SPIS TREŚCI
- Jak działa odczulanie?
- Jakie alergie można wyleczyć odczulaniem?
- Czy odczulanie jest już na zawsze?
- Jak przebiega odczulanie
- Dwa sposoby odczulania
- Kiedy zacząć się odczulać
- Co możesz zrobić w trakcie sezonu, kiedy nie warto zaczynać odczulania
- Jak szybko działa odczulanie?
- Uczulenie na zwierzaka - czy można się odczulić?
- Odczulanie to jedyny sposób leczenia alergii
- Uczulenie na jad owadów - czy można się odczulić?
Alergia to taka dziwna choroba, kiedy Twój układ odporności zachowuje się jak mały piesek, który wszystkiego się boi i wszystkich gryzie, również tych, którzy chcą go tylko pogłaskać. Pojawianie się obcych białek, które są nieszkodliwe, traktuje jak zagrożenie i uruchamia całą kaskadę reakcji, zupełnie jakby wykrył groźnego wirusa. Stąd biorą się katar, kaszel, zaczerwienienie i swędzenie.
Te objawy tylko na pierwszy rzut oka wyglądają na błahe. Oprócz tego, że są zwyczajnie uciążliwe, podkopują też zdrowie całego organizmu. Alergicy gorzej sypiają, częściej łapią przeziębienia, częściej też mają problemy z układem krążenia. Alergia wziewna zwiększa także ryzyko astmy, która jest potencjalnie śmiertelnym zagrożeniem. Nie wspominając już o najpoważniejszej formie reakcji alergicznej – wstrząsie anafilaktycznym, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.
Dlatego tak ważne jest, żeby alergię zacząć leczyć jak najszybciej, żeby się nie rozwijała. A jeśli się tylko da, spróbować się jej pozbyć na stałe, czyli właśnie odczulić. O pomoc w wyjaśnieniu zawiłości związanych z odczulaniem poprosiliśmy dr. n. med. Marka Kaszubę, specjalistę alergologa i chorób wewnętrznych z Centrum Medycznego Sublimed w Krakowie.
Jak działa odczulanie alergii
„Odczulanie, które fachowo nazywamy immunoterapią alergenową, polega na wielokrotnym podawaniu szczepionki alergenowej – mówi dr Kaszuba. – Ma ono prowadzić do wytworzenia się tolerancji immunologicznej na alergen zawarty w szczepionce i złagodzenia lub nawet ustąpienia objawów związanych z naturalną ekspozycją na ten czynnik”. Taka jest idea odczulania; na tej samej zasadzie działają wszystkie formy odczulania, niezależnie od tego, co wywołuje reakcję alergiczną.
Jakie alergie można odczulić?
Niestety, nie każdy rodzaj alergii równie dobrze poddaje się immunoterapii alergenowej. „Do chorób, w których odczulanie jest bardzo skuteczne, należy alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, alergia na jad owadów oraz astma alergiczna – mówi dr Kaszuba. – Największą skuteczność obserwujemy w przypadku odczulania na jad owadów błonkoskrzydłych: sięga ona aż do 95-98%. Jest to jedna z najbardziej efektywnych interwencji, stosowanych współcześnie w medycynie.
W leczeniu odczulaniem alergicznego nieżytu nosa skuteczność jest nieco mniejsza, ale nadal wysoka – szacuje się ją na 80%, szczególnie w przypadku odczulania na trawy czy drzewa i roztocza”. Astma alergiczna nieco trudniej poddaje się odczulaniu, ale to nie znaczy, że nie warto próbować.
Pamiętaj, że nawet jeśli nie uda się całkowicie pozbyć objawów, to choćby ich złagodzenie jest warte poświęconego czasu. Lepiej tracić oddech raz na jakiś czas niż kilka razy dziennie, prawda?
ZOBACZ TEŻ: Skąd się bierze alergia pokarmowa?
Odczulanie - jak długo działa?
Żeby pobyć się alergii, musisz uzbroić się w cierpliwość, bo według zaleceń ekspertów odczulanie powinno trwać od 3 do 5 lat przy dobrej tolerancji tej metody leczenia. Dopiero po takim rozłożonym w czasie procesie można się spodziewać trwałych efektów. „Rezultaty leczenia mogą być obserwowane przez pacjenta przez 5-10 lat lub dłużej. W przypadku odczulania na jad owadów efekty mogą utrzymywać się nawet 25 lat po zakończeniu terapii” – wyjaśnia dr Kaszuba.
Kilka lat leczenia, żeby pozbyć się alergii na pięć lat? Czy skórka jest warta wyprawki? Zdecydowanie! Po pierwsze, sam proces odczulania nie jest przesadnie obciążający, po drugie zaś, efekty odczulania mogą trwać kilka razy dłużej niż leczenie, czyli możesz przez kilka sezonów cieszyć się życiem pełną gębą, bez nieprzespanych nocy, stale zapchanego nosa i świszczącego oddechu. Odczulanie na jad owadów zaś może zwyczajnie uratować Ci życie.
Jak wygląda odczulanie?
Zacząć musisz od wizyty u alergologa, który oceni, czy nadajesz się do odczulania. Trzeba będzie przeprowadzić sporo testów, bo sukces zależy od precyzyjnego dobrania szczepionki. Może się okazać, że w Twoim przypadku odczulanie jest niemożliwe, a wręcz niewskazane. Immunoterapii nie zaleca się między innymi u chorych na celiakię, bielactwo czy łuszczycę oraz w paru innych chorobach. Jednak w większości przypadków można przynajmniej rozpocząć proces.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Niecodzienne objawy alergii. Nie przegap ich. [WH]
Komentarze
~Ulka, 2020-07-14 21:31:37
~Sabinka, 2020-06-27 09:03:40
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?