Oczyszczanie wątroby - 8 pomocnych produktów

Drobne zmiany w diecie mogą sprawić, że Twoja wątroba włączy turbodoładowanie. Szybciej zacznie spalać toksyny i szybciej się zregeneruje.

wątroba, detoks shutterstock.com

1. Kawa

Dawka: 2 kubki dziennie

Jak to działa: Uczeni ze szwedzkiego Karolinska Institutet odkryli, że dwie kawy dziennie zmniejszają ryzyko raka wątroby o 43%. „Kofeina blokuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za uszkodzenia wątroby” – wyjaśnia autorka wspomnianego badania, dr Susanna Larsson. Najlepiej pij ciemno paloną, o czym więcej w dziale newsów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy picie kawy szkodzi na serce?

2. Białko w proszku

Dawka: Jeden koktajl białkowy dziennie

Jak to działa: Białko serwatkowe często jest wzbogacone glutaminą – aminokwasem, który pomaga wątrobie budować nowe komórki. Badacze z National Cancer Center w Tokio odkryli, że zachowanie abstynencji przez co najmniej dwa dni w tygodniu plus jeden koktajl białkowy dziennie przyspiesza proces regeneracji wątroby.

3. Jogurt

Dawka: Zamiast mlekiem, zalej płatki śniadaniowe jogurtem

Jak to działa: Byle jakie żarcie obciąża wątrobę, ale jogurt może zmniejszyć rozmiary szkód. Badania na Johns Hopkins University wykazały, że produkty, które pomagają uzupełnić właściwą florę bakteryjną jelit (a jogurt do nich należy) zapobiegają gromadzeniu się tłuszczu na organach wewnętrznych.

4. Pomarańcza

Dawka: Cała pomarańcza raz dziennie po śniadaniu

Jak to działa: Wyniki badań przeprowadzonych na University of Michigan Medical School wskazują, że pomarańcza nie tylko odświeży oddech po wczorajszej nocy. Zawarta w niej witamina zapobiega gromadzeniu się złogów tłuszczowych i włóknieniu tkanek, czyli tzw. marskości wątroby.

ŻYJ KOLOROWO: Owoce, które powinieneś jeść

5. Sylimaryna

Dawka: 12-15 mg dziennie

Jak to działa: Badania opublikowane w „American Journal of Gastroenterology” wykazały, że silymaryna, czyli wyciąg z ostropestu, pomaga naprawić szkody w wątrobie wyrządzone przez nadmiar alkoholu. Co więcej, sylimaryna łagodzi także objawy kaca. (Holland & Barratt, 30 capsules 5).

6. Karczoch

Dawka: Sałatka z karczochów raz w tygodniu

Jak to działa: Wyciąg z liści karczocha zwiększa wydzielanie żółci, tym samym pomagając rozpuścić złogi żółciowe. Żółć przyspiesza emulgację tłuszczów, dzięki czemu szybciej je trawimy. Dodatkowo wyciąg z karczochów pomaga oczyścić wątrobę z toksyn, działa więc jak Twój osobisty domestos.

7. Orzechy

Dawka: Garść orzechów i pestek dziennie

Jak to działa: Orzechy i pestki (np. dyni) są bogatym źródłem witaminy E i selenu. Obie te substancje chronią wątrobę przed nowotworami i martwicą. Niedobór selenu może też prowadzić do kłopotów z tarczycą i z sercem. Na niski poziom selenu narażeni są szczególnie palacze i ludzie stosujący drakońskie diety.

RATUNEK DLA WĄTROBY: Po czym poznać, że jest wątroba jest chora?

8. Czerwone wino

Dawka: Jedna –uwaga, jedna! – lampka czerwonego wina

Jak to działa: Dane zgromadzone przez amerykański National Health and Nutrition Examination Survey sugerują, że jedna lampka czerwonego wina dziennie zmniejsza ryzyko niealkoholowego stłuszczenia wątroby aż o 49%.

REKLAMA