Po czym poznać, że spotykasz się z narcyzem? Po ziewaniu

Czy spotykałeś się kiedyś z osobą, która była wiecznie niezadowolona, lub znudzona, pomimo, że robiłeś wszystko, co się da, aby czuła się dobrze w Twoim towarzystwie? Według dr Ramani Durvasuli, psychologa klinicznego, całkiem możliwe, że trafiłeś na jednostkę narcystyczną.

narcyzm, zaburzenia osobowości shutterstok.com

O co chodzi z tym narcyzmem i dlaczego to nie Twoja wina, że ta osoba się nudzi? Dr Ramani wyjaśnia, że osoby narcystyczne są zazwyczaj niezmordowanymi łowcami ekscytacji, nowości i nie są w stanie odmówić sobie żadnej przyjemności. Ich impulsywność sprawia, że często angażują się w ryzykowne zachowania – narkotyki, alkohol, hazard, niebezpieczne praktyki seksualne, nadmierne wydatki lub przejadanie się.

REKLAMA

Na początku znajomości ta osoba mogła być zachwycająca, czarująca, kochana - obdarowywała Cię miłością i czułością, do tego stopnia, że czułeś się jak w raju. A potem nagle bum! i spadasz boleśnie z dużej wysokości. Zamiast tej słodkiej, zabawnej istoty pojawia się znudzony i wiecznie niezadowolony mruk, obwiniający Cię o wszystko. Ale to nie jest Twoja wina - zabrakło czynnika nowości, który dodawał uroku waszemu związkowi.

ZOBACZ: Czy żyjemy w erze narcyzów?

Spowszedniało, zrobiło się zwyczajnie, a narcyz tego nie lubi. W dodatku zdążyliście się lepiej poznać i Twój zachwyt też nieco ostygł, a narcyz potrzebuje nieustannych hołdów. Dlatego też narcyzom częściej zdarzają się zdrady. Kolejny nowy człowiek wydaje się tak fascynujący, a ich brak empatii i poczucia winy tak bezgraniczny, że nie myślą o kosztach takiego zachowania.

„W związku ze zdrowym człowiekiem zwykły dzień jest więcej niż wystarczający” – mówi Dr Ramani -„Ale z narcyzem zawsze będziesz czuł, że jesteś za mało interesujący, za mało się starasz”. Niestety, narcyzom nudzi się po prostu wszystko, prędzej czy później.

Jak rozpoznać narcyza (a może sam nim jesteś?)

Według klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-V) narcystyczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się min. poczuciem własnej wyjątkowości, ważności, potrzebą bycia podziwianym, potrzebą sukcesu, fantazjami o własnej nieograniczonej mocy. Osoby takie nie mają wielkiego wglądu w siebie, co oznacza też, że nie mają poczucia winy z powodu swoich działań.

PRZECZYTAJ: 5 typów osobowości przyciągających narcyzów

Problem z samodiagnozą takiego zaburzenia polega na tym, że z definicji narcyz nie ma świadomości tego, że ma problem, co oznacza, że ​​nie będzie chciał zaakceptować takiej oceny swojej osoby.

1. Tylko rozmowa o sobie go nie nudzi

Narcyz z trudem znosi, kiedy inni mówią o swoich problemach. Na ogół stara się przekierować rozmowę na tematy związane z jego osobą. Czuje dyskomfort psychiczny, kiedy nie jest w centrum uwagi otoczenia. Bywa, że staje się wtedy złośliwy, lub atakujący.

2. Robi dobre pierwsze wrażenie

Ludzie z narcystycznym zaburzeniem osobowości wychodzą z siebie, aby oczarować innych i na ogół im się to udaje. Są uroczy i sympatyczni, dopiero po pewnym czasie na jaw wychodzą ciemniejsze strony ich osobowości i kontakt z nimi może być toksyczny.

3. Stawia swoje potrzeby na pierwszym miejscu

Oczekuje, że dla wszystkich innych - rodziny, partnerów, będzie to oczywiste, że jego pragnienia, zachcianki, pomysły mają priorytet. Bez najmniejszych wyrzutów sumienia korzysta z cudzej dobroci i uprzejmości w przekonaniu, że mu się to po prostu należy.

4. Narcyz zawsze ma rację

Narcyz wyraża swoje opinie bardziej jako prawdę ostateczną, niż punkt widzenia. Po prostu nie dopuszcza do siebie wątpliwości, że inni mogą mieć rację, a on się może mylić.

5. Narcyz nigdy nie robi nic złego

Podobnie jak w przypadku posiadania zawsze racji, narcyz uważa, że robi zawsze rzeczy słuszne. Jeśli coś jest rzeczywiście nie tak, to narcyz zrobi wszystko, użyje całego swojego arsenału elokwencji i uroku osobistego, żeby się okazało, że wina leży po stronie kogoś innego. Narcyz nie znosi nawet najlżejszej krytyki.

6. Kocha luksus

Kto nie lubi ładnych rzeczy, albo gadżetów? Ale dla narcyza ma to związek z zademonstrowaniem innym swego wysokiego statusu i jest gotowy nawet poważnie się zapożyczyć (albo nadwerężyć rodzinny budżet), aby kupić upragnioną rzecz, którą mógłby pochwalić się przed innymi.

7. Wierzy w swoją wyjątkowość

I sięga to znacznie dalej, niż zdrowa pewność siebie. Narcyz często snuje fantazje na temat swoich sukcesów, podbojów romantycznych, władzy, bogactwa. Bywa, że ignoruje sygnały, które mogłyby sprowadzić go na ziemię.

8. Lubi porównywać się z innymi

Wygląda to tak, jakby musiał się ciągle upewniać, że wszyscy inni radzą sobie gorzej od niego.

9. Jest zazdrosny

Głęboko skrywa fakt, że zazdrości innym wszystkiego, ale za to głośno mówi o tym, że to inni mu zazdroszczą.

Zobacz również:
REKLAMA