Picie z jednej butelki a zarazki [News MH]

Jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy warto pić z butelki, z której pił wcześniej ktoś inny, ten news jest dla Ciebie.

news MH, zdrowie, zarazki
W butelce wody, z której ktoś pił przed Tobą, z pewnością pojawiło się życie.

Jaki krem przeciwsłoneczny kupić, żeby chronił mnie przez cały dzień i nie był tłusty?

Najlepiej udaj się do apteki z działem kosmetycznym. Sprzedawczynie z pewnością znajdą coś dla Ciebie. Jeżeli większą część roku spędziłeś w zamkniętych pomieszczeniach albo masz jasną karnację, filtr SFP 50+ będzie dobrym pomysłem. Filtry dzielą się na chemiczne i mineralne. Nadmiar filtrów mineralnych może nasilać przebieg trądziku, natomiast filtry chemiczne częściej alergizują. Najlepiej stosować preparaty zawierające mieszaninę kilku substancji.

Przeczytaj też: 5 brudnych zwyczajów w łazience

Kremy z zasady są tłuste, ale warto się do nich przekonać, bo dzięki temu w wieku 40 lat będziesz miał mniej zmarszczek. Jednokrotna aplikacja kremu w ciągu dnia nie wystarcza. Zwłaszcza po kąpieli albo intensywnym wysiłku ponownie się posmaruj. Kremu nie wystawiaj na słońce i nie trzymaj w rozgrzanym miejscu, bo może to obniżać jego skuteczność.

Ewa Gwiazda  

Czy pijąc z tej samej butelki, co inna osoba, mogę się czymś zarazić?

Niezależnie, kto pił przed Tobą z butelki, zawsze możesz zarazić się wirusami, bakteriami i grzybami, które ta osoba miała w jamie ustnej. Jeśli chodzi o wirusy, generalnie rzecz biorąc stosunkowo słabo radzą sobie one w środowisku zewnętrznym. Mimo to mogą sprawić, że złapiesz np. opryszczkę. Co się tyczy bakterii, do najczęściej występujących zaliczają się paciorkowce i gronkowce, które dobrze czują się w wilgotnym otoczeniu.

Musisz pamiętać jeszcze o grzybach, szczególnie o candida albicans. Dość regularnie wstępują one w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym, choć zazwyczaj nie powodują żadnych dolegliwości. Problem zaczyna się dopiero, gdy masz obniżoną odporność. Na samym końcu można jeszcze wspomnieć o bakteriach rzadkich, które teoretycznie nie powinny pojawiać się w jamie ustnej, ale mogą tam być, jeśli np. uprawiasz seks oralny. Dlatego lepiej nie pij z butelek, po które sięgali inni. Jeśli już musisz, przelej wodę czy napój do szklanki, aby zminimalizować ryzyko choroby.

prof. Wojciech Kasprzak

Zobacz również:
REKLAMA