[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Odmrożenie: objawy, prawidłowa reakcja i leczenie

Owszem, Polska to nie Syberia, trzaskające mrozy zdarzają się rzadko. Ale wcale nie musi być -30° C, żeby odmrozić sobie to i owo. Oto instrukcja obsługi mrozu dla zuchwałych.

odmrożenie fot. Shutterstock

1. Czułe punkty

Odmrozić można sobie dosłownie wszystko, jednak najbardziej narażone są dłonie, stopy, uszy i nos. To dlatego, że są to najbardziej odsłonięte i najodleglejsze od serca punkty Twojego ciała. Krew dociera tam najwolniej.

2. Pierwsze ostrzeżenie

Pierwsze oznaki, że coś dzieje się nie tak, to uczucie pieczenia, które zamienia się w mrowienie, a w końcu w drętwotę. W końcu masz wrażenie, że straciłeś czucie w danym miejscu. W miejscu odmrożenia skóra robi się najpierw czerwona, potem powstają na niej plamki, a w końcu staje się blada, sina i twarda. Jeżeli odmrożenie jest lekkie, po ogrzaniu, gdy wraca krążenie, odczuwasz silny ból. Jeżeli nie czujesz nic – masz kłopoty.

3. Ratunek na stoku

Gdy boisz się, że grozi Ci odmrożenie, musisz przede wszystkim zwiększyć krążenie w zagrożonym miejscu. Poluzuj sznurówki w butach, pomachaj rękami, wsadź dłonie pod pachy, a jeśli marzną Ci uszy lub nos – spróbuj je ogrzać dłońmi, ale pod warunkiem że masz na nich suche rękawiczki. I jak najszybciej zmiataj do jakiegoś ciepłego miejsca.

4. Ratunek w schronisku

Przede wszystkim spytaj, "czy jest na sali jakiś lekarz". Często jest. Jeśli nie ma – spróbuj ogrzać odmrożone dłonie, wkładając je do ciepłej (ale nie gorącej!) wody. Na uszy i nos rób ciepłe okłady (trzymaj 20 minut i zrób przerwę). Wypij coś ciepłego. Jeśli skóra wraca do z grubsza normalnego koloru i odzyskujesz czucie – przerwij akcję.

5. Tego nie rób

Nie nacieraj śniegiem. To nie pomaga, tylko pogorszy sytuację, zwłaszcza jeśli śnieg jest twardy.

Nie pij. Kieliszek alkoholu na rozgrzewkę, zwłaszcza na mrozie, może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne i może doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

Nie pal. Nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, zatem do miejsc podejrzanych o odmrożenie będzie docierało jeszcze mniej krwi. 

MH+ Gdy złapie Cię śnieżyca, najkrótszą drogą wracaj do cywilizacji. Maszeruj intensywnie, żeby pobudzić krążenie. Jeśli zbliża się noc, a Ty się zgubiłeś – przygotuj nocleg, póki jest jasno.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij