Penis: strażnik męskiego zdrowia

Oprócz dwóch oczywistych funkcji, Twój penis pełni jeszcze jedną – ostrzega z dużym wyprzedzeniem, że Twoja forma zaczyna spadać. Oto przegląd podstawowych problemów z kroczem oraz zestaw rozwiązań, które przywrócą zdrowy stan rzeczy.

Penis, prącie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zacznijmy od małej zabawy: weź kartkę i długopis i w minutę wypisz wszystkie określenia członka, jakie przyjdą Ci do głowy. Mogą być też wulgarne – przecież nikt nie będzie tego czytał. Po minucie na kartce znajdzie się zapewne kilka narzędzi, ze dwa zwierzątka, niewykluczone, że nawet jeden błąd ortograficzny.

Ale gdybyś poprosił o to samo lekarza, prawdopodobnie na liście określeń znalazłoby się słowo „barometr”. „Członek jest świetnym barometrem zdrowia” – potwierdza prof. Kevin Billups, urolog ze słynnego szpitala Johns Hopkins. Oznacza to, że Twój największy przyjaciel jest prawdziwym przyjacielem – ostrzega Cię, gdy coś Ci grozi. Kłopot w tym, że posługuje się językiem, którego nie znasz. Dlatego właśnie dajemy Ci do ręki słownik, który pozwoli Ci zrozumiać, co mówi Ci Twój najbardziej osobisty barometr zdrowia.

1. Nie staje na baczność

Odmowa współpraca w sypialni, która zdarza się częściej niż dwa razy w miesiącu, może świadczyć o tym, że nie masz serca do seksu. Dosłownie. Utrzymujące się kilka miesięcy kłopoty z erekcją to poważne ostrzeżenie, że w układzie krążenia prawdopodobnie coś dzieje się nie tak. \

W końcu penis to narzędzie hydrauliczne – wstaje dopiero, gdy napełni się krwią. Austriaccy lekarze wyliczyli, że u ludzi, którzy mieli problemy ze wzwodem, ryzyko rozwinięcia się chorób serca w ciągu następnych 10 lat jest aż o 65% wyższe niż u tych, którzy na erekcję nigdy nie musieli narzekać. Naczynia krwionośne doprowadzające krew do ciał jamistych w penisie są znacznie węższe niż te doprowadzające krew do serca i mózgu.

Jeśli wszystkie tętnice zaczynają się zwężać, te zasilające wzwód zaczynają się zatykać dużo wcześniej. Jeśli więc najesz się kilka razy wstydu przy partnerce, zamiast szukać rozwiązań na własną rękę i próbować domowych sposobów, idź do lekarza. Po pierwsze, on pomoże Ci ocenić, czy przyczyną jest faktycznie miażdżyca, a jeśli tak – zaleci leczenie.

Po drugie, może Ci przepisać sprawdzone i naprawdę skuteczne tabletki, które wprawdzie serca Ci nie ochronią, ale przynajmniej przywrócą pewność siebie w łóżku. 

 

Penis, prącie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

2. W pisuarze jest różowo zamiast żółto

Różowy kolor moczu jest jak czerwona flaga na plaży – sygnalizuje niebezpieczeństwo. Krew w moczu może świadczyć o chorobie prostaty, pęcherza albo nerek, dlatego trzeba koniecznie ustalić, skąd ona pochodzi, bo przyczyną, poza banalnymi do wyleczenia, może być też nowotwór.

Krew w moczu często pojawia się również u biegaczy długodystansowych. W jednym badaniu wykryto ją u połowy zawodników, którzy ukończyli półmaraton. Nie lekceważ tego, słuchając opinii kolegów, że to normalne. To nie jest normalne i trzeba o tym porozmawiać z lekarzem, najlepiej sportowym.

Skoro już o krwi z penisa mowa, warto też wspomnieć, że czerwono- różowe smużki można też odkryć w nasieniu. Dr Eric Klein, urolog z Glickman Urological and Kidney Institute przy Cleveland Clinic, uspokaja, że taki objaw rzadko jest objawem niebezpiecznej choroby. Co nie oznacza, że należy go zlekceważyć. Krew w nasieniu może być oznaką bakteryjnego zapalenia prostaty (to się zdarza również u młodych mężczyzn).

Trzeba się wówczas dokładnie wyleczyć antybiotykiem. Terapia jest dosyć długa, ale warto, bo ostre zapalenie prostaty to choroba, na myśl o której wyleczeni już pacjenci wciąż dostają dreszczy. 

 

Penis, prącie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Jest jakiś odrętwiały

Zmniejszenie wrażliwości na bodźce może być sygnałem, że słabo się odżywiasz. Zwróć szczególną uwagę na witaminy B12 i B11, czyli kwas foliowy. Dzienna dawka, jaką musisz sobie dostarczyć, to odpowiednio 2,4 i 400 mikrogramów. Niedobór tych witamin w organizmie może zakłócać pracę układu nerwowego i ograniczać przepływ impulsów nerwowych z penisa do mózgu.

