydzielają one natomiast pot pod wpływem emocji. Prawdopodobnie to właśnie w pocie spod pach występują feromony.

Wewnętrzna strona ud

Ta strona ud nie jest idealnym miejscem do parowania, więc i niewiele potu się tam wydziela. Mocniej pocimy się na przedniej stronie uda, która jest bardziej eksponowana na wiatr.

Kończyny

Im dalej od korpusu, tym większe wahania temperatury. Ręce i nogi potrafią być chłodniejsze nawet o kilka stopni od tułowia. Dlatego temperaturę mierzy się najczęściej pod pachą.

Środek pleców

Kręgosłup, a dokładniej rdzeń kręgowy, podobnie jak mózg, nie lubi nadmiaru ciepła, więc wzdłuż niego pocimy się bardzo obfi - cie. Jako że zazwyczaj miejsce to jest szczelnie przykryte, pot nie ma jak wyparować, więc potrafi spływać po plecach ciurkiem.

Stopy

Stopy zaczynają się intensywnie pocić mniej więcej po 30 minutach wysiłku. Ale jako że są uwięzione w butach, pot nie ma jak wyparować, więc jest wchłaniany z powrotem przez skórę. Między innymi dlatego stopy puchną.

Utrzymaj właściwy poziom

Objawy odwodnienia

Suchość w ustach (czasami wręcz brak śliny), bardzo ciemny mocz, ból lub zawroty głowy, ból mięśni, skurcze i przyspieszone bicie serca, czyli tzw. tachykardia. W ciężkich przypadkach może dojść do omdlenia i tzw. splątania – silnie odwodniony człowiek nie potrafi odpowiedzieć na banalne pytania.

Jak się nawadniać

Gdy zauważysz tego typu objawy, a podejrzewasz, że może to mieć związek z odwodnieniem (czyli np. właśnie skończyłeś długi bieg albo ciężko pracowałeś fizycznie w pełnym słońcu) – koniecznie uzupełnij poziom wody. Najskuteczniejsze są napoje izotoniczne, ale zwykła woda, mleko czy sok również zadziałają.

Bez przesady

Ok. 13% maratończyków tak się boi odwodnienia, że przesadzają z ilością wody, co prowadzi do tzw. przewodnienia – nadmiar wody wypłukuje sód i dochodzi do zaburzeń równowagi elektrolitowej.

MH Rada

Jeśli masz kłopoty z nadmierną potliwością, ogranicz kawę i herbatę, zamiast kąpieli w wannie bierz prysznic, ogól się pod pachami, używaj antyperspirantów, a jeśli to nie pomaga, poddaj się zabiegom jonoforezy lub – w ostateczności – ostrzyknięcia botuliną rejonów, w których pocisz się najobficiej. To ostatnie jest najdroższe (1-2 tys. zł), ale na pół roku masz spokój. 

MH 06/2011  

Zobacz również:
Na pierwszy rzut oka pytanie jest absurdalne. Przecież wszyscy wiedzą, że pomaga. Skąd wiedzą? Jak to skąd, z reklam przecież. Taka ładna pani magister w eleganckim kitlu polecała. Szkoda tylko, że wyniki badań nie są dla magnezu równie łaskawe co sympatyczna farmaceutka. Bo według nich wcale nie jest on lekarstwem na skurcze mięśni. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA