Opłakane skutki lekceważenia nadwagi

Masz kilka kilogramów tłuszczu za dużo, ale uważasz, że nie ma jeszcze powodu do niepokoju? Żeby zmotywować Cię do działania, zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie skutki nadwagi i otyłości. Zobacz, co Ci grozi, jeśli nie zaczniesz się odchudzać.

otyłość, mężczyzna trzymający się na brzuch shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nos i płuca

„Wysoko ustawiona przepona sprawia, że płuca nie są w stanie odpowiednio się rozszerzać i do krwi trafia mniej tlenu” – wyjaśnia lekarz medycyny Małgorzata Ossowska, od ponad 20 lat zajmująca się leczeniem otyłości. Przez nadwagę trudniej Ci się zregenerować i szybciej się męczysz. Do tego mogą dochodzić zaburzenia oddychania podczas snu, hiperwentylacja, bezdech senny i chrapanie.

Mózg

Otyłość bardzo często powoduje nadciśnienie tętnicze, które znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wylewu krwi czy udaru mózgu. „Każde 10 kg podnosi ciśnienie krwi o około 10 milimetrów słupa rtęci” – tłumaczy Małgorzata Ossowska. Ryzyko wystąpienia wylewu i udaru dodatkowo powiększa związany z otyłością podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Serce

Nadmiar tłuszczu to niepotrzebny balast, który jednak trzeba odżywiać. Serce musi więc wykonać większą pracę i poddane jest zbędnym obciążeniom. Może to powodować z czasem zmiany zwyrodnieniowe, zwłaszcza że działanie serca jest upośledzone przez otaczający je nadmiar tłuszczu. Oprócz niewydolności serca, otyłość zwiększa również ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej.

Wątroba i trzustka

„Otyłość powoduje gromadzenie się tłuszczu nie tylko pod skórą, ale również w narządach wewnętrznych, co upośledza ich funkcjonowanie” – tłumaczy Małgorzata Ossowska. Z powodu zbyt dużej ilości tłuszczu w organizmie możesz więc nabawić się np. zapalenia trzustki lub kamieni żółciowych. Gdy jest go zbyt wiele, wątroba przestaje sobie radzić z jego przetwarzaniem i zaczyna go magazynować. Może to powodować jej powiększenie, a nawet prowadzić do marskości.

Kręgosłup i stawy

Obciążenie spowodowane zbyt dużą masą ciała prowadzi do przyspieszonego zużywania się chrząstek stawowych, które szybciej się ścierają. Są również gorzej odżywione, więc łatwiej o stany zapalne, które z czasem mogą przerodzić się w zmiany zwyrodnieniowe czy artretyzm.

Mocno jest również obciążony kręgosłup – szczególnie odcinek lędźwiowo-krzyżowy (najgroźniejsza jest dla niego otyłość brzuszna). Lista schorzeń kręgosłupa, powodowanych jego nadmiernym obciążeniem, jest długa: od skrzywień, przez przepukliny, po uszkodzenia krążków międzykręgowych.

Jelito grube i prostata

„Nadmiar tkanki tłuszczowej sprawia, że gorzej pracuje również przewód pokarmowy” – ostrzega Ossowska. Może to prowadzić do stanów zapalnych, które ostatecznie mogą skutkować pojawieniem się zmian o charakterze nowotworowym. Badania wykazują, że otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz raka prostaty.

Żylaki

Duża masa ciała utrudnia odpływ krwi z nóg, co przyczynia się do powstawania żylaków. „Ryzyko ich pojawienia się dodatkowo pogłębia się, ponieważ serce jest przeciążone obsługiwaniem niepotrzebnej tkanki tłuszczowej” – mówi Ossowska. Odprowadzanie krwi z nóg utrudnia również pełen tłuszczu brzuch, który może uciskać naczynia krwionośne.

Zespół metaboliczny

To zespół czynników zwiększających istotnie ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2. Większość z nich związana jest z otyłością, zwłaszcza brzuszną. „W przypadku mężczyzn zaczynamy o niej mówić przy obwodzie w pasie powyżej 94 cm. Od 102 cm klasyfikuje się ją już jako bardziej niebezpieczną otyłość drugiego stopnia” – mówi Ossowska.

Żeby sprawdzić poziom wewnętrznej tkanki tłuszczowej, możesz przeprowadzić analizę składu ciała urządzeniem działającym na zasadzie bioelektrycznej impedancji (mają je niektóre siłownie czy gabinety dietetyczne).

MH 05/2013

REKLAMA