Papierosy i ich wpływ na twoje ciało i umysł

Jeśli Twoja dziewczyna i mama wciąż nie zdołały przekonać Cię do rzucenia palenia, to może uda się to uczonym z Houston, którzy właśnie opublikowali badania, w których znajdziesz kilka nowych powodów, by to w końcu zrobić.

Palenie gorsze niż nadwaga Shutterstock.com
Palić czy jeść?

Wielu ludzi pali, chociaż zdaje sobie doskonale sprawę, jak groźny jest to nałóg i jakie spustoszenie w organizmie powoduje. A jednak palą, bo jeszcze bardziej niż raka za kilkanaście, kilkadziesiąt lat boją się kilku kilogramów więcej za miesiąc. Niektórzy, racjonalizując swoje wybory, wręcz posługują się argumentem, że zdrowiej jest już palić niż być otyłym. 

REKLAMA

Po rzuceniu prawdopodobnie przytyjesz

Tak już jest. Ryzyko, że zwiększy się Twój apetyt jest duże. Oczywiście można nadprogramowe kalorie spalić, zwiększając ilość treningów, ale umówmy się - aż tak zdyscyplinowanych ludzi nie ma zbyt wielu. Większość jednak po rzuceniu palenia będzie musiała kupić nowe spodnie. Ale lęk przed dodatkowymi centymetro-kilogramami niech Cię nie przeraża. Bardziej opłaca się rzucić i przytyć niż palić dalej i nie tyć. 

Jak wynika z badań przeprowadzonych na osobach z objawami cukrzycy, a więc ze skłonnością do nadwagi, długofalowe skutki odstawienia papierosów są bardzo korzystne dla organizmu, a samo rzucenie, nawet mimo kilku dodatkowych kilogramów, nie sprawi, że Twoja kondycja zdrowotna jakoś gwałtownie się pogorszy, a wręcz przeciwnie. Jak twierdzą naukowcy, u osób, które przytyły przez rzucenie palenia ryzyko chorób sercowo-naczyniowych nie tylko nie wzrosło, ale wręcz po pewnym czasie spadło aż o 34%. Dla porównania ryzyko wystąpienia tych chorób u osób, które nigdy nie paliły jest o 41% niższe niż u palaczy. Badania zostały przeprowadzone na grupie 10 895 mężczyzn i kobiet, a ich wyniki są jednoznaczne: warto rzucić palenie, nawet jeśli grozi Ci cukrzyca.

Obawy o przyrost masy ciała nie powinny powstrzymywać ludzi chorych na cukrzyce przed rzuceniem palenia. A u tych, którzy niedawno rzucili, zapobieganie nadmiernemu przyrostowi wagi, jeszcze bardziej zwiększy korzyści zdrowotne płynące z rzucenia palenia. - mówi dr Gang Liu, główny autor badania z Harvard TH Chan Szkole Zdrowia Publicznego w Bostonie.

REKLAMA

REKLAMA

Wpływ papierosów na umysł

Może wydawać Ci się, że palenie pozwala Ci się lepiej skupić, a przerwa w pracy na papierosa jest wytchnieniem dla twojego przemęczonego umysłu. Okazuje się jednak, że i w tym przypadku się mylisz. Badacze porównali osoby, które nigdy nie paliły, z tymi, które od co najmniej 25 lat wypalają jedną paczkę dziennie i doszli do wniosku, że negatywny wpływ papierosów na funkcje poznawcze jest dwukrotnie silniejszy niż sądzili wcześniej. Z próby przeprowadzonej na około 5 tys. dorosłych wynika, że papierosy mają destrukcyjny wpływ na pamięć i zdolność do logicznego myślenia. Dlatego póki jeszcze możesz zastanów się, czy naprawdę warto się truć? Jeśli dojdziesz do wniosku, że nie, sprawdź nasze porady na temat rzucania palenia.

REKLAMA
Zobacz również:
REKLAMA