ZOBACZ: Która rasa psa jest dla Ciebie idealna?
Obecnie ponad połowa Polaków ma jakieś zwierzę w domu i najczęściej jest to pies (42 proc.). W czasie pandemii na całym świecie wzrosła liczba adopcji, jako że pies okazał się doskonałym antidotum na samotność oraz pretekstem do wyjścia z domu. Po raz kolejny psy pokazały, że można na nie liczyć w trudnych chwilach. Ale to jeszcze nic.
Mamy coraz więcej twardych medycznych dowodów, że posiadanie psa jest dobre dla naszego zdrowia. Według ostatnich szwedzkich badań opublikowanych w Scientific Reports pies może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób częściowo w wyniku zmuszania nas do dodatkowej aktywności fizycznej (czy ktoś z własnej, nieprzymuszonej woli odbywałby trzy spacery w ciągu dnia?).
Inne badania wykazały, że psy wzmacniają odporność właścicieli, wystawiając ich na większą różnorodność bakterii. Psy są też balsamem dla naszej psychiki: zabawa ze zwierzęciem może zapobiec depresji przez zwiększenie poziomu neurochemicznych beta-endorfin, oksytocyny i dopaminy.
PRZECZYTAJ: Czy masz gen posiadacza spa?
Dzięki temu, że psiarze chodzą w miejsca, gdzie są inni psiarze, siłą rzeczy nawiązują nowe kontakty, co jest zbawienne dla ludzi samotnych i też przedłuża życie. Dlatego bądźmy dobrzy dla naszych towarzyszy życia nie tylko podczas pandemii.
Komentarze