Opuchnięta warga i włosy stojące dęba: zdrowotne ciekawostki MH

Wiedzy nigdy dość - takie założenie panuje w redakcji MH. Dlatego nasi eksperci przygotowują dla Was ciągle nowe porcje ciekawostek i naukowych faktów. Oto one.

Mężczyzna, męska fryzura shutterstock.com

Problem: w nocy kilkakrotnie wstajesz, żeby się wysikać

To, że częściej sikasz, a strumień moczu jest mniejszy, może oznaczać, że masz przerost prostaty. Jeżeli tego nie sprawdzisz u urologa i nie zajmiesz się tym, możesz mieć poważne problemy. I z prostatą, i z oddawaniem moczu, i z seksem. Jedz więcej owoców – cukier w nich zawarty redukuje poziom fosforanów i ogranicza przerost prostaty.

Problem: włosy na głowie stają ci dęba

Jest burza z piorunami, a Ty stoisz w strugach ulewnego deszczu. Bardzo prawdopodobne, że możesz stać się ofiarą porażenia piorunem. Przykucnij na piętach, uważając, aby dłonie nie dotknęły ziemi. Dzięki temu w razie jego uderzenia prąd prześlizgnie się po Twoim ciele i uderzy obok. Jeśli chcesz wiedzieć, jak blisko od Ciebie uderzył piorun, policz sekundy między błyskawicą a grzmotem i podziel przez trzy.

Wynik otrzymasz w kilometrach. Jeśli piorun jest w promieniu 1 km, lepiej się schowaj – tak zaleca broszura Amerykańskiego Instytutu Ochrony przed Piorunami, a jeżeli akurat czekasz na autostop, ukryj się w jakimś zagłębieniu ziemi i przykucnij na plecaku.

Problem: budzisz się z opuchniętą wargą lub powieką

Czujesz piekący ból, przechodzący w swędzenie? Jeżeli nie stoczyłeś przed snem pojedynku na pięści, najprawdopodobniej użarł Cię pająk, z którym dzielisz sypialnię. Obrzęk i zaczerwienienie są reakcją na jad – najlepiej posmaruj bolące miejsce Fenistilem w żelu. Ponieważ opuchlizna po ukąszeniu pająka utrzymuje się nawet kilka dni, nie zaszkodzi zażyć także coś przeciw alergiom – może być Alertec, bo dostaniesz go w aptece bez recepty.

Aby uniknąć w przyszłości takich niespodzianek, chwyć odkurzacz i zrób gruntowne porządki. Przetarcie mokrym mopem wszystkich kątów na pewno nie zaszkodzi. Warto je powtarzać przynajmniej dwa razy w miesiącu. 

Zobacz również:
REKLAMA