Odciski, poparzenia, otarcia i siniaki - najczęstsze męskie kontuzje

Jak szybciej wrócić do pełni formy, gdy się poparzysz, skaleczysz, otrzesz, posiniaczysz, wyskoczy Ci pryszcz, masz odcisk, pęcherze czy stanie Ci się cokolwiek, co nie wymaga natychmiastowej pomocy lekarza. Oraz kiedy ta pomoc jest niezbędna.

kontuzje, urazy, siniaki shutterstock.com

1. Poparzenie

Raz na jakiś czas każdemu zdarza się pochlapać rozgrzanym tłuszczem czy wrzątkiem, złapać za rozgrzaną łyżkę czy oprzeć rękę na wciąż rozgrzanej, ale już nie czerwonej płycie kuchennej. Na szczęście najczęściej zdarza się to w kuchni, gdzie jest też kran.

REKLAMA

Co robić?

Zazwyczaj poparzenie jest groźniejsze niż wygląda na pierwszy rzut oka. Nie lekceważ nawet tych najmniejszych, tylko działaj natychmiast. Żeby zmniejszyć zniszczenia tkanek, od razu musisz schłodzić miejsce, wstawiając poparzony palec pod strumień chłodnej wody na 3 do 5 minut. Jeśli pojawi się pęcherz, nie zrywaj go. Zabezpiecz miejsce plastrem. Jeśli pęcherz zerwie się sam z siebie, posmaruj miejsce żelem hydrokoloidowym i przyklej plaster. Nie przykładaj lodu!

Rada: Jeżeli poparzenie jest większe niż dłoń, pojawiły się liczne pęcherze lub spora opuchlizna i zaczerwienienie albo ból będzie narastał zamiast słabnąć – idź do lekarza.

2. Odcisk

Po pierwsze, zastanów się, co go spowodowało. Na stopach przyczyną najczęściej są zbyt ciasne buty (trzeba je zmienić), a na rękach ciężka praca: łopata, uchwyt taczki albo gryf sztangi. W tym drugim przypadku zacznij stosować rękawiczki.

Co robić?

Wymocz stopę lub dłoń w wodzie z mydłem, potem posmaruj nagniotek żelem z mocznikiem lub kwasem salicylowym – żel złuszczy martwy naskórek. Później delikatnie usuń nagniotek pumeksem, tak by nie zedrzeć zdrowej skóry.

3. Drzazga

American Academy of Dermatology przestrzega, by nie próbować „wyciskać” drzazgi palcami, bo w ten sposób łatwo ją złamać, a wtedy trudniej ją wyciągnąć.

Co robić?

Przemyj to miejsce wodą z mydłem i osusz. Pęsetą chwyć za wystający koniuszek i wyciągnij zgodnie z kierunkiem, w którym drzazga się wbiła. Jeśli nie wystaje, ale widzisz ją pod skórą, zdezynfekuj cienką igłę i spróbuj drzazgę wysunąć na tyle, żeby było za co złapać pęsetą. Jeśli wbiła się głęboko i nie możesz sam jej wyjąć, idź do lekarza.

3. Pęknięty łuk brwiowy

Kontuzja typowa dla bokserów, ale nie tylko. Zdarza się często na boisku, gdy próbujesz główkować synchronicznie z obrońcą drużyny przeciwnej, często jest to też skutek zderzenia ze słupem, który nagle wyrasta Ci przed twarzą, gdy wracasz z imprezy do domu.

Co robić?

Ta okolica jest mocno ukrwiona, więc najpierw powstrzymaj krwawienie, stosując silny ucisk. Potem przemyj ranę wodą z mydłem, troszeczkę podgol brwi i poczekaj, aż skóra wokół wyschnie. Następnie naklej paski Steri Strips dokładnie prostopadle do rany, w odległości mniej więcej 2-3 mm od siebie. Zanim nakleisz pasek, postaraj się zbliżyć brzegi rany jak najbliżej do siebie.

