Współczesny człowiek, jak wiemy, jest przebodźcowany i dlatego ma problem ze skupieniem uwagi na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Dla niektórych jest to poważna udręka: nie są w stanie ani pracować przez dłuższy czas, ani wykorzystać wolnych chwil i np. obejrzeć do końca film bez przeglądania wiadomości w telefonie. Pandemia i praca zdalna jeszcze pogłębiły ten stan ze względu na to, że dały nam więcej nieustrukturyzowanego czasu. A uporządkowany plan dnia to jedyny sposób, by zdyscyplinować łatwo rozpraszający się umysł. Harmonogram przywróci balans między pracą a życiem prywatnym i uśmierzy nieustanny niepokój, który Ci towarzyszy.
ZOBACZ: Jak żyć na pełnych obrotach i wykorzystać swój potencjał?
6:30 Pobudka
Zacznij budzić się każdego dnia o tej samej porze. Badacze z Uniwersytetu Stanforda wskazują, że dla organizmu to ważniejsze niż kładzenie się spać o tej samej godzinie. Uspokój umysł pod prysznicem. Obecnie niewiele jest momentów bez ekranów i telefonów; wykorzystaj wodę, aby symbolicznie oczyścić także umysł z bałaganu myśli.
7:00 Plan
Zrób sobie kawę i zanim rozpoczniesz pracowity dzień, usiądź i napisz, co masz do zrobienia. Zadania o najwyższym priorytecie umieść na początku dnia, gdy jest większa szansa, że skupisz się dłużej. Mniejsze, prostsze zadania zostaw na później (po południu) lub gdy wiesz, że Twoja energia jest na wyczerpaniu.
8:00 Poćwicz
Przed wysiłkiem umysłowym potrzebujesz trochę endorfin i musztry. Wystarczy 15 minut regularnych ćwiczeń, abyś poczuł, że Twój mózg jest bardziej zdyscyplinowany. Dyscyplina ciała
wpływa też na mózg.
9:00 Przerwy
Kiedy myślisz o tym morzu pracy, która Cię czeka, ogarnia Cię niepokój. Dlatego podziel swoje zadania na małe kawałki przeplatane przerwami. Robienie krótkich przerw jest kluczem do radzenia sobie z brakiem koncentracji.
14:00 Lunch
Również powinien pojawić się o tej samej porze. Pamiętaj o tym, bo głód osłabia siłę woli, a tym samym zdolność do koncentracji. Po południu zajmij się bardziej rutynowymi zadaniami – typu odpowiadanie na e-maile.
17:00 Kończymy
Ludzie, którzy mają problem z koncentracją, często przesiadują w pracy wiele godzin, bo część tego czasu przepływa im na jałowym biegu. Ustal sam ze sobą, że o określonej godzinie kończysz, i nie ma zmiłuj. Musisz się uporać ze wszystkim do np.17. Zadanie zajmuje zwykle tyle czasu, ile na niego przeznaczymy. Oddziel grubą linią czas prywatny od czasu pracy.
19:00-23:00 Rytuały
Życie rodzinne też lubi rytuały – kolacja o tej samej porze, wspólne sprzątanie, pomaganie dzieciom w lekcjach, a potem wspólne oglądanie filmu. Jeśli znajdziesz jeszcze czas na wyciszający umysł spacer, to super.