Pierwsza pomoc: na wszelki wypadek

Przyzwyczajeni do życia w wybetonowanych miastach po zejściu z asfaltu nagle stajemy się bezbronni. Wypadki zdarzają się nawet najbardziej zapobiegliwym i ostrożnym. Zobacz, co robić w razie wypadku lub awarii z dala od pogotowia. 

uszkodzenie, kontuzja, kask Wojciech Małkowicz/Motor Presse Polska
fot. Wojciech Małkowicz

W porównaniu do turystów sprzed kilkudziesięciu lat, jesteśmy do walki z kaprysami natury i własną słabością przygotowani nieporównanie bardziej.

Mamy buty, które nie przemakają, mają antypoślizgowe podeszwy i stabilizujące nogę cholewki. Mamy kaski, ochraniacze, GPS-y, prognozy pogody, elastyczne liny asekuracyjne i know-how poprzednich pokoleń.

ZOBACZ TEŻ: Jak uniknąć kontuzji

Jednak, podobnie jak w przypadku motoryzacji, coraz lepsze zabezpieczenia sprawiają, że podejmujemy coraz bardziej ryzykowne decyzje, licząc, że sprzęt nas uratuje. Niestety, nie zawsze. W samych tylko Tatrach widać, że sprzęt nie gwarantuje bezpieczeństwa. Według statystyk GOPR, w pierwszym półwieczu XX wieku w Tatrach zginęło 129 osób, w drugim zaś 652.

Oczywiście na taki wzrost olbrzymi wpływ miało zwiększone zainteresowanie turystyką, jednak dowodzi to również tego, że technika nie gwarantuje bezpieczeństwa. Wybierając się na wyprawę z dala od szpitala, musisz się liczyć z tym, że coś Ci się stanie lub że będziesz świadkiem wypadku. Idealnie byłoby, gdybyś zapisał się na kurs pierwszej pomocy. Ale jeśli nie masz czasu/okazji/pieniędzy, przynajmniej przygotuj się teoretycznie, żeby w razie czego móc uratować siebie lub inną osobę. Oto Twoja ściąga.

Szybka rada: Jeśli widzisz kogoś, kto nie oddycha, np. wspinacza po upadku, nie przejmuj się za bardzo stanem jego kręgosłupa i zacznij masaż serca. Jeśli nie przywrócisz mu krążenia, kręgosłup przyda mu się co najwyżej do równego ułożenia w trumnie.

Apteczka - lepiej mieć ją pod ręką

Apteczka pierwszej pomocyShutterstock.com

Przygotowując się do wyjazdu, myślisz o butach, namiocie, śpiworze, kurtce technicznej etc. O tych wszystkich rzeczach, które na dobrą sprawę poprawiają Ci komfort życia w terenie.

A pomyślałeś o apteczce? Skoro kurtkę kupujesz taką, jakbyś miał w niej spędzić kilka godzin pod wodospadem, a Twój śpiwór pozwoli Ci spać w temperaturze -25 stopni C, to dlaczego żałujesz pieniędzy i miejsca w plecaku na coś, co może ocalić Ci życie? Wbij sobie to do głowy – apteczka to zakup obowiązkowy.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest kupno gotowej apteczki, np. takiej, jak pokazana powyżej Deuter First Aid Kit M, do nabycia za 105 zł, m.in. w sklepie www.8a.pl. Zobacz, co w niej znajdziesz: 

Bandaże

Dwa bandaże o szerokości 8 i 10 cm. Jeden bandaż elastyczny.

Chusta trójkątna

Niezastąpiona, gdy będziesz musiał unieruchomić rękę.

Opatrunki

Kilka jałowych opatrunków z gazy 5 x 5 cm. Zabezpieczą ranę.

Plastry

Kilka plastrów z opatrunkiem i rolka plastra bez opatrunku.

Nożyczki

Próbowałeś kiedyś przegryźć plaster? No właśnie.

Folia NRC

Wygląda niepozornie, zajmuje niewiele miejsca, ale może uratować życie.

Rękawiczki z lateksu

Nie boisz się wirusów? A co, jeśli ktoś będzie musiał ratować Ciebie i będzie się bał o swoje zdrowie? 