Rada: Pierwszy pasek przyklej dokładnie na środku rany, a następne naklejaj od środka do brzegów. Dzięki temu rana nie będzie się rozchodzić i blizna po pęknięciu skóry będzie mniejsza.

4. Siniak w widocznym miejscu

Siniak na nodze to żaden problem, ale gdy może pojawić się w miejscu widocznym nawet w garniturze, czasami może sprawiać kłopoty wizerunkowe.

Co robić?

Jak najszybciej zrób okład z lodu (nie bezpośrednio! Zawiń go w ściereczkę lub skorzystaj z gotowych okładów do kupienia w aptece). Im szybciej schłodzisz, tym mniejszy będzie siniak. Niska temperatura sprawia, że naczynia krwionośne się kurczą i mniej krwi wylewa się do uszkodzonych w wyniku uderzenia tkanek. Jeśli uderzenie było w kończynę, unieś ją powyżej serca (nogę uniesiesz w ten sposób, jedynie leżąc). To już jednak dmuchanie na bardzo zimne. Później posmaruj bolące miejsce maścią zawierającą witaminę K i wyciąg z arniki. Wg „British Journal of Dermatology” te składniki przyspieszają znikanie siniaków.

Rada: Jeśli siniaka widać, a czeka Cię spotkanie, na którym nie wypada przyznawać się do bójki w barze, poproś dziewczynę, by pożyczyła Ci, a najlepiej pomogła również nałożyć fluid – on skutecznie zamaskuje siniaka na parę godzin.

5. Otarcia

Takie powierzchowne uszkodzenia często się długo goją, bo rozległość rany utrudnia prawidłowe jej opatrzenie, a duża powierzchnia ułatwia dostęp bakteriom.

Co robić?

Reaguj tak jak w przypadku skaleczeń – przepłucz obficie wodą, nie przemywaj spirytysem, żeby nie uszkodzić tkanek, tylko skorzystaj z płynu antyseptycznego bez alkoholu, posmaruj maścią antybakteryjną albo przynajmniej żelem hydrokoloidowym. Zamiast plastra użyj opatrunku, który plastrem jedynie przyczep do skóry.

Rada: Jeśli nie masz akurat pod ręką maści antybakteryjnej ani żelu hydrokoloidowego, posmaruj taką ranę cienką warstwą wazeliny i dopiero wtedy zakryj plastrem. Wazelina zapobiegnie wysychaniu rany – wilgotna zagoi się szybciej.

6. Przytrzaśnięty palec i czarny paznokieć

Stare porzekadło radzi, by nie wkładać palca między drzwi, ale chyba każdemu zdarzyło się nie zdążyć z wyjęciem koniuszka palca z szufl ady, walnąć się młotkiem lub przytrzasnąć klapą bagażnika. Karą za gapiostwo jest ostry, pulsujący ból i czerniejący paznokieć.

Co robić?

Najlepiej iść do chirurga albo do podologa – oni mają odpowiednie narzędzia i doświadczenie w odbarczaniu krwiaków podpaznokciowych. Jednak jeśli palec boli jak cholera, a do lekarza daleko, zrób tak: umyj ręce, przygotuj jałowy gazik i plaster, dla pewności przetrzyj paznokieć spirytusem. Następnie rozgrzej nad płomieniem metalowy spinacz i, dociskając z wyczuciem, przepal płytkę. Prawdopodobnie będziesz musiał rozgrzewać i przykładać spinacz kilka razy, zanim krew wyleci. Gdy już cała wypłynie, opłucz palec pod zimną wodą, jeszcze raz przetrzyj spirytusem i zaklej plastrem. Jeśli nie daj Boże paznokieć zacznie się babrać – idź do lekarza.

Rada: Skoro już zdecydowałeś się na samodzielne odbarczanie, nie wbijaj igły w obłączek (czyli ten jaśniejszy półksiężyc u podstawy paznokcia), bo możesz w ten sposób uszkodzić macierz i paznokieć może zrobić się brzydki.

REKLAMA