Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
  • Men's Health

  • Zdrowie

  • Optymiści żyją dłużej, mordercze seriale i wstrząs mózgu: patenty na zdrowie

PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Optymiści żyją dłużej, mordercze seriale i wstrząs mózgu: patenty na zdrowie

Optymiści naprawdę żyją dłużej. Co więcej, mają więcej frajdy z drugiej połowy życia, bo dostrzeganie jego uroków jest jak samospełniające się proroctwo - im więcej frajdy widzisz, tym więcej jej masz.

serce i mózg fot. Shutterstock

W górę serca - optymizm jest ważny

Jak donosi pismo "Psychosomatic Medicine", pacjenci cierpiący na choroby serca, którzy sami siebie uważają za szczęściarzy, w istocie mają niższe BMI, więcej się ruszają, lepiej śpią, palą mniej i generalnie żyją w tym stanie zadowolenia z życia pięć lat dłużej niż ich bardziej czarnowidzący rówieśnicy. Co więcej, chętniej się uczą na błędach i mają wokół siebie więcej oddanych ludzi.

Hm... Mamy drobne wątpliwości, czy to skutek, czy przyczyna ich nastawienia, jednak jako że jesteśmy optymistami, zakładamy, że jednak skutek. Chcesz zwiększyć swoje pozytywne nastawienie? Zastosuj radę z innego badania. Wypisz na kartce 9 pięknych rzeczy: trzy cuda natury, trzy piękne uczynki i trzy osobiste wspomnienia. Zanim zaśmiejesz się ironicznie, weź kartkę, długopis i zapisz. Teraz.

Mordercze seriale

Lubisz seriale, w których często pokazują sekcje zwłok? Lepiej nie oglądaj po kilka odcinków naraz, bo sam wylądujesz pod skalpelem patologa. "American Journal of Preventive Medicine" przestrzega, że przesiadywanie przed TV po kilka godzin dziennie znacząco zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci. Zobacz, o ile rośnie ryzyko zgonu z powodu najczęstszych chorób.

Wstrząśnięty, zmieszany

Jesteś bokserem, jeździsz na rolkach albo z uporem walisz głową w mur? Uważaj na wstrząsy mózgu. Gdy doznasz takiej kontuzji, nawet lekkiej, posłuchaj lekarza i przez kilka dni odpuść sobie treningi lub próby przebicia. Jak bowiem wykazał eksperyment uczonych z Georgetown University, powtarzane urazy mózgu, nawet bardzo delikatne, prowadzą do jego trwałego uszkodzenia.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij