[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ



OCEŃ
4.6

Dolegliwości oczu - jak sobie z nimi radzić?

Czy wiesz, że aż 80% informacji dociera do mózgu za pośrednictwem wzroku? Dlatego właśnie oczy są dla człowieka takie ważne. Zanim pójdziesz do okulisty, zobacz, jak poradzić sobie na własną rękę z najczęstszymi, uciążliwymi problemami.

fot. Olga Ekaterincheva 2009/shutterstock.com
Oczy suche i przekrwione

Przyczyna. Cienka warstewka łez pokrywająca powierzchnię oka wysycha w miarę starzenia się człowieka, w suchych, np. klimatyzowanych pomieszczeniach i gdy wgapiasz się w monitor, bo zbyt rzadko wtedy mrugasz.

Rozwiązanie. Zamiast zakraplać oczy płynem do zmniejszania przekrwienia, sięgnij po sztuczne łzy, które kupisz w każdej aptece. Sztuczne łzy są lepsze, bo krople obkurczające naczynka krwionośne działają chwilowo i mogą doprowadzić do uzależnienia.

Niewyraźny obraz

Przyczyna. Stres albo zmęczenie osłabia mięśnie odpowiedzialne za "ustawianie ostrości".

Rozwiązanie. To mięśnie jak każde inne, więc trzeba je ćwiczyć. Przenoś wzrok z czubków swoich palców na coś, co jest oddalone o 5-10 metrów. To zwiększa elastyczność i wytrzymałość tych mięśni. Spróbuj też wpatrywać się w coś, co jest dokładnie naprzeciwko Ciebie, a następnie, nie poruszając gałkami, staraj się zobaczyć jak najwięcej po bokach. To ćwiczenie zwiększa ilość informacji, jakie Twój mózg może jednocześnie przyjąć.

REKLAMA

Dwoi Ci się w oczach

Przyczyna. Oczy są już zmęczone i każde z nich patrzy w nieco inną stronę, co powoduje rozdwojenie obrazu.

Rozwiązanie. Weź ołówek, unieś go na wysokość oczu i skup ostrość na napisie z boku. Następnie powoli zbliżaj ołówek do twarzy, starając się nie stracić ostrości. Powtórz ćwiczenie 10 razy, raz dziennie, przez 2 tygodnie.

Słaby refleks

Przyczyna. Twój mózg zwalnia obroty.

Rozwiązanie. Narysuj na piłeczkach tenisowych cyfry o wysokości mniej więcej 3 cm, a następnie poproś kolegę, by je podrzucał, podczas gdy Ty będziesz próbował odczytać cyferki. Takie ćwiczenie pomaga mózgowi przywrócić sprawność postrzegania na podobnej zasadzie, jak tzw. palcówki przygotowują pianistów do szybkiego przebierania palcami po klawiaturze.

Jęczmień

Przyczyna. Zablokowane ujścia malutkich gruczołów znajdujących się w powiekach. Najczęściej przyczyną jest zakażenie bakteryjne.

Rozwiązanie. Przemywaj płatkami kosmetycznymi nasączonymi ciepłą wodą z szamponem dla dzieci. To oczyści ujście i zapobiegnie zakażeniu położonych blisko mieszków włosowych. Jeśli jęczmień jest duży i bardzo bolesny, lepiej idź do okulisty, który może przepisać Ci antybiotyk.

MH 10/2006

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij