Odchudzanie: jak reaguje organizm

Chciałbyś mieć więcej pieniędzy, więcej seksu i więcej radości z życia? Owszem, wygrana na loterii też by w tym pomogła, ale znamy prostszy sposób – wystarczy zrzucić zbędny balast z brzucha. 

Odchudzanie shutterstock.com
fot. shutterstock.com Odchudzanie może dać Ci więcej korzyści, niż tylko mniejszy obwód pasa.

1. Komora spalania

REKLAMA

Przyduży garnitur z tłuszczu to efekt wielu lat „tankowania” większej ilości energii, niż byłeś w stanie zużyć. Żeby schudnąć, musisz zmniejszyć liczbę dostarczanych kalorii i zwiększyć ich spalanie. Organizm zacznie wtedy dobierać brakującą energię z zapasów, czyli z tłuszczu. W ten sposób zaczniesz powoli spuszczać powietrze z oponki na brzuchu, a „tłuszczowy garniturek” zrobi się bardziej dopasowany.

2. Skóra na miarę

W miarę jak ilość tłuszczu pod skórą się zmniejsza, sama skóra staje się za luźna. Oczywiście, ona kurczy się również, ale nieco wolniej. Żeby ułatwić jej powrót do pierwotnego „kroju”, musisz zwiększyć jej elastyczność. W tym celu zadbaj o kolagenwypijaj 8 szklanek wody dziennie i jedz owoce bogate w witaminę C, np. kiwi. Jeśli będziesz oszczędzać na owocach, skóra będzie Ci długo zwisała.

3. Kamienny sen

Ludzie z nadwagą często cierpią na zaburzenia snu, między innymi ze względu na chrapanie, które u grubasów występuje częściej, a może prowadzić do tzw. bezdechu podczas snu. Gdy chudniesz, zmniejsza się też ilość tłuszczu na Twojej szyi, który uciskał drogi oddechowe. Uczeni z American Academy of Sleep Medicine zauważyli, że zmniejszenie masy ciała o 10% wydłuża średnio długość zdrowego snu o 2 godziny dziennie. Dzięki temu wysypiasz się lepiej i masz więcej energii.

4. Sama radość

Zrzucanie wagi daje przyjemność. Produktem ubocznym spalania tłuszczu są ciała ketonowe. Mózg wykorzystuje je jako nośniki energii zamiast używanej zazwyczaj glukozy. Ketony sprawiają, że mózg uwalnia więcej tzw. hormonów szczęścia. Musisz jednak jeść regularnie i popijać wodę cały dzień. Jeśli będziesz się głodził, nadmiar ketonów spowoduje kwasicę, która odbierze Ci radość i sprawi, że będziesz zmęczony i senny.

5. Twardy bądź

Badania naukowców z University of Texas wykazały, że zrzucenie 10% nadwagi obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko cukrzycy o połowę i o 15% poziom złego cholesterolu. I najważniejsze – po zrzuceniu 4,5 kg poprawia się erekcja. Jak mówi dr Andrew McCullough, seksuolog z New York University, „nadwaga i związane z nią schorzenia mogą powodować zwężenie światła naczyń dostarczających krew do penisa”. Zrzuć parę kilo, a Twój własny zostanie wypełniony krwią po brzegi.

6. Więcej kasy

Im chudszy brzuch, tym grubszy portfel. Badania przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej wykazały, że każde 10% więcej we wskaźniku BMI oznacza spadek przeciętnych dochodów o co najmniej 3,3%. To oznacza, że ktoś, kto ma BMI 26, czyli już powyżej normy, zarabia o prawie 7% mniej niż ten, którego BMI nie przekracza 20. 7% w skali roku to w Polsce przeciętnie około 2500 zł. Warto. 

REKLAMA