Sprawdź też poziom cukru we krwi, żeby wykluczyć cukrzycę. Zdaniem dra Dariusza Paducha z Presbiterian Hospital w Nowym Jorku, już niewielkie zwiększenie poziomu cukru we krwi – powyżej 100 mg/dL na czczo – może mieć niekorzystny wpływ na czułość zakończeń nerwowych w penisie.

  

Penis, prącie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

4. Czerwone plamki na żołędzi

Oczywiście to może być wszystko - od chorób wenerycznych po cukrzycę, jednak najprawdopodobniej jest to bakteryjne lub grzybiczne zapalenie żołędzi. „Często zdarza się, gdy masz zbyt mało czasu na dokładną higienę” – ostrzega dr Paduch. Lepiej pokazać to lekarzowi, bo jeśli zostawisz to własnemu losowi, możesz nabawić się stulejki. Zapalenie żołędzi leczy się albo antybiotykiem, albo maścią przeciwgrzybiczną lub sterydami - w prosty i skuteczny sposób można rozwiązać ten problem. 

 

Penis, prącie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Ostatnio coraz częściej nie masz ochoty

Powodów braku zainteresowania seksem jest dużo – od przemęczenia, po niektóre leki. Obniżenie libido może być też efektem tzw. obturacyjnego bezdechu podczas snu (OBPS). Gdy na to cierpisz, w czasie snu zaliczasz od kilkudziesięciu do nawet 500 okresów, gdy nie oddychasz – to tak jakbyś wstrzymywał oddech na 20-30 sekund.

I tak kilkaset razy w ciągu jednej nocy. Niemieckie badania wykazały, że ludzie, którzy są w nocy niedotlenieni, mają średnio o 11% niższe libido niż ci, którzy oddychają swobodnie. Spytaj dziewczyny, czy mocno chrapiesz i czy zauważyła kiedykolwiek, że przez sen „wstrzymujesz oddech”. Jeśli tak, zgłoś się do lekarza, który może skierować Cię na badanie do pracowni polisomnograficznej, w której zostanie to sprawdzone.

Podstawowe całonocne badanie w wersji pełnopłatnej kosztuje od 300 złotych w górę, ale jeśli porównasz to ze stawkami hotelowymi w dużych miastach, wyniki mogą być w zasadzie gratis. Jeśli okaże się, że to OBPS, w około 90% przypadków można go wyleczyć, więc szanse na powrót do intensywnego życia seksualnego są naprawdę duże. 

 

Penis, prącie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

6. Raczej wyciek niż wytrysk

Przyczyną mniej intensywnych ejakulacji może być obniżony poziom testosteronu. „Testosteron odgrywa jedną z głównych ról przy produkcji nasienia, a im więcej masz zgromadzonego nasienia, tym silniejszy wytrysk” – wyjaśnia dr Paduch. Przyczyną problemu z niezbyt obfitym wytryskiem mogą też być leki.

Według przeprowadzonych w Iranie badań mniej więcej jedna trzecia facetów przyjmujących leki przeciwdepresyjne z tzw. grupy SSRI ma kłopoty z osiągnięciem orgazmu, a jeśli już go osiągną, nie jest on tak intensywny, jak kiedyś. Każdy taki objaw zgłaszaj lekarzowi, który przepisał Ci leki, bo być może trzeba będzie zmienić rodzaj leku albo lepiej dopasować dawkę. 

 

Penis, prącie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Z punktu widzenia ewolucji jądra to Twój największy skarb. A o skarby trzeba dbać. Oto kilka przydatnych wskazówek:

Nie przegrzewaj

Trzymanie laptopa na kolanach podnosi temperaturę jąder – wynika z badań „Fertility and Sterility”. Natura właśnie dlatego umieściła jądra na zewnątrz brzucha, żeby się nie przegrzewały.

Na supeł

Jeśli nie chcesz mieć dzieci, możesz podwiązać nasieniowody. Według dr. Eugeniusza Siwika, który wykonuje w Polsce wazektomię, to zabieg legalny, nie sprawia kłopotów z erekcją, jest skuteczny w 99,99% i odwracalny.

Idź spać przed 24

„Mało snu oznacza dużo hormonów stresu, a to z kolei prowadzi do spadku ilości plemników” – ostrzega prof. Tobias Köhler, urolog z Southern Illinois University.

Dotknij się

Nowotwór jądra to jeden z tych raków, które da się całkowicie wyleczyć. Pod warunkiem że będziesz sobie regularnie macał jądra, a gdy wykryjesz zgrubienie, którego wcześniej nie było, pójdziesz do lekarza.

Żylaki jądrowe

Żylaki powrózka nasiennego to przypadłość, która może doprowadzić do bezpłodności. Jeśli wyczuwasz dziwne zgrubienia nad jednym z jąder, idź do urologa. Problem można dosyć łatwo rozwiązać.

Przełóż telefon

Wiele badań wskazuje, że telefony komórkowe obniżają ilość plemników w spermie. Nie namawiamy, żebyś zrezygnował z komórki, ale przynajmniej noś ją w tylnej kieszeni, z dala od moszny.

 

Zobacz również:
REKLAMA