Pasta do zębów: jaką powinieneś wybrać?

Zasadnicze przeznaczenie – czyścić zęby, by nie zaczęły się psuć – trochę się zdewaluowało. Obecnie na półkach znajdziemy m.in. pasty wybielające zęby, chroniące szkliwo lub dziąsła. Pytanie tylko, którą wybrać? Oto krótki przewodnik.

mężczyzna myjący zęby, pasta do zębów Shutterstock.com
fot. 2M media, 2015, shutterstock.com

1. Blend-A-Med Pro Expert

Pasta ta pomaga usuwać płytkę nazębną i przebarwienia powierzchniowe oraz zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Formuła zawiera związek cyny, 2 aktywne składniki (flour i polifosforany) oraz czyszczący system krzemionki. Pasta ta pomaga zapobiegać próchnicy i zwalczać problemy z dziąsłami.

2. Elmex Przeciw Próchnicy

Aminofluorek zawarty w tej paście w czasie mycia zębów wbudowuje się w szkliwo zęba, utwardza je i czyni bardziej odpornym na ataki kwasów. Tworzy również ściśle przylegającą, jednolitą warstwę ochronną na wszystkich powierzchniach zębów. Ta pasta zapewnia nawet remineralizację próchnicy.

3. Sensodyne Odbudowa i Ochrona

Ta pasta wykorzystuje formułę NovaMin – technologię początkowo opracowaną tylko do regeneracji tkanki kostnej. Związek wapnia aktywuje się w kontakcie ze śliną i uwalnia jony wapnia i fosforu - naturalne składniki budulcowe zębów. Chronią one zębinę i otwarte kanaliki zębinowe.

4. Colgate Pro-dziąsła

Częste i systematyczne usuwanie płytki nazębnej to najlepszy sposób na uniknięcie problemów z dziąsłami. Ta pasta powstrzymuje namnażanie się bakterii oraz pomaga chronić zęby przed przebarwieniami i powstawaniem kamienia nazębnego. Dentyści zalecają, by dodatkowo płukać jamę ustną płynem.

5. Denivit

Tę pastę znajdziesz na półce z preparatami do wybielania zębów. Specjalny kompleks przeciw przebarwieniom wnika w przebarwienia i rozbija ich strukturę na powierzchni zęba. Ten proces wspomagają cząsteczki uwodnionej krzemionki. Środek polerujący sprawia, że zęby stają się błyszczące i gładkie. Efekty mają być widoczne po 12 tygodniach.

Kup nici dentystyczne

30 sekund! Tyle średnio poświęcamy na mycie zębów. Nici dentystyczne nie mieszczą się w tym czasie, a chronią przed próchnicą i rakiem trzustki. Gdzie szczotka nie może, tam nitkę poślij! Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że usuwanie drobnoustrojów, bakterii wraz z resztkami pożywienia chroni nie tylko przed próchnicą, ale także rakiem trzustki.

Ryzyko zachorowania na ten nowotwór może wzrastać, jeśli często dochodzi do chorób dziąseł, wywołanych brakiem odpowiedniej higieny. Badania dowiodły również, że czyszczenie zębów nićmi usuwa te bakterie, które mogą mieć bezpośredni związek z chorobami układu krążenia. Zatem, nitki w dłoń!

Depertament Zdrowia MH przypomina: jeśli np. masz nadwrażliwe zęby, nie możesz używać pasty ściernej, mówi Witold Sajewicz, stomatolog. Wybór pasty skonsultuj ze swoim lekarzem. Nie ma past na wszystko.

MH 07/12 

Zobacz również:
REKLAMA