Piwo
1. Piwo to jeden z najstarszych napojów na świecie. W Iranie znany już od 7 tysięcy lat. Posiadamy dowody, że piwo pito również w Mezopotamii i Egipcie.
2. Brytyjski przemysł piwowarski wart jest 18,4 mld funtów. Wartość polskiego rynku piwa w roku 2018 wyniosła 16,8 mld złotych. Przeciętny Polak wypija 97 litrów piwa rocznie.
3. Naukowcy z Mediterranean Neurological Institute twierdzą, że ludzie umiarkowanie pijący piwo mają o 42% mniejsze ryzyko zapadnięcia na choroby serca niż osoby niepijące.
4. Nie idzie Ci w pracy? Idź na piwo. Serio. Badacze odkryli, że wypicie jednego piwa wzmacnia kreatywność. Tylko pamiętaj – jedno. Po sześciu to nie działa.
5. Zimne piwo nawodni Twój organizm lepiej niż izotonik. Z jednym zastrzeżeniem: musisz włączyć do akcji szczyptę soli. Zatem do browara dodaj czipsy. Nie żartujemy.
PRZECZYTAJ: Cydr pod lupą
Cydr
1. Pierwsza wzmianka o cydrze pojawiła się już w 55 r. p.n.e., kiedy to rzymscy legioniści podbijali tereny zamieszkane przez Celtów w dzisiejszej Wielkiej Brytanii.
2. 15% - o tyle spadło spożycie cydru w Polsce w 2018 roku. Problemy polskiego wytwórstwa cydru wynikają głównie z wysokiej akcyzy. A szkoda, bo Polska to trzeci na świecie producent jabłek.
3. Naukowcy odkryli w cydrze tyle samo zwalczających demencję przeciwutleniaczy, co w winie, tyle że cydr zawiera dużo mniej czystego alkoholu. Tak zwany plus ujemny.
4. Pity z umiarem cydr podnosi poziom endorfin, poprawiając tym samym humor. Jeśli jednak wypijesz go za dużo, endorfiny wyparują, a dodatkowa dawka alkoholu obniży nastrój.
5. Kwas w cydrze sprzyja wchłanianiu żelaza, co jest o tyle ważne, że żelazo jest kluczową częścią hemoglobiny, która zasila mięśnie tlenem. Z drugiej jednak strony, mężczyźni rzadko miewają problemy z niedoborami żelaza.
ZOBACZ: 10 powodów, dla których warto pić piwo
Werdykt MH: Cydr wygrywa
No i okazuje się, że po pracy powinniśmy się raczej spotykać przy butelce zimnego cydru. Weganie, polscy sadownicy i bezglutenowcy lubią to.
Komentarze