[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Opłakane skutki lekceważenia nadwagi

Masz kilka kilogramów tłuszczu za dużo, ale uważasz, że nie ma jeszcze powodu do niepokoju? Żeby zmotywować Cię do działania, zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie skutki nadwagi i otyłości. Zobacz, co Ci grozi, jeśli nie zaczniesz się odchudzać.

otyłość, mężczyzna trzymający się na brzuch fot. shutterstock.com
Nos i płuca

„Wysoko ustawiona przepona sprawia, że płuca nie są w stanie odpowiednio się rozszerzać i do krwi trafia mniej tlenu” – wyjaśnia lekarz medycyny Małgorzata Ossowska, od ponad 20 lat zajmująca się leczeniem otyłości. Przez nadwagę trudniej Ci się zregenerować i szybciej się męczysz. Do tego mogą dochodzić zaburzenia oddychania podczas snu, hiperwentylacja, bezdech senny i chrapanie.

Mózg

Otyłość bardzo często powoduje nadciśnienie tętnicze, które znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wylewu krwi czy udaru mózgu. „Każde 10 kg podnosi ciśnienie krwi o około 10 milimetrów słupa rtęci” – tłumaczy Małgorzata Ossowska. Ryzyko wystąpienia wylewu i udaru dodatkowo powiększa związany z otyłością podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Serce

Nadmiar tłuszczu to niepotrzebny balast, który jednak trzeba odżywiać. Serce musi więc wykonać większą pracę i poddane jest zbędnym obciążeniom. Może to powodować z czasem zmiany zwyrodnieniowe, zwłaszcza że działanie serca jest upośledzone przez otaczający je nadmiar tłuszczu. Oprócz niewydolności serca, otyłość zwiększa również ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej.

Wątroba i trzustka

„Otyłość powoduje gromadzenie się tłuszczu nie tylko pod skórą, ale również w narządach wewnętrznych, co upośledza ich funkcjonowanie” – tłumaczy Małgorzata Ossowska. Z powodu zbyt dużej ilości tłuszczu w organizmie możesz więc nabawić się np. zapalenia trzustki lub kamieni żółciowych. Gdy jest go zbyt wiele, wątroba przestaje sobie radzić z jego przetwarzaniem i zaczyna go magazynować. Może to powodować jej powiększenie, a nawet prowadzić do marskości.

Kręgosłup i stawy

Obciążenie spowodowane zbyt dużą masą ciała prowadzi do przyspieszonego zużywania się chrząstek stawowych, które szybciej się ścierają. Są również gorzej odżywione, więc łatwiej o stany zapalne, które z czasem mogą przerodzić się w zmiany zwyrodnieniowe czy artretyzm.

Mocno jest również obciążony kręgosłup – szczególnie odcinek lędźwiowo-krzyżowy (najgroźniejsza jest dla niego otyłość brzuszna). Lista schorzeń kręgosłupa, powodowanych jego nadmiernym obciążeniem, jest długa: od skrzywień, przez przepukliny, po uszkodzenia krążków międzykręgowych.

Jelito grube i prostata

„Nadmiar tkanki tłuszczowej sprawia, że gorzej pracuje również przewód pokarmowy” – ostrzega Ossowska. Może to prowadzić do stanów zapalnych, które ostatecznie mogą skutkować pojawieniem się zmian o charakterze nowotworowym. Badania wykazują, że otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz raka prostaty.

Żylaki

Duża masa ciała utrudnia odpływ krwi z nóg, co przyczynia się do powstawania żylaków. „Ryzyko ich pojawienia się dodatkowo pogłębia się, ponieważ serce jest przeciążone obsługiwaniem niepotrzebnej tkanki tłuszczowej” – mówi Ossowska. Odprowadzanie krwi z nóg utrudnia również pełen tłuszczu brzuch, który może uciskać naczynia krwionośne.

Zespół metaboliczny

To zespół czynników zwiększających istotnie ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2. Większość z nich związana jest z otyłością, zwłaszcza brzuszną. „W przypadku mężczyzn zaczynamy o niej mówić przy obwodzie w pasie powyżej 94 cm. Od 102 cm klasyfikuje się ją już jako bardziej niebezpieczną otyłość drugiego stopnia” – mówi Ossowska.

Żeby sprawdzić poziom wewnętrznej tkanki tłuszczowej, możesz przeprowadzić analizę składu ciała urządzeniem działającym na zasadzie bioelektrycznej impedancji (mają je niektóre siłownie czy gabinety dietetyczne).

MH 05/2013

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij