Oparzenie słoneczne – co robić, gdy przesadziło się z opalaniem?

Jasne, świetnie wiesz, że trzeba się chronić przed słońcem, ale akurat zapomniałeś kremu z wysokim SPF i zafundowałeś sobie oparzenie słoneczne. Co teraz? Sprawdź. 

Oparzenie słoneczne fot. shutterstock.com

1. Masz oparzenie słoneczne? Schowaj się w cieniu

Gdy tylko poczujesz, że skóra na karku, czole i ramionach zaczyna być jakby ściągnięta, schowaj się w cieniu, żeby słońce już jej nie niszczyło. Wprawdzie na początku może Ci się wydawać, że to tylko opalenizna, ale jeśli nie zejdziesz ze słońca, wieczorem będziesz żałował każdej niepotrzebnie spędzonej na nim minuty. Jeśli nie możesz schować się w cieniu, przynajmniej osłoń ciało ubraniem: załóż koszulę, kapelusz lub chustę, a na kark zarzuć np. ręcznik.

2. Oparzenie słoneczne – studź skórę

W przypadku oparzeń słonecznych najlepiej jest postąpić tak, jak w przypadku każdego kontaktu z czymś gorącym: trzeba schłodzić skórę, żeby zmniejszyć szkody i przynieść sobie ulgę. Sprawdzą się chłodny prysznic, okłady nasączonymi zimną wodą ściereczkami, rozpylanie mgiełki wodnej albo okłady ze ściereczek nasączonych mlekiem. Te ostatnie pokryją skórę białkowym filmem, który złagodzi podrażnienia i zabezpieczy skórę przed utratą wody.

3. Zimny żel z aloesu na oparzenie słoneczne

Kup sobie żel z aloesem i posmaruj zaczerwienione miejsca. Składniki aloesu zmniejszają stan zapalny i wspomagają regenerację uszkodzonej skóry, a konkretnie włókien kolagenu i fibroblastów – komórek tworzących skórę właściwą. Żel najlepiej jest wcześniej schłodzić w lodówce – będzie przyjemniej.

4. Oparzenie słoneczne – nawodnij się

Stan zapalny powoduje podniesienie temperatury i szybszą utratę wody, która jest niezbędna do tego, żeby skóra mogła się odbudować. Dlatego pij więcej niż zwykle. Oczywiście płynów obojętnych – alkohol nie jest wskazany, bo odwadnia. Chyba że chcesz znieczulić się piwkiem: na chwilę pomoże, ale potem może być gorzej.

5. Co na oparzenie słoneczne? Weź pigułkę

Spieczona na czerwono skóra piekielnie boli, zwłaszcza wieczorem i w nocy po oparzeniu. Aby sobie pomóc, możesz sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, a najlepiej takie, które mają też działanie przeciwzapalne, czyli np. ibuprofen. Jednak uwaga: nie bierz ich profilaktycznie, bo niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których należą ibuprofen czy naproxen, mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na poparzenia. Jeśli więc już walczyłeś z bólem farmaceutykami, następnego dnia raczej nie wystawiaj się na słońce, a przynajmniej nie w godzinach 11-14, kiedy operuje ono najmocniej. Po oparzeniu zresztą i tak lepiej unikać słońca przez kilka dni, więc przejdź na tryb wampira.

REKLAMA