Ostracyzm grubasów i zdrowy tłuszcz [News]

Czy zdrowe tłuszcze tuczą? Czy wyśmiewanie osób otyłych pomaga im się zmotywować? Bierzemy na tapet tłuszcz.

tłuszcz, zdrowie shutterstock.com

Teza: Czy zdrowe tłuszcze mogą tuczyć?

No, niestety: McDonald’s nie ma monopolu na bycie źródłem epidemii otyłości na świecie. Kaloria pochodząca z tłuszczów to kaloria i nie ma znaczenia, czy jej źródłem jest masło orzechowe, oliwa z oliwek czy frytki smażone na głębokim oleju. Twój organizm jest księgowym, który każdą z nich podliczy tak samo: 1 g tłuszczu to 9 kcal (przypomnijmy, że 1 g białka to tylko 4 kcal).

PRZECZYTAJ: Opłakane skutki lekceważenia nadwagi

Jeśli uzbiera się za dużo i zaczniesz przyjmować nadwyżkę kalorii, nie pomoże nawet najlepsze ich źródło. I odwrotnie: stosując deficyt kaloryczny w swojej diecie, schudniesz, nawet jeśli będziesz żywił się tylko w „Maku”. Oczywiście nie polecamy tej opcji.

Twój ruch

Połowa awokado lub łyżka stołowa masła orzechowego zawierają 110 kcal i jest to dawka zdecydowanie zdrowych tłuszczów. Jeśli jednak co jakiś czas wrzucisz na ząb 30 g lazurowego sera pleśniowego, będziesz żył dalej. I smaczniej.

Teza: Ostracyzm otyłości nie jest pomocny

Czym innym bowiem jest dostarczanie ludziom narzędzi i motywacji, by wykonali krok w stronę lepszej sylwetki, a czym innym podkreślanie, że aktualnie ich wygląd i zdrowie znacząco odbiegają od norm społecznych. „Istnieją solidne badania, które pokazują, że uprzedzenia związane z masą ciała i stygmatyzacja prowadzą do złych wyników zdrowotnych osób otyłych” – mówi dr Fatima Cody Stanford, lekarz specjalizujący się w medycynie otyłości w Harvard Medical School.

ZOBACZ: Czy otyłość jest zapisana w Twoim DNA?

Weź też pod uwagę, że ludzie bardzo rzadko podejmują się aktywności w przestrzeni publicznej, jeśli uznają, że zostaną za tę aktywność surowo osądzeni, więc jeśli zechcesz złośliwie skomentować puszystą dziewczynę w siłowni, zastosuj zasadę, że milczenie jest złotem. Ponadto w badaniu przeprowadzonym na 2944 osobach dorosłych w Wielkiej Brytanii ci, którzy doświadczyli dyskryminacji z uwagi na swoją otyłość, popadali w nią jeszcze bardziej.

Twój ruch

Jeśli nosisz większe rozmiary i chcesz to zmienić, postaw na wewnętrzne źródła motywacji: ciesz się aktywnością, nowymi nawykami. Jeśli uzależnisz się od zewnętrznych sygnałów akceptacji, ludzka głupota i złośliwość Cię zniszczą.

REKLAMA