Zadławienie - pozwól mu oddychać

Gdy Twój kumpel nagle zamilknie i zacznie wykonywać coraz bardziej paniczne ruchy, pokazując na gardło, prawdopodobnie się czymś zadławił. Pomóż mu. Masz kilka minut. Żeby uratować kumpla, najpierw kilkakrotnie porządnie walnij go płaską dłonią między łopatkami, kierując siłę lekko ku górze, tak jakbyś próbował wybić korek z butelki.

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska
rys. Mirosław Łuckoś

Jeśli to nie pomaga, zastosuj tzw. rękoczyn Heimlicha: Zajdź kolegę od tyłu i obejmij go w pasie. Ręce na brzuchu złóż w sposób pokazany na rysunku. Twoje dłonie powinny się znaleźć między pępkiem a mostkiem. Następnie kilkakrotnie silnie ściśnij kumpla, ponownie kierując siłę ku górze, tak jakbyś chciał wycisnąć to, co mu utknęło w tchawicy. Lekarze z Mayo Clinic opisują ten ruch następująco: „Ściskaj tak, jakbyś chciał szarpnąć i podnieść ofiarę”.

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska
rys. Mirosław Łuckoś

Według ich zaleceń, należy postępować zgodnie z następującym schematem: 5 uderzeń między łopatki, 5 ucisków, 5 uderzeń, 5 ucisków i tak do skutku. Jeśli kumpel jest zbyt gruby, by objąć jego brzuch, możesz też ściskać mu gwałtownie klatkę piersiową – wtedy już nie musisz składać dłoni w pięść.

SPRAWDŹ TEŻ: Suplementy dla faceta. co działa, a co nie. 

Ciało obce w oku

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska
rys. Mirosław Łuckoś

Chcesz widzieć? Nie patrz! Oczy są zsynchronizowane. Poważne urazy oka nie zdarzają się często, ale jeśli już do nich dojdzie, są bardzo groźne. Jeśli to Tobie jakiś odłamek skały, gwóźdź lub drzazga wbiły się w oko, musisz się zdać na pomoc innych ludzi. Gdy coś Ci się wbije w oko, musisz zakleić obie gałki. Jeśli zakleisz tylko jedną, druga, ruszając się, może pogorszyć stan uszkodzonej gałki.

Oto instrukcja:

  • Nigdy sam nie wyjmuj tego, co wbiło Ci się w gałkę. Pozostaw to okuliście. Zasłoń oczy. Weź duży płat gazy, wytnij w nim dziurkę i połóż na obu oczach, tak by to uszkodzone wystawało przez dziurkę.
  • Zabezpiecz. Na dziurkę nałóż plastikowy kubeczek albo zrobioną z tektury osłonkę.
  • Zabadandażuj. Całą tę konstrukcję solidnie zabezpiecz plastrem i bandażem 
zdrowie, złamania, krwawienie fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Złamania 

Złamana czy skręcona?

Załóż, że złamana. Najczęstszy dylemat, gdy czujesz silny ból w stawie: złamana czy tylko skręcona? Odpuść sobie zastanawianie i traktuj każdy uraz stawu jak złamanie.

"Jednoznacznym objawem złamania jest deformacja kończyny – wyjaśnia dr Piotr Zaorski, ortopeda z Carolina Medical Center w Warszawie. – Najczęściej dochodzi do złamań z niewielkim przemieszczeniem lub nieprzemieszczonych. Szczególnie w okolicy stawów dają one objawy podobne do zwichnięć lub skręcenia. Te objawy to: obrzęk, ocieplenie i bolesne ograniczenie ruchomości stawu. Niekiedy widoczne jest zasinienie skóry, może być odczuwalna niestabilność. Złamanie nie wyklucza urazu skrętnego stawu i na odwrót. Gdy po urazie wystąpią wyżej wymienione objawy, trzeba zgłosić się do lekarza" – wyjaśnia dr Zaorski. Zanim do niego dotrzesz, zabezpiecz kończynę.

Unieruchom: Przykłady, jak to zrobić w terenie, znajdziesz na rysunkach. Jako stabilizatora możesz użyć chusty trójkątnej, koca, deski, kijka trekkingowego albo... drugiej nogi. Pamiętaj, że jeśli złamana jest kość przedramienia lub np. podudzia, musisz unieruchomić dwa sąsiadujące z nią stawy.

