[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.6

Opłakane skutki lekceważenia nadwagi

Masz kilka kilogramów tłuszczu za dużo, ale uważasz, że nie ma jeszcze powodu do niepokoju? Żeby zmotywować Cię do działania, zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie skutki nadwagi i otyłości. Zobacz, co Ci grozi, jeśli nie zaczniesz się odchudzać.

otyłość, mężczyzna trzymający się na brzuch fot. shutterstock.com
Nos i płuca

„Wysoko ustawiona przepona sprawia, że płuca nie są w stanie odpowiednio się rozszerzać i do krwi trafia mniej tlenu” – wyjaśnia lekarz medycyny Małgorzata Ossowska, od ponad 20 lat zajmująca się leczeniem otyłości. Przez nadwagę trudniej Ci się zregenerować i szybciej się męczysz. Do tego mogą dochodzić zaburzenia oddychania podczas snu, hiperwentylacja, bezdech senny i chrapanie.

REKLAMA

Mózg

Otyłość bardzo często powoduje nadciśnienie tętnicze, które znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wylewu krwi czy udaru mózgu. „Każde 10 kg podnosi ciśnienie krwi o około 10 milimetrów słupa rtęci” – tłumaczy Małgorzata Ossowska. Ryzyko wystąpienia wylewu i udaru dodatkowo powiększa związany z otyłością podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Serce

Nadmiar tłuszczu to niepotrzebny balast, który jednak trzeba odżywiać. Serce musi więc wykonać większą pracę i poddane jest zbędnym obciążeniom. Może to powodować z czasem zmiany zwyrodnieniowe, zwłaszcza że działanie serca jest upośledzone przez otaczający je nadmiar tłuszczu. Oprócz niewydolności serca, otyłość zwiększa również ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej.

Wątroba i trzustka

„Otyłość powoduje gromadzenie się tłuszczu nie tylko pod skórą, ale również w narządach wewnętrznych, co upośledza ich funkcjonowanie” – tłumaczy Małgorzata Ossowska. Z powodu zbyt dużej ilości tłuszczu w organizmie możesz więc nabawić się np. zapalenia trzustki lub kamieni żółciowych. Gdy jest go zbyt wiele, wątroba przestaje sobie radzić z jego przetwarzaniem i zaczyna go magazynować. Może to powodować jej powiększenie, a nawet prowadzić do marskości.

Kręgosłup i stawy

Obciążenie spowodowane zbyt dużą masą ciała prowadzi do przyspieszonego zużywania się chrząstek stawowych, które szybciej się ścierają. Są również gorzej odżywione, więc łatwiej o stany zapalne, które z czasem mogą przerodzić się w zmiany zwyrodnieniowe czy artretyzm.

Mocno jest również obciążony kręgosłup – szczególnie odcinek lędźwiowo-krzyżowy (najgroźniejsza jest dla niego otyłość brzuszna). Lista schorzeń kręgosłupa, powodowanych jego nadmiernym obciążeniem, jest długa: od skrzywień, przez przepukliny, po uszkodzenia krążków międzykręgowych.

Jelito grube i prostata

„Nadmiar tkanki tłuszczowej sprawia, że gorzej pracuje również przewód pokarmowy” – ostrzega Ossowska. Może to prowadzić do stanów zapalnych, które ostatecznie mogą skutkować pojawieniem się zmian o charakterze nowotworowym. Badania wykazują, że otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz raka prostaty.

Żylaki

Duża masa ciała utrudnia odpływ krwi z nóg, co przyczynia się do powstawania żylaków. „Ryzyko ich pojawienia się dodatkowo pogłębia się, ponieważ serce jest przeciążone obsługiwaniem niepotrzebnej tkanki tłuszczowej” – mówi Ossowska. Odprowadzanie krwi z nóg utrudnia również pełen tłuszczu brzuch, który może uciskać naczynia krwionośne.

Zespół metaboliczny

To zespół czynników zwiększających istotnie ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2. Większość z nich związana jest z otyłością, zwłaszcza brzuszną. „W przypadku mężczyzn zaczynamy o niej mówić przy obwodzie w pasie powyżej 94 cm. Od 102 cm klasyfikuje się ją już jako bardziej niebezpieczną otyłość drugiego stopnia” – mówi Ossowska.

Żeby sprawdzić poziom wewnętrznej tkanki tłuszczowej, możesz przeprowadzić analizę składu ciała urządzeniem działającym na zasadzie bioelektrycznej impedancji (mają je niektóre siłownie czy gabinety dietetyczne).

MH 05/2013

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij