Okulary przeciwsłoneczne do ochrony wzroku - jakie wybrać?

Upały zagościły w Polsce na dobre, a to znak, że jeśli nie wyciągnąłeś jeszcze z szafki zakurzonych okularów przeciwsłonecznych, to najwyższy czas to zrobić. Bo okulary to nie tylko kwestia mody i stylizacji na gwiazdę Hollywood – to kwestia Twojego zdrowia. Jednak uwaga: dobrze dobrane okulary uchronią Cię przed szkodliwym promieniowaniem, źle dobrane – tylko pogorszą sprawę.

Shutterstock.com

Czym grozi kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym?

Promieniowanie ultrafioletowe niesie ze sobą masę zagrożeń dla Twoich oczu, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Latem ryzyko zapalenia spojówek, rogówki, wystąpienia zaćmy (Jest to najczęstsza przyczyna upośledzenia wzroku) czy czerniaka złośliwego jest znacznie większe niż w mniej słonecznych miesiącach. Na szczęście ryzyko tych chorób można łatwo zmniejszyć, wystarczy się odpowiednio zabezpieczyć.

ZOBACZ TEŻ: Gdy puchną powieki

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

To, czy okulary rzeczywiście będą spełniać swoją rolę i chronić Cię przed zagrożeniami związanymi z wystawianiem się na promienie słoneczne, zależy przede wszystkim od właściwego wyboru. I nie, nie chodzi tu tylko o dobór modelu okularów do Twojego nowego zegarka. W grę wchodzi wiele czynników.

Wybierajmy przede wszystkim okulary wyposażone w filtr promieniowania ultrafioletowego (UV),bo tylko takie będą nas chroniły przed jego nadmiarem. Takie okulary można kupić w wielu miejscach, nawet na stacji benzynowej. – wyjaśnia dr n. med. Marcin Jezierski, okulista Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej oraz Centrum Medycznego MML w Warszawie.

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl

SPRAWDŹ TEŻ: Relaks działa jak najlepszy kosmetyk

Kolor ma znaczenie

Ważna jest również barwa soczewki, gdyż każda ma inne właściwości. Specjaliści twierdzą, że barwa brązowa najlepiej powstrzymuje światło niebieskie, długotrwała ekspozycja na które może być szkodliwa. Jest one emitowane nie tylko przez słońce, ale również przez wiele otaczających nas na co dzień urządzeń, takich jak komputer, przy którym pewnie spędzasz kilka godzin dziennie. Z jednej strony chodzenie w przyciemnianych okularach w miejscu pracy, może wydać się Twoim współpracownikom nieco niecodzienne, ale z drugiej, łatwiej Ci będzie wieczorem zasnąć. No i wreszcie będziesz mógł poczuć się jak gwiazda hip hopu.

Brązowe soczewki mają nie tylko właściwości ochronne, poodnoszą one także kontrast obrazu, więc będziesz widział wyraźniej. Ta właściwość jest szczególnie przydatna za kierownicą. Jeśli jednak wolisz widzieć świat takim jakim jest naprawdę, wybierz barwę szarą, lub zielonoszarą, która nie wpływa na kolory otoczenia, a jedynie lekko je przygasza. Z kolei żółte i pomarańczowe soczewki poprawiają kontrast widzenia, podczas zachmurzenia i o zmroku (to również uwaga do kierowców).

Wybierając okulary zwróć uwagę na stopień zabarwienia. Wystarczającą ochronę zapewniają soczewki zabarwione w 70-75 proc., ale przy silnym nasłonecznieniu powinny mieć nawet 85 do 90 proc. zabarwienia – dodaje specjalista. Tę właściwość trudno już ocenić na oko, dlatego warto wybrać się do salonu optycznego, gdzie sprzedawca poinformuje Cię, ile procent zabarwienia oferuje dany model. Będzie zapewne drożej, ale pewniej. Świetnym rozwiązaniem są okulary z soczewkami fotochromatycznymi – one robią się coraz ciemniejsze w miarę jak wzrasta ilość światła.

Na koniec dodajmy prawdę oczywistą, że okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią przed szkodliwym wpływem, ale też zmieniają wygląd. Jeśli chcesz być na czasie, zobacz, co wypada założyć na nos w tym sezonie.

Zobacz również:
REKLAMA