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska
rys. Mirosław Łuckoś

Schładzaj i unieś: Doktor Zaorski przypomina też, że trzeba minimalizować obrzęk: regularnie schładzać (np. mokrym ręcznikiem) i starać się trzymać uszkodzoną kończynę jak najwyżej.

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska
rys. Mirosław Łuckoś

Pokaż palce: Unieruchamiając kończynę, zawsze zostaw widoczne palce. Tylko w ten sposób będziesz mógł sprawdzić, czy nie ucisnąłeś za mocno i czy nie zablokowałeś krążenia.

 

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska
rys. Mirosław Łuckoś

 

  • Przy złamaniu otwartym najpierw zatamuj krwawienie, dopiero potem zajmij się unieruchomieniem kości. Staraj się to robić możliwie delikatnie, ale jeśli krew tryska z tętnicy, musisz być twardy i ucisnąć. 
  • Nie grzeb paluchami w otwartej ranie. Jeśli masz czystą wodę, możesz nią przepłukać ranę, żeby usunąć zabrudzenia.  
  • Skręconą kostkę uciśnij natychmiast po wypadku bandażem elastycznym. Spowolnisz obrzęk i usztywnisz staw, dzięki czemu konsekwencje urazu będą mniejsze. 

Otarcia i odciski

Chroń swoją skórę.

Najczęstszym urazem podczas wędrówki są otarcia i odciski. Niby nic strasznego, ale potrafią zepsuć każdy wyjazd. Na szczęście możesz skorzystać z plastrów. 

Wiedząc, że będziesz dużo chodził, zaopatrz się w plastry dla ludzi aktywnych. Można kupić specjalne zestawy, w których znajdziesz sprytnie dobrany komplet plastrów do różnych zastosowań. Kosztuje grosze, a przydaje się bardzo. 

zdrowie, złamania, krwawienie fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Zatrzymaj rozlew krwi

Zanim zabierzesz się za ratowanie rannego, załóż rękawiczki lateksowe. Pamiętaj, że krew chorego może być zakażona nie tylko HIV, ale również innymi wirusami, np. znacznie częstszym wirusem odpowiedzialnym za wirusowe zapalenie wątroby.

Przecięta tętnica

Bardzo silny strumień krwi świadczy o tym, że przecięta została tętnica. W takim przypadku musisz zastosować ucisk w miejscach pokazanych na rysunkach poniżej. Gdy już krew przestanie tryskać, załóż opatrunek. Jeśli w nerwach nie będziesz mógł znaleźć odpowiedniego punktu, zwyczajnie weź kawałek czystej gazy i przyciśnij mocno do rany. W przypadku dużej rany jako tamponu użyj czystej koszulki.

Przytrzymaj kilka minut, aż krew przestanie mocno cieknąć. Owiń ranę bandażem, gazą lub czymkolwiek, co nie jest uwalane błotem. Opatrunek ma chronić ranę przed dalszymi urazami i przedostaniem się bakterii z zewnątrz. Dociskaj go tak długo, jak się da, najlepiej aż do momentu oddania chorego (lub siebie) w ręce profesjonalnych ratowników.

ZOBACZ TEŻ: Podwozie mężczyzny - instrukcja obsługi

Przecięta żyła

Ciemna, raczej wypływająca niż tryskająca z rany krew to krew żylna. Nie ma powodów do paniki. Dopiero po utracie około litra krwi dorosły facet może doznać wstrząsu – robi się blady, niekiedy też traci przytomność. Masz więcej czasu, więc jeśli jest czym zdezynfekować ranę (wystarczy woda z mydłem), zrób to, zanim założysz opatrunek. 

Tu uciskaj, gdy rana jest na twarzy, poniżej linii oczu:

 

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska

 

Rana na ramieniu:

 

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska

 

Rana na przedramieniu:

 

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska

 

Rana w okolicy łokcia:

 

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska

 

Rana na dłoni:

 

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska

 

Rana na udzie:

 

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska

 

Rana podudzia:

 

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska

 

Rana na stopie:

 

pierwsza pomocrys. Mirosław Łuckoś/Motor Presse Polska

 

MH 06/2014

Zobacz również:
REKLAMA