Osobowość typu A, czyli co boli menedżera?

Menedżerowie zarabiają wprawdzie więcej niż szeregowi pracownicy, ale przypłacają to często zdrowiem. Zobacz, jakie choroby czyhają na zapracowanych profesjonalistów, którzy bez opamiętania wspinają się po szczeblach kariery, i jak ich uniknąć.

KieferPix 2014/shutterstock.com
KieferPix / Shutterstock.com

Wszystko musisz zrobić na wczoraj. Ścigasz się z czasem i kumplami z biura. W siłowni musisz udowodnić gibkość ciała, a wieczorem w klubie, że to z Tobą wyjdzie długonoga piękność. Ale do łóżka idziesz z laptopem i celem na jutro. Jesteś WZA. Osobowość nastawiona na walkę. „Inny” oznacza zawsze wroga, którego musisz pokonać. Twoje ciało też przestaje być przyjacielem.

WZA, czyli wzór zachowania A. To ty?

Taki typ osobowości psychologowie często odnoszą do menedżerów, którzy każde środowisko traktują jak pole walki. W pracy nie ma kumpli, tylko wrogowie. WZA jest bardzo ambitny i perfekcyjny w każdej materii. Spotkania na boisku też służą temu, by udowodnić przeciwnikowi swoją wyższość.

WZA ma wpisane w swoje działanie szybkość i rywalizację. Ale w konsekwencji też ból, brak snu i natręctwa. Niektóre to niegroźne przypadłości, inne – jednostki chorobowe. Wszystkie wynikają wprost ze stresu, siedzenia wiele godzin przed monitorem, złego odżywiania i braku ruchu. Na początku niegroźne, po dłuższym czasie prowadzą do chorób serca, cukrzycy, depresji i innych dolegliwości zdrowotnych.

Zobacz, co czeka menedżera, który w pracy wypruwają sobie żyły, a życie osobiste uważają za przeszkodę w robieniu kariery:

Bruksizm

Siła stresu jest taka, że menedżer zjada własne zęby. "Niszczy szkliwo: najtwardszą tkankę, porównywaną do granitu. A do tego natrętnie zaczyna wybielać zęby" – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. Bruksizm może wywołać m.in. silne bóle głowy i sztywność karku.

Zrób to sam: Połóż chusteczkę na biurku, wesprzyj głowę na dłoniach, rozluźnij mięśnie twarzy, aż ślina zacznie wypływać z ust. Postaraj się być sam w pokoju, bo to mało estetyczny zabieg, ale działa!

Reflux come back

Twój ojciec za stres płacił wrzodami żołądka, Ty cierpisz na reflux. Masz zgagę i piecze Cię w klatce piersiowej. "Zwieracz przełyku, który normalnie jest obkurczony, teraz rozszerza się, pozwalając, by treść kwaśna wróciła z żołądka" – mówi gastroenterolog Krzysztof Rogala.

Zrób to sam: Objawy często są w nocy. Śpij z głową opartą wysoko na poduszkach: zmniejszysz ryzyko, że uleje Ci się na poduszkę.

Stres komputerowy

Ty i laptop: związek idealny? Niekoniecznie, bo nim się spostrzeżesz, padniesz ofiarą zespołu stresu komputerowego. "Oczy szczypią i przestają łzawić. Gałka oczna wysycha" – mówi dr Andrzej Dudziński. Przed monitorem mrugasz 10 razy na minutę, a powinieneś jeszcze raz tyle.

Zrób to sam: Co 5 min przenoś wzrok na większe odległości. Mrugaj. Odległość od ekranu – co najmniej 45 cm.

Jelito nadwrażliwe

Ani o tym pogadać przy piwie z kumplem, ani z narzeczoną przy kolacji. 10% mężczyzn w Polsce choruje na jelito nadwrażliwe. "Objawy to biegunki lub zaparcia oraz bóle brzucha niemal każdego dnia" – wyjaśnia Krzysztof Rogala. Brzuch jest jak balon lub jak orkiestra.

Zrób to sam: Najbardziej kaloryczne powinny być drugie śniadanie i lunch. Dzięki systematycznym posiłkom i spacerom, wyregulowanie organizmu powinno zająć nie dłużej niż 2 miesiące.

Zespół cieśni nadgarstka

Bankierka z Filadelfii pisała esemesy i e-maile 12 godzin dziennie. Tak nadwerężyła ścięgna dłoni, że pomogła dopiero operacja. W Polsce schorzenie, zwane kciukiem Blackberry, lekarze traktują z dystansem. Zespół cieśni nadgarstka jak najbardziej serio. Praca przed komputerem może skutkować drętwieniem mięśni karku, pleców i ramion. To może wzmagać kłopoty z nadgarstkiem – mówi ortopeda Mariusz Góra.

Zrób to sam: Monitor zamocuj na wysokości oczu, by patrzeć przed siebie. Ćwicz. Ale zapomnij o squashu – jest kontuzjogenny. Wybierz basen.

kariera, facet, sukces, praca fot. Sfio Cracho
fot. Sfio Cracho 2015/shutterstock

Otyłość trzewna

W pasie pojawiło się 102 cm, choć wcale nie pijesz zbyt dużo piwa. "Taka otyłość znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i cukrzycy" – mówi kardiolog, dr Sławomir Powierża.

Zrób to sam: Rozwiązanie jest jedno: 3 regularne posiłki i sport. Zamiast tenisa wybierz rower. U skrajnie zestresowanego i odwodnionego managera tenis może zwiększyć ryzyko zatoru tętnicy płucnej lub zawału serca.

Bezsenność

Dwie trzecie Polaków w wieku od 20 do 60 lat ma problemy z bezsennością. Ostatnie badania potwierdzają, że brak snu w pierwszej kolejności wynika z predyspozycji, a dopiero potem jest wynikiem stresu. Nieleczona bezsenność może prowadzić do cukrzycy i chorób serca.

Zrób to sam: Wyrzuć z sypialni telewizor i laptopa. Leż w łóżku tyle, ile śpisz, nie dłużej! Nie ćwicz wieczorem, bo sport budzi w Tobie fightera, a czas zejść z pola walki.

Hiperwentylacja

Za chwilę biznesowe spotkanie. Bierzesz głęboki oddech… i nic. Kolejny… i też się nie da. Czujesz, że jest zbyt płytki. Poluzowujesz krawat. "Duszność w trakcie wysiłku może niepokoić. Jeśli pojawia się w fotelu przed telewizorem, może być wynikiem stresu" – mówi dr Powierża.

Zrób to sam: Nie panikuj. Spróbuj policzyć wdechy – wykonujesz ich około 16 na minutę. Uczucie płytkiego oddechu na pewno nie wyrządzi Ci żadnej krzywdy. Za to szybkie oddychanie może doprowadzić do hiperwentylacji, która powoduje zmiany równowagi kwasowo-zasadowej. W skrajnych przypadkach może powodować drżenie rąk i nóg.

MH 04/2012

 

Zobacz również:
REKLAMA