Sposoby na opryszczkę - wygraj z wirusem

Ponad 90% ludzi ma w sobie wirusa opryszczki. U niektórych uaktywnia się na ustach. U innych tam, gdzie wzrok nie sięga. Nie zastanawiaj się, gdzie złapałeś tę nieuleczalną chorobę, tylko dowiedz się, jak sobie z nią radzić, kiedy wirus znienacka przypuści atak.

Eboy (Rodale Images)
rys. Eboy

SARS, ebola, gorączka zachodniego Nilu to jedne z najgroźniejszych wirusów-zabójców, jakie mogą dopaść człowieka. Wirus opryszczki to przy nich niegroźny ratlerek. Nie jest to seryjny morderca. Atakuje bez fajerwerków i komunikatów o setkach ofiar

"Wirusami tymi możesz się zarazić najczęściej drogą kropelkową, czyli nie jesteś w stanie jej uniknąć. Wystarczy, że ktoś kichnie. Możesz zarazić się też przez pocałunek lub przez stosunek płciowy. Nie prowadzi się badań nad liczbą zakażeń w Polsce, ponieważ nie ma obowiązku ich rejestracji. W USA szacuje się, że u dorosłych zakażenie wirusem opryszczki wargowej sięga od 50 do 70% dorosłych, a zakażenie opryszczką genitalną - od 15 do 33%"- mówi specjalista chorób zakaźnych dr n. med. Paweł Piszko.

Badaniach przeprowadzone w Szwecji pokazały, że liczba zakażeń opryszczką genitalną wzrasta zdecydowanie u młodzieży rozpoczynającej życie seksualne, czyli wirus może się także przenieść z ust na genitalia. Najgorsze jest to, że jesteśmy nosicielami wirusa, którego nie można niczym zabić - medycyna nie zna jeszcze metody całkowitego pozbycia się z organizmu sprytnego wirusa.

Ale jest kilka sposobów, żeby utrzymać opryszczkę w hibernacji. Dzięki kilku prostym czynnościom sprawisz, że miłość Twojego życia nie zmieni się w obiekt infekcji.

Objawy: miłosny wirus w akcji

Jeśli kiedykolwiek miałeś na ustach tzw. zimno, czyli początkowo piekące pęcherzyki, a potem małą krwawiącą rankę, to najprawdopodobniej jesteś nosicielem wirusa opryszczki wargowej, czyli Herpes Simplex Virus typ 1 - w skrócie HSV-1.

A jak rozpoznać opryszczkę genitalną? Objawy są podobne do opryszczki wargowej, ale pojawiają się w intymnych okolicach. Odmiana Herpes Simplex Virus typ 2 - czyli HSV-2 - pojawia się u mężczyzn na napletku, żołędzi i trzonie prącia, a u kobiet na wargach sromowych, łechtaczce, w pochwie lub na szyjce macicy. Poza narządami płciowymi, ranki występują czasami na pośladkach, pachwinach lub udach. Objawom mogą towarzyszyć ogólne osłabienie, gorączka i trudności w oddawaniu moczu. Pierwsze wystąpienie opryszczki jest zdecydowanie najgorsze. Około 40% osób nigdy nie miało powtórnego ataku. Pozostali mają 4-5 nawrotów rocznie.

1 2 3
STRONA 1 z 3
REKLAMA