Sposoby na opryszczkę - wygraj z wirusem

Ponad 90% ludzi ma w sobie wirusa opryszczki. U niektórych uaktywnia się na ustach. U innych tam, gdzie wzrok nie sięga. Nie zastanawiaj się, gdzie złapałeś tę nieuleczalną chorobę, tylko dowiedz się, jak sobie z nią radzić, kiedy wirus znienacka przypuści atak.

Eboy (Rodale Images)
rys. Eboy
Maści przeciw opryszczce działają tylko w pierwszej fazie ataku wirusa - potem zostaje tylko lizanie ran.

Jak to pokonać? Wypij kieliszek czerwonego wina do kolacji - to będzie pierwsze uderzenie w opryszczkę wargową. Badania opublikowane w piśmie "Antiviral Research" dowodzą, że picie czerwonego wina pomaga powstrzymać wnikanie opryszczki wargowej dzięki substancji o nazwie resweratrol. Najlepszy jest miejscowy kontakt wina z zakażonym miejscem.

REKLAMA

Odsiecz: co możesz zrobić?

Chodzi o to, żeby powstrzymać się od seksu, gdy opryszczka pojawia się na ustach albo w okolicach intymnych. Wtedy ryzyko przekazania wirusa jest największe, choć nie znika nigdy, nawet po ustaniu objawów.

Co możesz zrobić? W zasadzie nosiciele mogą tylko próbować zmniejszyć ryzyko zainfekowania innej osoby. Oto metody:

Prezerwatywy. Zakładaj je, nawet jeśli ona bierze pigułki antykoncepcyjne. Prezerwatywy zmniejszają ryzyko przeniesienia opryszczki, ale nie niwelują go do zera, podobnie jak nie zabezpieczają w 100% przed innymi chorobami wirusowymi.

Leki antywirusowe. Amerykańskie badania dowodzą, że przyjmowanie 500 mg leku zawierającego valaciclovir zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa na inną osobę o 77%. W tym celu przebadano 1400 par, które przyjmowały lek przez 8 miesięcy. Objawy ciężkiej postaci opryszczki wargowej i genitalnej mogą być leczone doustnymi lekami przeciwwirusowymi, takimi jak valacyclovir, acyklovir czy famciclovir, albo dożylnymi środkami przeciwwirusowymi.

Skracają one zdecydowanie czas trwania objawów na skórze, ale nie zwalczają wirusa do końca. Codzienne przyjmowanie leków przeciwwirusowych może obniżyć liczbę nawrotów objawów o co najmniej 75% u osoby często cierpiącej na tego rodzaju zaburzenia (5-6 albo więcej nawrotów w roku).

"Stosowanie popularnych maści przeciwwirusowych, takich jak Zovirax, Polvir, Hascovir (wszystkie zawierają acyklovir) ma sens wyłącznie w początkowym stadium opryszczki. Kiedy czujesz swędzenie i pieczenie, wirus jest na wardze i faktycznie maść może złagodzić objawy. Gdy na ustach masz już ranę, stosowanie maści nie ma sensu - wtedy ranę posmaruj np. maścią o nazwie Solcoseryl, która przyspieszy gojenie" - mówi dr n. med. Paweł Piszko.

Pomóc mogą również aspiryna i paracetamol. W pierwszych kilku dniach zażywaj je 2-3 razy dziennie po 500 mg

MH 07-08/2004

1 2 3
STRONA 3 z 3
Zobacz również:
Jeśli Twój trening mięśni korpusu trochę Cię już znudził, to wywróć go do góry nogami i wypróbuj stanie na rękach z deski przy ścianie.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA